Kesinlikle Görmeniz Gereken 15 Osmanlı Eseri

Üç kıta da 600 yıl boyunca hüküm süren Osmanlı Devleti, Türk-İslam sanatını geliştirmiş; İran ve Bizans sanatından da etkilenerek kendine özgü bir sanat üslubu geliştirmiştir. Bu yönüyle dünya sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti’nin en önemli özelliği gittiği yerlerde kök salarak, yüzyıllar geçse de silinmeyecek izler bırakmasıdır. Dini mimari ve sivil mimari olarak iki başlıkta incelenebilecek olan Osmanlı mimarisinin en önemli sanatçısı Mimar Sinan’dır. Bu muhteşem imparatorluğun eserlerinden 15 tanesini sizler için listeledik.

1. Selimiye Camii, Edirne

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği camii 1569 – 1575 yılları arasında Sultan II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Kurulduğu yerin seçiminden, kesme taşın zarafetine, dört minaresinden, süslemesine kadar her şeyiyle bir başyapıt olan camii mutlaka görülmeli.

En Ucuz Edirne Otobüs Bileti Al >>

2. Süleyman Paşa Medresesi, Bursa

Özgün nitelikli ilk Osmanlı medreselerinden biri olan yapı, günümüzde Çiniciler Çarşısı olarak kullanılmaktadır. 14. yüzyılın ortalarında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Şah tarafından yaptırılmıştır. Avlulu medreselerin ilk örneklerinden olan medrese U planlıdır.

3. İshak Paşa Sarayı, Ağrı

Osmanlı İmparatorluğu’nın Lale Devri’ndeki son büyük anıtı olan sarayın yapımına 1685 yılında başlanmıştır. Saray 1784 yılında tamamlanmıştır. Yapımının uzun sürmesi farklı dönemlerden ve kültürlerden izler taşımasını sağlamıştır.

4. Seddülbahir Kalesi, Çanakkale

Venedikliler’e karşı savunma amaçlı 1659’da Mimar Mustafa Ağa tarafından inşa edilen kale, tahrip olmuş görünümdedir. Her şeye rağmen tarihte oynadığı önemli rolle, askeri mimarinin önemli örneklerinden biridir.

En Ucuz Çanakkale Otobüs Bileti Al >>

5. İskodra Köprüsü, Bosna-Hersek

5. yüzyılda Mehmet Buşati Paşa tarafından yaptırılan eser, Kir Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan tipik Osmanlı mimarisine sahip bir köprüdür.

6. Yanbolu Bedesteni, Bulgaristan

5. yüzyılın başlarında Sadrazam Atik Ali Paşa tarafından yaptırılan bedesten, şehrin tam ortasında yer alır. İnce uzun yapısı ve üzerinde kubbeleriyle değişik bir yapıdır. Kubbelerinin tepesinde aydınlık fenerleri bulunmaktadır.

7. Bey Kulesi (Feodalizm Kulesi), Makedonya

Savunma amaçlı yapıldığı tahmin edilen kule 14 metre yüksekliğindedir. 17. yüzyılda yapılan kule üç kattan oluşmaktadır. Üsküp merkezdeki en eski yapılardan biri olan kule, bugün hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılmaktadır.

8. Alaca İmaret, Yunanistan

1484 yılında İshak Paşa tarafından yaptırılan imaret,  alaca renkli minaresinden ismini alır. Selanik Belediyesi tarafından kültürel etkinliklerde kullanılmaktadır. Komşumuz olan Yunanistan ziyaretleriniz için Biletall.com’u ziyaret ederek Yunanistan uçak biletini hemen satın alın.

9. Hacı Ahmed Bey Sarayı, Cezayir

1825 ile 1835 yılları arasında inşa edilen yapı, İslam medeniyeti ve Hacı Ahmed Bey’in kahramanlığından izler taşıyor. Avrupa saray mimarisinden de esinlenen sarayda, büyük bir bahçe ve bir fıskiye bulunuyor.

10. Ahmediye Camii ve Medresesi, Gürcistan

Ahıska’ya hakim bir tepede bulunan camii, 250 yıllık bir geçmişe sahip. İstanbul’daki Selatin camiiler örnek alınarak yapılan camii divan şairlerine ilham olmuş. İçinde başka dini yapılar da olan Ahıska Kalesi’ndeki camii, Ahıska Beylerbeyi Hacı Ahmed Paşa tarafından yaptırılmış.

11. Bekiriye Camii, Yemen

12. yüzyılda, Osmanlı’nın Yemen’i aldığı ilk dönem yapılan Bekiriye Camii, mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çeken bir Osmanlı eseri. Klasik Osmanlı mimarisiyle, Arap mimarisinden farklı olarak yapılmıştır. Tek kubbeli, tek minareli caminin adı camiyi yaptıran Yemen Beylerbeyi Hasanpaşa’nın bu noktada ölen kölesinden gelmektedir.

12. Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii, Mısır

Osmanlı mimarisinin tüm ihtişamıyla yaptığı Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii, yaklaşık 500 yıl süren Osmanlı hakimiyetinin en güzel yapılarından biri. Halen canlılığını koruyan camii, Selahaddin Kalesi’nin içerisinde yer alıyor.

13. Hacı Ömer Külliyesi, Kosova

Yüzyıllarca Osmanlı’nın hüküm sürdüğü Kosova’da tarihi geçmişin tapuları niteliğindeki eserlerden biri de Hacı Ömer Külliyesi’dir. 1389 – 1913 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinde kalan Kosova’da maddi eserler dışında ecdadımızın gönüllerde bıraktığı silinmez eserler bizim için gurur kaynağıdır.

14. Topkapı Sarayı, İstanbul

400 yıl kadar imparatorluğun idare merkezi olarak kullanılan saray, 1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Saray, idare merkezi olmasının yanında Kutsal Emanetler Dairesi ve diğer önemli bölümleriyle İstanbul’a gelen turistlerin ziyaret etmeden dönmediği bir saraydır.

15. Eyüp Sultan Türbesi, İstanbul

Hz. Muhammed’in ordusunda sancaktar olan Ebu Eyyub el-Ensari’nin mezarı fetihten sonra bulunmuş, cami ve türbe 1455 yılında inşa edilmiştir. Özellikle dini günlerde ziyaretçi akınına uğrayan türbe, İstanbul’un en önemli manevi yapılarından da biridir.

En Ucuz İstanbul Otobüs Bileti Al >>

2 Comments

  1. BiletallBlog

    çok güzel ama biraz daha fazla olabilirmiş

  2. BiletallBlog

    Harika yerler

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.