15 temmuz otogarı

İstanbul Otogarları Nerede? İstanbul’da Kaç Tane Otogar Var?

İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden birisi olup, farklı vasıtalar ile kolay ulaşım sağlanabilecek bir şehrimizdir. Öyle ki, uçak, tren, feribot ve otobüs bileti gibi pek çok farklı alternatif bilet satın alarak İstanbul’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile İstanbul’a seyahat etmeye karar verdiyseniz, otobüs biletinizi satın alırken İstanbul otogarları içinde hangisine alacağınıza da karar vermeniz gerekecektir.

Bu yazımızda sizin için İstanbuldaki otogarlar hakkında bir derleme yaptık. Yazımızın devamında en popüler İstanbul Otogarları hakkında oldukça işinize yarayacak bilgiler bulabilir, “İstanbul otobüs terminalleri hangileridir?” sorusuna bir cevap arayarak İstanbul otogar isimleri hakkında bilgi edinebilir, İstanbul Anadolu Yakası Otogar Haritası ve İstanbul Avrupa Yakası Otogar Haritası ile tüm İstanbul otogarları nerede öğrenebilir, seyahatinizi hangi İstanbul terminaline yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

İstanbul’da Kaç Otogar Var?

“İstanbul’da kaç otogar var?” diye düşünmeye başladıysanız, doğru adrestesiniz. İstanbul; turizm, iş hayatı, eğitim, sanat, eğlence, kültürel faaliyetler gibi pek çok farklı alanda Türkiye’nin en gözde şehirlerinin başında gelmektedir. Bu popülerliğin ve imkanların bir çıktısı olarak ulaşım sektöründeki potansiyeli de son derece yüksektir. İstanbul otogarları sayısının diğer illerden fazla olmasının da altında bu sebep yatmaktadır.

İstanbul Anadolu Yakası otogar sayısı ile Avrupa Yakası otogar sayısı verilerini ayrı ayrı ele almak gerekirse; Anadolu Yakası’nda toplam 5, Avrupa Yakası’nda ise toplam 3 otogar bulunmaktadır (Anadolu yakası otogar sayısına Gebze Otogarı dahildir.). Dolayısıyla İstanbul, Türkiye’de en çok otogar bulunduran şehir olup, farklı konumlarda 8 adet büyük otogara sahiptir.

İstanbul Otogarları Haritası

Sizin için oluşturduğumuz İstanbul Otogarları Haritası’na göz atarak İstanbul otogarları konum bilgisine ulaşabilir, İstanbuldaki otogarlar arasından gideceğiniz noktaya en uygun otogarın hangisi olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası Otogarları

İstanbul seyahatiniz Avrupa yakasına olacaksa, sizin için tartışmasız en önemli bilgi İstanbul Avrupa Yakası otogar bilgisidir. Sizin için derlediğimiz İstanbul Avrupa Yakası Otogarları’ndan birisini tercih etmeniz seyahatiniz için daha uygun olacaktır.

1. Esenler Otogarı (İstanbul Büyük Otogarı)

Esenler Otogarı İstanbul

Tarihi ve Özellikleri

Resmi olarak 1994 yılında hizmete açılan Esenler Otogarı, İstanbul otogarları arasında en popüler olanlardan birisi olup, diğer ismi İstanbul Büyük Otogarı’dır. Halk arasında doğrudan İstanbul Otogarı ya da Büyük İstanbul Otogarı olarak da anılmakta olan İstanbul Esenler Otogarı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise ismi 15 Temmuz Demokrasi Otogarı olarak güncellenmiştir.

İstanbul Avrupa Yakası otogar grubu içerisinde yer alan Bayrampaşa Esenler Otogarı, Türkiye’nin yolcu kapasitesi en yüksek otogarlarından birisidir. İstanbul Avrupa Yakası’nda, Bayrampaşa’da bulunan Esenler Otogarı (diğer ismi ile Bayrampaşa Otogarı), özellikle turistik olarak rağbet görmekte olan; Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı gibi büyük eserlerin yakınında bulunması sebebi ile oldukça sık tercih edilen bir otogardır.

