2016 Yaz Tatili İçin Oluşturulmuş Muhteşem Tatil Planı – Akdeniz

 

Öyle şanslı bir ülkede yaşıyoruz ki Akdeniz’in en güzel kıyılarına sahibiz. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Akdeniz Bölgesi’ndeki tatil beldelerimiz 1.sınıf tatil köylerinden çok daha fazlasını barındırıyor. Her biri kültürel miras olan bu eşsiz beldelerin derinliklerinde yapılacak turlar artık bir otele kapanmaktan daha cazip bir alternatif oluşturuyor. Sizin için 2016 yazında boydan boya gezebileceğiniz bir Akdeniz rehberi hazırladık.

Bu İçerikte Neler Var?

Alanya

alanya

Alanya, tatil köyleri ve 5 yıldızlı otelleriyle dolu sahilleri dışında Akdeniz kültürüne dair pek çok önemli değer barındırıyor. Alanya’ya tatile geldiğinizde plaj keyfi dışında Alanya Kalesi’ni gezebilir ya da birbirinden etkileyici doğal mağaralarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu mağaraların en görkemlisi deniz kıyısında yer alan yağmur sularının tavanında damla damla birikmesiyle oluşan Damlataş Mağarası’dır. Sadece deniz yoluyla ulaşılabilen, ismini içinde oluşan ışık oyunlarından alan Fosforlu Mağara da büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Üstelik burada denize de girebilirsiniz. Dim Mağarası ise 1 milyonluk yaşıyla en eski mağaralardan biridir.

En Ucuz Alanya Otobüs Bileti Al >>

Phaselis Antik Kenti

phaselis-antik-kent

Antalya – Kemer yolu üzerinden ulaşılan eski Likya antik kenti Phaselis, geniş bir orman alanı içinde yer alır. Geçmişi M.Ö 7.yüzyıla dayanan Phaselis Antik Kenti, tarihi dokusunun yanında plaj ve piknik faaliyetleri olanaklarıyla da turistlerin uğrak yerleri arasında yer alır. Üç limanı bulunan kentin antik tiyatrosu, Roma hamamı, agoraları, su kemerleri ve Hadrian kapısı görülmeye değerdir. Ormanlarla kaplı olduğu için yazın kavurucu sıcaklarında da gezmesi rahat ve keyifli olan bir yeri Akdeniz seyahatinizde atlamamanızı öneririz.

Olimpos

olimpos

Antalya’ya yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Olimpos, caretta caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak koruma altındadır. Ağaç evleri, bungalovlar ve kamp alanlarıyla özellikle yabancı gezginler ve üniversite öğrencileri tarafından sık tercih edilen bir duraktır. Bölgedeki Beydağları ve Olimpos Milli Parkı outdoor sporlarla ilgilenenler için birebirdir.

olimpos-kopru

Olimpos yakınlarındaki Çıralı plajının tepelerinde yer alan ve Yunan mitolojisine konu olmuş doğal gaz kaynağı Yanartaş da buraya gelmişken görülmelidir.

Kaş

antalya-kas

Akdeniz’de batıya doğru gittikçe koyların güzelliği de başka bir boyut kazanıyor. Ege ve Akdeniz’in birbirine karıştığı bu bölge dünyanın en eşsiz plajlarını barındırıyor dersek yalan olmaz. Doğa sporları ve gelişmiş turizmiyle Kaş’ı merkez belleyerek bu bölgeyi turlayabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi dalış noktası olan Kaş su altı doğal ve tarihi değerleri açısından özel bir yerdir. Kaş’ın içinde Büyük Çakıl, Küçük Çakıl ve Akçagerme Plajı’nda denize rahatlıkla girilebilir. Sürekli kalkan botlarla da Limanağazı Plajı’na gidebilirsiniz. Günübirlik tekne turları da en çok rağbet gören aktiviteler arasındadır. Batık şehri görebileceğiniz doğa harikalarıyla dolu Kekova turunu denemeli, kanoyla saklı koyları gezmelisiniz. Kaş’a yakın mesafedeki Kaputaş Plajı ise mutlaka görülmelidir. Dünyanın en güzel plajları arasında yer alan bu eşsiz plaj sizi büyüleyecek. Aynı şekilde Kalkan tarafındaki Patara Plajı da masmavi sığ denizi ve kumsalıyla ünlüdür. Kaş’tan feribot seferleriyle Yunan adası Meis’e de geçmek mümkün.

kas

En Ucuz Kaş Otobüs Bileti Al >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.