Amasya’da Gezilecek Yerler: Amasya’da Nereye Gidilir?

Amasya Anadolu’nun eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Amasya’da gezilecek bir sürü yer var. Amasya’da gezilmesi gereken yerlere bir göz atmadan önce, Amasya’ın haritadaki konumunu görelim.

Gelelim, Amasya’da gidilecek yerlere.

Amasya Gezilecek Yerler

Kral Kaya Mezarları

previous arrow
next arrow
Slider

Amasya’da gezilmesi gereken yerlerin başında Kral Kaya Mazarları var. Yalıboyu evleri ile Amasya Kalesi arasında bulunan Kral Kaya Mezarları’nın Pontus Kralı tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Doğayla bütünlenmiş mezarların atmosferi tecrübe etmeye değer.

Adres: 05000 Yuvacık Köyü, Amasya Merkez/Amasya

Amasya Kalesi

previous arrow
next arrow
Slider

Amasya’da gezilmesi gereken yerler listemizin ikinci sırasında Amasya Kalesi bulunuyor. Amasya, iki büyük dağ arasından geçen bir vadinin içine kurulmuş. Amasya Kalesi ile Amasya manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

Adres: 05000 Yuvacık, Amasya Merkez/Amasya

Şehzadeler Müzesi

previous arrow
next arrow
Slider

Yeşil Irmağın kıyısındaki eski surların üzerine yapılmış olan iki katlı ahşap bina, Şehzadeler Müzesi olarak restore edilmiş. Şehzadeler Müzesi, adeta 15 ve 16. yüzyıl Anadolu Türk evinin örneği gibi duruyor. İçerisi de tarihi bir gezi yapmak için görülmeye değer.

Adres: Hatuniye, Hazeranlar Sk. No:1, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Saat Kulesi

previous arrow
next arrow
Slider

Saat kulesi, 1865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yapılmış. 2002 yılında gerçeğine uygun bir şekilde yeniden yapılmış. Amasya gezinizde etrafta dolaşırken bir uğramalısınız.

Adres: Hatuniye, H. Teyfik Hafız Sk. No:1, 05100 Amasya Merkez/Amasya

Yalıboyu Evleri

previous arrow
next arrow
Slider

Amasya’da gezilecek yerlerden bir diğer önerimiz ise Yalıboyu evleri. Amasya’nın tarihi kimliğini yaşatan bu evler bitişik nizamda ve tek ya da iki kat olarak inşa edilmiştir. Burada fotoğraf çekmeden dönmemek lazım. J

Adres: Bahçeleriçi, Büyük Ağa Cd. No:1, 05200 Amasya Merkez/Amasya

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya gidilecek yerler planımız hazırsa, Amasya’ya nasıl gidebiliriz, Amasya bileti nasıl alınır ona bakalım. Amasya’ya tüm illerden kara yolu, birçok ilimizden hava yolu ve demir yolu ile ulaşma imkanına sahipsiniz. Siz neredeyseniz Amasya biletiniz orada! Hemen Biletall.com’u ziyaret ederek Amasya otobüs bileti veya Amasya uçak bileti satın alabilirsiniz.

Amasya’ya Hava Yolu ile Ulaşım

 Hem yurt içi hem de yurt dışından bu şehre Amasya uçak bileti alarak hava yolu ile ulaşmak oldukça kolay. Amasya uçak biletiniz ile İstanbul, Antalya, Ankara, Adana gibi büyük şehirlerden kısa süre içerisinde Amasya’ya gelebilirsiniz. Birçok hava yolu firmasının seferleri bulunan Amasya’ya uçak bileti bulmakta zorlanmayacaksınız. En sık yapılan Amasya ulaşım seferlerinin süreleri:

Ankara – Amasya: 4 saat

İstanbul – Amasya: 1 saat 25 dakika

Adana – Amasya: 5 saat

En uygun Amasya uçak bileti Biletall.com’da! İstanbul-Amasya, Ankara-Amasya ve Adana-Amasya uçak biletinizi hemen almak için Biletall.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Havaalanı Bilgileri:

Amasya Merzifon Havaalanı

Adres: 05300 Merzifon/Amasya

Telefon: (0358) 535 10 16

Amasya’ya Kara Yolu İle Ulaşım

Türkiye’de birçok şehirden Amasya otobüs bileti temin ederek, otobüs ile Amasya’ya gidebilirsiniz. Şehir merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta olan Amasya Otogarı’ndan ücretsiz servisleri kullanarak şehir merkezine ulaşmak mümkün. Amasya’ya en fazla sefer yapan şehirler ise:

Samsun – Amasya: 126 km / 1 saat 40 dakika

Sivas – Amasya: 220 km / 2 saat 45 dakika

İzmir – Amasya: 1040 km / 11 saat

Amasya otobüs biletiniz ile Samsun, Kastamonu, Trabzon, Erzurum, Gaziantep gibi yakın şehirlerden de kolaylıkla Amasya’ya seyahat edebilirsiniz.

En ucuz Amasya otobüs bileti Biletall.com’da! Amasya otobüs bileti sayfamızı ziyaret ederek tüm seferleri görüntüleyebilir, yüzlerce firma ve seferden size en uygun olanı seçebilir, güvenilir ödeme yöntemleri ile biletinizi Biletall.com güvencesi altında temin edebilirsiniz.

Otogar Bilgileri:

Amasya Merkez Otogarı

Adres: Kirazlıdere Mahallesi, Amasya Otogarı, 05200 Amasya Merkez/Amasya

Telefon: 0 (358) 312 12 21

Amasya Gezilecek Yerler 2019 yılında Biletall.com Blog ekibi tarafından hazırlanmıştır.

İçerikte kullanılan bazı materyallerin kaynakçaları:

  • www.kulturportali.gov.tr/medya/fotograf/fotodokuman/5774
  • tripadvisor.ca/LocationPhotoDirectLink-g1600795-d10465425-i258846168-Sehzadeler_Museum-Amasya_Amasya_Province.html
  • renkliyolculuk.com/amasyada-gezilecek-yerler-rehberi/
Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.