İstanbul Esenler Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Esenler Otogarı’na İstanbul’un pek çok noktasından ulaşım oldukça kolaydır. Konum olarak merkezi bir noktada bulunan otogara, İETT otobüsleri, minibüsler ve ticari taksiler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Esenler otogarı adresini ve Esenler Otogarı telefon numarasını aşağıda bulabilirsiniz.

Telefon Numarası: 0 (212) 658 05 05
İstanbul Esenler Adresi:
Altıntepsi Mh. 34035 Bayrampaşa/İstanbul

Esenler Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

Esenler Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Kamil Koç
  • Metro Turizm
  • Pamukkale Turizm
  • RH Turizm
  • Süha Turizm
  • Esadaş Turizm
  • Ben Turizm

2. Alibeyköy Otogarı

Alibeyköy cep otogarı metro

Tarihi ve Özellikleri

İstanbul Avrupa Yakası otogar grubunda yer alan bir diğer büyük otogar ise Alibeyköy Otogarı’dır. 1 Ocak 2014 tarihinde hizmete açılmış olan Alibeyköy Otogarı, Esenler Otogarı’na göre şehrin biraz daha dışında, kuzeybatı yönünde kalmaktadır. Pek çok büyük otobüs firması tarafından İstanbul Alibeyköy Otogarı’na düzenli seferler düzenlenmektedir.

İspark tarafından işletilmekte olan Alibeyköy Otogarı’nda; yolcuların sefer saatine kadar vakit geçirebileceği bekleme alanları, restoran – cafe hizmeti, tuvalet hizmeti, hediyelik eşya dükkanları gibi farklı imkanlar bulunmaktadır. Eyüp Sultan ve civarına gerçekleştireceğiniz seyahatlerinizde İstanbul terminalleri arasından Alibeyköy Cep Otogarı’nı tercih etmeniz sizin için mantıklı bir seçim olacaktır.

Alibeyköy Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Alibeyköy Cep Otogarı’na ulaşım Esenler’e biraz daha uzun sürebilmekte olup, İETT otobüsleri, minibüsler ve ticari taksiler aracılığı ile sağlanabilir. Alibeyköy Otogarı adres bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Alibeyköy Otogarı Adresi: Güzeltepe, Alibeyköy Cep Otogarı peron:1, 34060 Eyüpsultan/İstanbul

Alibeyköy Otogarı Popüler Otobüs Firmalar

Alibeyköy Cep Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Anadolu Ulaşım
  • Antalya Toros Turizm
  • Balıkesi Uludağ
  • Çorum Kargı Turizm
  • Öz Sivas Turizm
  • Villa Seyahat
  • Yeni Aksaray

3. Avcılar Cep Otogarı

ulusoy otobüs terminalleri

Tarihi ve Özellikleri

İstanbul ziyaretinizde hedef noktalarınız arasında, Avcılar, Küçükçekmece ya da Büyükçekmece gibi noktalar varsa Avcılar Cep Otogarı’nı tercih etmek sizin için mantıklı olabilir. Avcılar Otogarı’na seyahat eden bir otobüs firması tercih edecekseniz, seyahatinizin diğer otogarlara göre bir miktar daha uzun sürebileceğiniz de göz önünde bulundurmalısınız. Avcılar Cep Otogarı’na İstanbul içerisindeki birçok noktadan ulaşmak oldukça kolaydır.

Avcılar Cep Otogarı’na Nasıl Gidilir?

İETT otobüsleri ya da minibüsleri kullanarak Avcılar Cep Otogarı’na toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Avcılar Cep Otogarı adres bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Avcılar Cep Otogarı Adresi: Cihangir, Minibüs Durağı, 34310 Avcılar/İstanbul

Avcılar Cep Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

Avcılar Cep Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Kamil Koç
  • Es Turizm
  • Jet Turizm
  • Kütahyalılar
  • Ses Turizm
  • Süha Turizm
  • Metro Turizm

İstanbul Anadolu Yakası Otogarları

İstanbul seyahatinizde nihai varış noktanız Anadolu Yakası’nda yer almaktaysa, Anadolu Yakası otogar grubundan bir otogar tercih etmeniz seyahat verimliliğiniz açısından daha yerinde bir karar olacaktır. İstanbuldaki otogarlar arasından İstanbul Anadolu Yakası Otogar bilgisine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Harem Otogarı

istanbul anadolu yakası otogar nerede

Tarihi ve Özellikleri

Anadolu yakası otogar grubunda İstanbul’un en popüler otogarlarından birisi olan Harem Otogarı, pek çok farklı otobüs firması tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 1970 yılında hizmet vermeye başlamış olup, İstanbul Esenler Otogarı’na sefer düzenleyen firmaların birçoğu tarafından da tercih edilmektedir.

