covid-19-seyahat

Covid-19 (Koronavirüs) Seyahat Kısıtlamaları ve Tedbirleri

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından 14.04.2021 tarihinde yayınlanan ve 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren ülke genelinde uygulanacak tedbirler, Kısmi Kapanma Genelgesine göre şu şekildedir;

  • Hafta İçi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) günleri 19.00 -­ 05.00 saatleri arasında tamamlanacak
  • Hafta Sonu ise Cuma günleri saat 19.00’de başlayarak Cumartesi ve Pazar günler tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak

şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma yasağı boyunca, seyahat kısıtlamaları ve tedbirleri konusunda Biletall.com’dan otobüs bileti veya uçak bileti satın alarak şehirler arası seyahat edecek kullanıcılarımızı bu durum etkilemeyecektir.

Biletinize ait kodu (PNR kodu) göstererek seyahatlerinizi gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

PNR kodu biletinizi Biletall.com’dan aldıktan sonra cep telefonunuza SMS ve e-posta adresinize mail olarak gönderilmektedir.

Bu durum ile ilgili, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelde maddesi aşağıdaki gibidir.


3.1- Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Hafta içi günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için, saat 10.00-14.00 arası dışında sokağa çıkma yasağı bulunmaktadır.

18 yaş altı vatandaşlar için ise hafta içi günlerde saat 14.00-18.00 arası haricinde sokağa çıkma yasağı bulunmamaktadır. Şehirler arası seyahat planları olan 18 yaş altı kullanıcılarımızın yanlarında veli ya da vasileri olmaları zorunludur. Bu şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Otobüs bileti veya uçak bileti satın alarak seyahat gerçekleştirecek kişilerin Seyahat İzin Belgesi almasına gerek bulunmamaktadır.
Özel aracı ile seyahat etmek isteyen kişilerin; E-devlet üzerinden Seyahat İzin Belgesi almaları zorunludur. Seyahat İzin Belgesi için İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemlerini kullanabilirler.

2 Comments

  1. BiletallBlog

    Çok bilgilendirici

  2. BiletallBlog

    Size çok teşekkür ederim

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.