covid-19-seyahat

Covid-19 (Koronavirüs) Seyahat Kısıtlamaları ve Tedbirleri

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi” yayınlandı. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren ülke genelinde uygulanacak tedbirler, Tam Kapanma Genelgesine göre şu şekildedir;

 • “Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te bitecek şekilde tam zamanlı”

şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.


29 Nisan 2021 tarihinde uygulamaya başlanacak olan tam kapanma tedbirleriyle birlikte seyahat etmek isteyen yolcularımız, seyahat izin belgesiyle seyahatlerini gerçekleştirebilecektir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Alo 199 hattını arayarak ya da e-devlet üzerinden E-Başvuru formunu doldurarak talep edebilirsiniz. İzin belgenizin onaylanma durumu tarafınıza kısa mesaj (SMS) yoluyla bildirilecektir.

Seyahat izin belgenizin onaylaması durumunda buradan bilet satın alabilir ve yolculuğunuza çıkabilirsiniz.

Bu durum ile ilgili, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelde maddesi aşağıdaki gibidir.


2. Şehirler Arası Seyahat Kısıtlaması
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar vatandaşlarımızın şehirler arası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir.

2.1- Şehirler arası seyahat kısıtlamasının istisnaları;
 • Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.


2.2- Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar;
 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 • ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
Kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

2.3- Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

4 Comments

 1. BiletallBlog

  Çok bilgilendirici

 2. BiletallBlog

  Size çok teşekkür ederim

 3. BiletallBlog

  Çok güzel bilgilendirme olmuş ellerinize sağlık

 4. BiletallBlog

  Çok faydalı

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.