Halk arasında yaygın olarak kullanılan diğer ismi İstanbul Harem Otogarı ya da İstanbul Üsküdar Otogarı’dır. İstanbul’un en merkezi noktalarından birisi olan Üsküdar’da bulunan Harem otogarı, popüler olan pek çok noktaya yakın olması ve birçok ulaşım hattının kesiştiği bir noktada bulunması sebebi ile tercih edilebilecek bir otogardır.

İstanbul Harem Otogarı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’un pek çok semtinden; vapur, Marmaray, otobüs ya da minibüs gibi birçok toplu taşıma aracı ile Harem Otogarı’na ulaşmak mümkündür. Harem Otogarı telefon numarası ve Harem Otogarı adresi aşağıda yer almaktadır.

Telefon Numarası: 0 (216) 333 37 63

İstanbul Harem Otogarı Adresi: Selimiye, Harem Otogarı, 34668 Üsküdar/İstanbul

Harem Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

Harem Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Has Turizm
  • Efetur
  • Öz Diyarbakır
  • Lüks Mersin
  • Isparta Petrol
  • Özlem Adana Turizm
  • Vip Malatyalılar Turizm

2. Ataşehir Dudullu Otogarı

istanbul otogarları avrupa

Tarihi ve Özellikleri

İstanbul’un özellikle yerleşim açısından merkezi noktalarından birisi sayılabilecek Ataşehir’de bulunan Ataşehir Dudullu Otogarı da İstanbul’un popüler otogarlarından birisidir. İstanbul anadolu otogar grubunda yer alan Ataşehir Dudullu Otogarı, aslına bakılırsa ismi otogar olmasına rağmen daha ziyade yolcu indi-bindi noktası olarak kullanılmaktadır.

İstanbul Ümraniye Tem Otoyolu üzerinde bulunan Ataşehir Dudullu Otogarı’na konumu itibari ile Ümraniye Dudullu Otogarı ve İstanbul Dudullu Otogarı da denilmektedir. Terminal içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve kafeterya imkanları bulunmaktadır.

İstanbul Ataşehir Dudullu Otogarı‘na Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası otogar listesinde yer almakta olan Dudullu Otogarı’na ulaşım zor değildir. İstanbul içindeki birçok noktadan İETT otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir. Ataşehir Dudullu Otogarı adres bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Ataşehir Dudullu Otogarı Adresi: Şerifali, Serdivan Sokaği No:51, 34775 Dudullu Osb/Ümraniye/İstanbul

İstanbul Ataşehir Dudullu Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

Ataşehir Dudullu Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Çankırı Güven Turizm
  • Güney Lüks Adana Seyahat
  • Niğde Aydoğanlar
  • Öncü Seyahat
  • Öz Sivas Turizm
  • Yeni Sivas Turizm
  • Şanlıurfa Cesur Turizm

3. Samandıra Otogarı

istanbul otogarları anadolu

Tarihi ve Özellikleri

Ataşehir Dudullu Otogarı’na göre bir miktar daha Gebze tarafında konumlanan Samandıra Otogarı, İstanbul’un büyük otogarlarından bir diğeridir. Pendik, Kartal, Sancaktepe gibi noktalara ulaşmayı hedefliyorsanız Samandıra Otogarı’nı tercih etmeniz uygun olacaktır.

İstanbul otogar Anadolu Yakası denildiğinde akla gelecek olan Samandıra Otogarı’na İstanbul içerisindeki farklı lokasyonlardan ulaşım sağlamak kolaydır. Samandıra Otogarı’nda, sefer saatinize kadar açlığınızı bastırmak için kullanabileceğiniz bir büfe ve bekleme salonları bulunmaktadır.

