Çocuklar İle Birlikte Gezebileceğiniz Muhteşem Akvaryumlar

Akvaryumlar, saydam ve kapalı su tankından oluşan, tatlı – tuzlu su canlılarının ve su bitkilerinin yaşadığı devasa yaşam alanlarıdır. Canlıların kendi ortamlarında sürdürdükleri yaşamı sunan akvaryumlar, türler için özel olarak hazırlanır ve onlar için elverişli hale getirilir. Doğal yaşamı aratmayacak şekilde dizayn edilen büyük akvaryumları ziyaret etmek, size ve çocuklarınıza oldukça farklı bilgiler öğretecek ve keyifli anlar yaşatacaktır. Çocuklarınızla beraber binlerce balık türünü yakından tanımak eşsiz bir deneyim olacaktır. Ülkemizde ziyaret edebileceğiniz mükemmel akvaryumlarda, başka yerde asla yaşayamayacağınız deneyimleri  de yaşayabilirsiniz.

1. Aqua Vega

aquavega-ankara

Aqua Vega, Ankara’da bulunan bir akvaryumdur. 24 farklı akvaryumdan oluşan Aqua Vega’da tatlı su, deniz suyu balıkları ve türlerce sürüngen yer almaktadır. Yaklaşık 12.000 deniz canlısını barındırmaktadır. Ayrıca Çankırı’daki tuz mağarasından esinlenerek oluşturulan bir tuz mağarası da vardır.

Akvaryumda bulunan yerel balıklar Balıkesir’in Altınoluk beldesinde bulunan balık tesisinden getirilmiştir. Akvaryumda ayrıca özel eğitmenlerin eşlik ettiği bir dalış okulu bulunmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler buradaki eğitimlerden faydalanabilir.

Akvaryumdaki koi balıklarına ise, ziyaretçilerin dokunması serbesttir.  Bizdeki sazan balığına benzeyen bu Japon balıklarını çocuklarınızla beraber yakından tanımak çok keyifli olacaktır.

Ayrıca GreenBox tekniği ile canlılarla beraber özel fotoğraflar da çekilebilirsiniz.

2.Antalya Aquarium

antalya-akvaryum

Antalya Aquarium, 40 tematik akvaryumun ardından 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumudur. Akvaryumda bulunan Kar Dünyası ve Buz Müzesi’nde çocuklarınızla beraber gerçek karla oynayabilirsiniz. WildPark’da dünyanın en zehirli ve ilginç türleri bulunur, burada macera dolu anlar yaşayabilirsiniz. Oceanride XD Cinema’da ise, çok boyutlu sinema teknolojileri ile dünyadaki denizleri çocuklarınızla birlikte keşfedebilirisiniz. Köpekbalıklarının, özel eğitimli dalgıçlar tarafından beslenmelerini seyredip, heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz Antalya Uçak Biletini Bul »

Hint Okyanusu, Kızıl Deniz, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarının bulunduğu 4 tematik akvaryumla dünya denizlerini tanıyabilir, su altı mağaralarını görebilir ve Nil Nehri, Amazon Nehri gibi dünyadaki büyük nehirleri keşfedebilirsiniz.

Bu tematik akvaryumları ve çeşitli havuzları gezerken çocuklarınız denizlerin, adaların hikayelerini de dinleyebilecek. Birlikte hem eğlenip, hem de öğreneceksiniz.

3.İstanbul Akvaryum

istanbul-akvaryum

Yaklaşık 17 bin canlı bulunduran İstanbul Akvaryum, Karadeniz’den Pasifik’e uzanan 16 tema ve 1 yağmur ormanından oluşur. Alanlar temalandırılırken, o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri dikkate alınmıştır. Dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alanlar hakkında bilgileri içeren grafikler de yer almaktadır. Ses ve ışıklandırma sistemleri de bu temalandırmaya uygun bir şekilde düzenlenmiştir.

Akvaryum’da kırmızı karınlı piranalar sürüler halinde dolaşıp avlanırlar. Akvaryumun en büyün canlısı olan Limon Köpekbalığı’nın ortalama ömrü 25 yıldır. Yaşamları boyunca uyumayan ve dinlenmeyen bu canlılarla tanışmak farklı bir deneyim olacaktır. Karadeniz alanında yer alan, dinozorlardan beri günümüze gelen nadir balık türlerinden biri olan Rus mersinlerini tanıma şansına da sahip olacaksınız. Akvaryum’da palyaço balıklarını da görebilirsiniz. Akvaryum’da hayatlarının bir dönemimde dişi bir döneminde erkek olan orfozlar da yer alır. Dünyanın en tehlikeli canlıları arasında olan anakonda, köpekbalıkları, vatozlar, piranalar da İstanbul Akvaryum’da bulunur.

Kosta Rika’dan gelen Amazon bitkileri ile Yağmur Ormanı’ndaymış gibi gezebileceksiniz. İçerisinde bulunan aynalı labirent ile ormanda yolunuzu bulmaya çalışarak, çeşitli hayvan ve bitki türlerinin arasında çocuklarınızla beraber macera dolu bir keşif yapabilirsiniz.

Kasırga simülatörü ile heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Köpekbalıklarıyla dalış, Flyride helikopter turu gibi aktivitelerle benzersiz deneyimler yaşayabilir ve dünyamızı paylaştığımız birçok canlı türünü burada tanıyabilirsiniz.

Tüm bu aktiviteleri çocuklarınızla yaşayabilir veya akvaryumumuzda bulunan çocuklara özel alanlarda vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

4.İstanbul Sea Life Akvaryum (Turkuazoo İstanbul Akvaryum Sualtı Dünyası)

İstanbul Sea Life, İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük akvaryumudur. 8 bin metrekarelik alanda, 80 metrelik cam sualtı gözlem tüneliyle dünyanın en büyük akvaryumları arasındadır. 10 bini aşkın deniz canlısını içerisinde barındırır. Köpekbalıklarının, vatozların,ahtapotların ve deniz kaplumbağalarının ender türleri de yer almaktadır.

İnteraktif taş havuzu da bulunan akvaryumda, havuzda bulunan denizyıldızı, yengeç gibi canlılara dokunabilirsiniz.

Çocuklar için tasarlanan akvaryumu ziyaret edebilir, onları çocuk oyun alanlarına götürebilirsiniz. Köpekbalıklarıyla dalış gibi aktivitelere katılabilir. Özel eğitimcilerle birlikte çocuklarınızı özel gezi programlarına götürebilirsiniz.

Biletall.com’dan İstanbul’a En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.