Çankırı’da Gezilecek Yerler: Çankırı’da Nereye Gidilir?

Çankırı’nın İç Anadolu Bölgesinde yer aldığını bilmeyen yoktur, ancak Türkiye’nin en önemli kaya tuzu rezervlerine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu şehirde sizi şaşırtacak daha çok şey var!

Çankırı’da gezilmesi gereken yerlere bir göz atmadan önce, Çankırı’nın haritadaki konumunu görelim.

Şimdi sıra geldi camileri, milli parkları, mağara ve müzelerle dolu dolu bir şehir olan Çankırı’da gidilecek yerleri sıralamaya!

Çankırı’da Gezilecek Yerler

Ilgaz Dağı Milli Parkı

previous arrow
next arrow
Slider

 

Çankırı ve Kastamonu’nun paylaştığı Ilgaz Dağları üzerinde yer alan milli park, bölgede görmeniz gereken en güzel yerlerden biri. Karaçam, göknar va sarıçam ağaçları arasında gezinirken doğanın güzelliği karşısında bir kez daha şaşıracaksınız. Eğer kış sporlarına ilgiliyseniz Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’ne uğramayı ve doyasıya kaymayı unutmayın!

Adres: 37210 Bostan Köyü/Kastamonu Merkez/Kastamonu Merkez/Kastamonu

Çankırı Kalesi

previous arrow
next arrow
Slider

 

Çankırı’nın kuzeyinde küük bir tepenin üzerinde bulunan Çankırı Kalesi, hem şehre hakim bir manzaraya hem de tatlı bir piknik alanına sahip. Buraya kadar gelmişken Emir Karatekin Bey Türbesi’ne uğramadan dönmeyin!

Adres: Mimar Sinan, Cinci Sk. No:19, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

Tuz Mağarası

previous arrow
next arrow
Slider

 

Ülkemizin en büyük tuz rezervine gelmişken tuz mağaralarını görmeden dönmek olmaz! Burası için Çankırı’da gezilmesi gereken yerler listesinde 1 numara diyabiliriz. Mağaradaki sarkıt ve dikitler gözlerinize bayram çektirecek kadar muhteşem! Bir de ilginç bilgi ekleyelim: Buradaki tuzlar Hititler döneminden beri işletiliyor!

Adres: 18000 Balıbağı/Çankırı Merkez/Çankırı

Sakaeli Kaya Mezaları

previous arrow
next arrow
Slider

 

Roma ve Bizans Dönemlerine ait oldukları düşünülen bu yapılar, farklı ve ilgi çekici görüntülere sahip. Birbirlerinden farklı yapılara sahip olan kaya mezarlar, çeşitli yükseklik ve genişlikte olmalarının yanı sıra tavan yapıları bakımında da değişkenlik göstermektedir. Çankırı planınıza buradaki peri bacası oluşumlarını ve kaya mezarlarını eklemelisiniz. Sakaeli Kaya Mezarlarını gördükten sonraki durağınız: İndağı Kaya Mezarları

Adres: 18800 Sakaeli/Orta/Çankırı

Çankırı’ya Nasıl Gidilir?

Çankırı gezi planı hazırsa sıra geldi Çankırı’ya nasıl gidileceğine! Nasıl gidileceği çok kolay, sadece iki adım: Çankırı otobüs bileti almak ve otogara gitmek!

Çankırı’ya Kara Yolu ile Ulaşım

Çankırı otobüs biletinizi alarak Ankara, Bolu, Çorum ve Kastamonu gibi Çankırı’ya yakın şehirlerden, hatta tüm Türkiye’den kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz! Çankırı’ya en fazla sefer yapan şehirler ise:

Ankara – Çankırı: 2-3 saat

Kırıkkale – Çankırı: 2-3 saat

Kastamonu – Çankırı: 2-3 saat

Sinop – Çankırı: 6-7 saat

Otogar Bilgileri:

Çankırı Otogarı

Telefon: 0 (286) 212 58 88

Adres: Abdulhalik Renda Mahallesi, Bayramlar Sk. No:4 Merkez/Çankırı

 

Çankırı Gezilecek Yerler 2020 yılında Biletall.com Blog ekibi tarafından hazırlanmıştır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.