Samandıra Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Otogar çevresinden İstanbul’un farklı noktalarına, İstanbul’un farklı noktalarından da Samandıra Otogarı’na ulaşım için İETT otobüsleri ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Gün içerisinde otogara çevre ilçelerden de servis düzenlenmekte olup, bu servisler aracılığıyla da İstanbul Samandıra Otogarı’na kolayca ulaşım sağlamak mümkündür. İstanbul Samandıra Otogarı adresi ve Samandıra Otogarı telefon numarası bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Telefon Numarası: 0 (216) 496 21 60

Samandıra Otogarı Adresi: Eyüp Sultan Mahallesi, Tuna Cd No:4, 34885 Sancaktepe/İstanbul

İstanbul Samandıra Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

İstanbul Samandıra Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Can Ardahat Turizm
  • Gök Mavi Tur
  • İstanbul Konfor
  • Metro Turizm
  • Tokat İmparator Turizm
  • Tokat Kale Seyahat

4. Sultanbeyli Otogarı

istanbul otogar avrupa yakası

Tarihi ve Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı gibi İstanbul Sultanbeyli’de yer alan Sultanbeyli Otogarı bir diğer sıklıkla tercih edilmekte olan otogardır. Otogar içerisinde Metro Turizm, Kamil Koç, Ulusoy Turizm ve Cesur Bingöl Turizm gibi firmaların bilet satış noktaları bulunmaktadır.

Buna ek olarak, Sultanbeyli Otogarı içerisinde büfe, restoran, kuaför (berber), market, tuvalet gibi birçok imkan bulabilirsiniz. Yolcuların sefer saatlerini konfor kaybı yaşamadan beklemeleri amacı ile İstanbul Sultanbeyli Otogarı’nda bekleme alanları da bulunmaktadır. Otogara ulaşım İstanbul’un birçok noktasından kolaydır.

Sultanbeyli Otogarı’na Nasıl Gidilir?

İETT otobüsleri, dolmuşlar, minibüsler ve ticari taksiler ile Sultanbeyli Otogarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Sultanbeyli Otogarı telefon numarası ve İstanbul Sultanbeyli Otogarı adresi aşağıda yer almaktadır.

Telefon Numarası: 0 (216) 496 24 80

Sultanbeyli Otogarı Adresi: Adil, Taşkesen Sk. No:2, 34935 Sultanbeyli/İstanbul

Sultanbeyli Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

Sultanbeyli Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Lüks Erova Turizm
  • Metro Turizm
  • Lider Ağrı Doğuş Turizm
  • Tokat Yıldızı
  • Doğuş Iğdır Turizm
  • Ağrı Ses Turizm

5. Gebze Otogarı

kamil koç istanbul terminalleri

Tarihi ve Özellikleri

Her ne kadar Gebze Otogarı İstanbul’da değil, Kocaeli’de yer alıyor olsa da özellikle Tuzla, Pendik ve Kurtköy lokasyonlarında seyahat edecekseniz Gebze Otogarı da sizin için bir alternatif olabilir. Ülkemizin en büyük sanayi merkezlerinden birisi olan Gebze’de yer alması sebebi ile Gebze Otogarı’na pek çok otobüs firması düzenli olarak sefer düzenlemektedir.

Gebze Otogarı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul içinde Gebze Otogarı’na en kolay ve en hızlı ulaşım şekli Marmaray’dır. Halkalı – Gebze Marmaray hattını kullanarak otogara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde İstanbul ilçelerinden Gebze Otogarı’na belediye otobüsü ve servisler ile de ulaşım sağlamanız mümkündür. Gebze Otogarı adresi ve Gebze Otogarı telefon numarası bilgilerine aşağıdan erişebilirsiniz.

Telefon Numarası: 0 (262) 646 65 01

Gebze Otogarı Adresi: Barış, Gebze Otogarı, Gebze/Kocaeli

Gebze Otogarı Popüler Otobüs Firmaları

Gebze Otogarı’na sefer düzenleyen popüler otobüs firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Tokat Yıldızı
  • Esadaş Turizm
  • RH Turizm
  • Öz Elbistan
  • Beydağı Turizm
  • Best Van Turizm
  • Vangölü Turizm
Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.