İstanbul’a İlk Kez Gidecekler İçin 2 Günlük Tur Planı

Barındırdığı zengin kültür ve tarihiyle dünyanın en özel şehirlerinden İstanbul’u gezmeye değil günler aylar, yıllar yetmez. Ancak, İstanbul’a ilk kez gidecekler için görülmeden dönülmemesi gereken geniş bir rota mevcut. Yalnız iki gün için İstanbul’a gidenlere hızlandırılmış en önemli durakları sıraladık.

1. Gün – Tarihi Yarımada’da Büyüleyici Duraklar

İstanbul’a gelip Tarihi Yarımada’yı ziyaret etmeden olmaz. İlk durak, Dünyanın 7 Harikası arasında yer alan, hem büyük bir mimari şaheser olan hem de Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nda önemli bir anıt görevi gören göz alıcı tarihi bazilika Ayasofya olmalı. Ayasofya’yı bu denli görkemli kılan iç süslemeleri, mozaikleri ve eşsiz mimarisidir. Ayasofya Müzesi’nin dış kısmında II. Sultan Selim’in türbesi görülebilir. İç kısmında yer alan I. Mahmud Kütüphanesi de oldukça ilgi çekicidir.

istanbul

Sonraki durak Mavi Cami olarak da bilinen Sultanahmet Camii olmalı. Cami adını göz alıcı mavi çinilerinden almış olup İstanbul’un en sembolik yerlerinden biri haline gelmiştir. Büyük İmparatorluk Camii olarak kabul edilen Sultanahmet Camii’nin hemen yakınında Topkapı Sarayı’nı ziyaret ederek bu büyük imparatorluğun zengin geçmişine tanık olabilirsiniz. Haliç’e bakan tepelik bir burna inşa edilmiş olan saray eşsiz bir bahçeye sahiptir. Harikulade İznik çinilerini, haremin süslü odalarını ve diğer birçok değeri görmek için müzesini de ziyaret etmelisiniz.

istanbul-camileri

Sonraki durak yine yürüme mesafesindeki, Roma İmparatoru Septimus Severus tarafından MÖ 203 yılında inşa ettirilmiş eski bir sirk olan Hipodrom olmalı. Yol üzerinde duraklayıp 8 mermer sütundan yapılmış II. Wilhelm’in Alman Çeşmesi’ni de görebilirsiniz. Vaktiniz varsa biraz da dinlenmek istiyorsanız bu bölgede bulunan Cağaloğlu Hamamı’na girerek eşsiz mimariye sahip hamamı görüp Osmanlı geleneğine uygun olarak hamam sefası yapabilirsiniz.

Dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri olan Kapalıçarşı’yı gezmeden Tarihi Yarımada’dan çıkılmaz. El yapımı halılardan, deri ürünlerine, kuyumculardan Türk kahvesine kadar hemen hemen her şeyin satıldığı küçük el işi dükkanları ve eşi benzeri olmayan mimari yapısıyla bambaşka bir alışveriş deneyimi yaşayacaksınız.

istanbul-kapali-carsi

Bu uzun günün ardından civarda bulunan manzaralı restoranlarda yemek molası verdikten sonra asla uyumayan İstiklal Caddesi’nde geceyi tamamlayabilirsiniz. Buraya giderken Galata Kulesi’ni de atlamayın. İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olan Galata Kulesi’nin tepesinden tüm gün gezdiğiniz yerlere 360 derece bakabilirsiniz. Galata Meydanı da kafeleri ve insanlarıyla renkli bir mola olacaktır. Buradan yürüyerek İstiklal Caddesi’ne çıkabilir, nostaljik tramvayla boylu boyunca uzanan caddeyi geçip Taksim’e varabilirsiniz. Alışverişten gece hayatına aradığınız her şey burada olacak. En avantajlı İstanbul bileti Biletall.com’da sizleri bekliyor.

taksim

Biletall.com’dan İstanbul’a En Ucuz Uçak Biletini Bul »

2. Gün: Boğaz Havasında İstanbul Seyri

Güne Boğaz manzarası eşliğinde kahvaltı ederek başlayabilirsiniz. Rumeli Hisarı etrafında pek çok kahvaltı mekanı mevcut. Buradan Beşiktaş’a devam edip yarım saat, 1 saat arası süren Boğaz turlarına katılabilirsiniz. Böylelikle Boğaz havasını denizin ortasından soluyarak Avrupa’dan Asya’ya İstanbul’un büyüleyici silüetine şahit olabilirsiniz. Denizin ortasında bulunan tarihi yapıt Kız Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Karaya çıktığınızda ise ihtişamıyla göz dolduran, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi ve son Osmanlı sultanlarından bazılarının evi olmasıyla tarihi bir değere sahip Dolmabahçe Sarayı’nı gezmelisiniz. Saray gezisinden sonra Boğaz hattına Ortaköy ve Bebek sahillerini gezerek devam edebilirsiniz. Ortaköy Camii ve etrafındaki kafeler, dükkanlar yerli yabancı herkesin ilgi odağı olan yerler arasında yer alıyor. Şık insanların çoğunlukta olduğu Bebek Sahili’nde ise Bebek Parkı’nı turlayıp güzel bir kafede kahve molası verebilirsiniz.

istanbul-tarihi-yerler

Akşam içinse Nişantaşı’nın renkli sokaklarında stil sahibi dükkanlarda gezinip, trend kafelerden birinde yemek yiyebilirsiniz. Gece içinse Beyoğlu’nda bir gezintiye çıkabilir, şehrin dokusunu derinden hissedebileceğiniz bu dar ve eski sokaklarda, sokak sanatçılarını dinleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. İstanbul’da hayat her daim canlı olduğundan zevkinize göre bir etkinlik bulabilirsiniz.

En Ucuz İstanbul Otobüs Bileti Al >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.