Eskişehir’de Gezilecek Yerler: Eskişehir’de Nereye Gidilir? Nasıl Gidilir?

Özellikle son yılların popüler gezi şehri Eskişehir, yerli ve yabancı turistler için Tarihi Odunpazarı bölgesi, Porsuk Çayı, Sazova Parkı, Kurşunlu Külliyesi, Balmumu Müzesi ve özellikle yaz zamanı yerel halkın da favorisi olan turistik amaçlı yapılan plajı ile öne çıkıyor.  Eskişehir’de gezilmesi gereken yerleri bir bir aktardığımız bu gezi rehberinde, Eskişehir’de nereye gidilir? sorusuna istinaden sizler için en güzel yerleri listeledik.

Eğer Eskişehir için hazırlıklarınız tamamsa, hemen Eskişehir’in haritadaki konumu üzerinden başlayalım.
Eskişehir, Türkiye’nin kuzey batı bölgesinde yer almaktadır. Bizans döneminde ismi Dorylaeum olan şehrin nüfusu, 800 bini geçmektedir.

Hazırsak, Eskişehir’de gezilecek yerlere başlayalım!

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

previous arrow
next arrow
Slider

Eskişehir’e geldiniz. Hem merkezde bulunması hem de tarihi dokusuyla, ilk görmenizi tavsiye ettiğimiz bölge Odunpazarı semti. Şehrin en eski yerleşim yerlerinden olan bu bölge, bugün yerel halk dahil pek çok insanın uğrak noktası. Hem geziniz için küçük hatıralar edinebileceğiniz el sanatları dükkanları, hem de soluklanmanız için pek çok kafe bulunuyor. Son yıllarda gösterilen özen sayesinde farklı bir görünüme sahip olan Odunpazarı’nda, Osmanlı döneminden kalma pek çok çeşme ve tarihi konak görebilirsiniz.

Adres: Akarbaşı, Çürükoğlu Sk., 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Haller Gençlik Merkezi

previous arrow
next arrow
Slider

Genellikle şehrin üniversiteli nüfusunun yaşadığı bölge olan Bağlar Bölgesi’nde yer alan Haller Gençlik Merkezi, şehrin en ilgi çekici noktalarından.

Vaktiyle, yerel halkın sebze ve meyve hali olarak kullandığı bu alan, şimdi Eskişehir’e özgü pek çok turistik eşyanın satıldığı ve leziz yemekleri bulabileceğiniz bir yere dönüşmüş durumda.

Adres: Eskibağlar, Yılmaz Büyükerşen Blv No:11, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

Odunpazarı Modern Müzesi

previous arrow
next arrow
Slider

Ülkemizde de son zamanların en çok ses getiren projelerinden olan Odunpazarı Modern Müzesi (OMM), eylül ayının başında kapılarını tüm sanatseverlere açtı.

Japon mimar Kengo Kuma’nın ulusal ve uluslararası alanda da pek çok yayın organına konu alan tasarım, şehrin tarihi ve kültürel ögelerinin yanında bölgeyi farklı çıtaya taşımış.

Müze, ahşabın farklı disiplinlerde kullanımıyla birlikte içinde 21.yüzyıl’ın pek çok modern sanat ögesini de bünyesinde barındırıyor.

Mimari anlamda da büyük ilgi gören yapı, Eskişehir hatta Türkiye için yepyeni bir kültürel değer ortaya koyuyor. Eskişehir gezinizde mutlaka görmeniz gereken müze, listemizde üçüncü sırada.

Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No: 37, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Devrim Otomobili

previous arrow
next arrow
Slider

Eskişehir’den bahsetmişten atlamamız gereken bir nokta da elbette Devrim otomobili. Devrim, ülkenin ilk ve yerli anlamda üretimini gerçekleştirdiği otomobil. Türk sanayi ve otomobil endüstrisinde büyük bir önemi olan aracı bugün, TÜLOMSAŞ fabrikasının biraz ilerisindeki özel bir alanda görebilirsiniz. Fabrika çalışanlarının o döneme ait aktardıkları bilgiler sayesinde dönemin teknolojisini de yakından tanıma fırsatı elde etmiş olacaksınız.

Adres: Hoşnudiye, Ahmet Kanatlı Caddesi, 26490 Tepebaşı/Eskişehir

Sazova Parkı

previous arrow
next arrow
Slider

Özellikle çocukların eşsiz zaman geçireceği, yetişkinleri ise masal dünyasının yepyeni alemlerine götüreceği Sazova Parkı, Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde yer alıyor.

Her ne kadar şehrin merkezinde yer almasa da şehir merkezindeki toplu taşıma araçlarıyla parka ulaşmak mümkün. Parkın tamamını gezmek isterseniz, 1 gününüzün tamamını ayırmanız gerekebilir. İçerde en ilgi çekici noktalar ise; devasa korsan gemisi ve çocukların epey zaman geçirdikleri masal şatosu. Aileyle birlikte keyifli bir zaman dilimi geçirmek ya da yeniden çocukluğuna dönmek isteyenler için enfes bir seçenek.

Adres: Sazova, Sazova Çiftlik Yolu, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

previous arrow
next arrow
Slider

Tarihi ve kültürel dokusunun yanında, Eskişehir’in en önemli sanat merkezlerinden birisi de balmumu müzesi. Özellikle sanatın büyük metropollerde yer aldığı günümüzde, şehrin sanat ihtiyacını karşılayan bu alan içinde pek çok tanınmış simanın bal mumu heykelini barındırıyor. Şimdiye kadar ziyaret ettiğiniz müze deneyimlerinizi bir yana bırakarak, Eskişehir’in balmumu müzesini ziyaret edebilir, sevdiğiniz ünlü isimlerle bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

Adres:Şarkiye, Atatürk Blv. No:43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Bulunduğu konumdan kaynaklı Eskişehir’e tren ve otobüs ile ulaşım mevcut.

Eskişehir’e Otobüs ile Ulaşım

Otobüs ile seyahat etmek isteyenlere, Eskişehir otobüs bileti satın almak için, aşağıdaki tüm seferleri görmek isteyebilirsiniz.

Eskişehir’e en çok otobüs seferi yapan şehirler ise aşağıdaki gibidir.

Kütahya – Eskişehir

Bursa – Eskişehir

Ankara – Eskişehir

Konya – Eskişehir

Eskişehir’e Tren ile Ulaşım

Hem yüksek hızlı tren hem de normal tren seferlerinin düzenlendiği şehirde demir yolu ile ulaşım oldukça gelişmiştir.

Eskişehir’e popüler tren seferleri ise aşağıdaki gibidir.

Kütahya – Eskişehir

Ankara – Eskişehir

İstanbul – Eskişehir

Arifiye – Eskişehir

Eskişehir’e Yakın Şehirler

Kütahya, Bursa, Afyon, ve Bolu en yakın şehirlerimizdir.

Eskişehir Otogar Bilgileri:

Telefon: 0 (222) 227 88 00

Adres: Şeker, Sivrihisar-2 Cd., 26120 Tepebaşı/Eskişehir

Eskişehir Tren Garı Bilgileri:

Telefon: 0 (222) 225 80 80

Adres: Hoşnudiye, 26130 Eskişehir Merkez/Eskişehir

 

Eskişehir Gezilecek Yerler, 2020 yılında Biletall.com Blog ekibi tarafından hazırlanmıştır. Şimdiden keyifli bir tatil dileriz!

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.