İstanbul’da Hafta Sonu Gezilecek Yerler

İstanbul’da Bir Hafta Sonu

İki kıtayı birbirine bağlayan dünyadaki tek şehir, 24 saat uyumayan ışıklar şehri ve Boğaz’ın memleketi İstanbul’da hafta sonu geçirmek isteyenler bazen ne yapacaklarına bir türlü karar veremezler. Bu büyülü şehir, hem sakinlerine hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerine o kadar sınırsız seçenekler sunar ki her renkten biraz tatmak istersiniz. Her şekilde keyif alacağınız birbirinden renkli alternatifler arasında dolaşmak ve kendinize en uygun seçeneklere göz atmak için sizlere İstanbul’da bir hafta sonunda ne gibi yerlere gidebileceğiniz hakkında birkaç öneri sunmak işe yarayabilir. İster Avrupa yakasında kalın, ister Anadolu yakasına geçin, ister metropol hayatı yaşamak isteyin, ister deniz kıyısında sadece martıları dinleyip kıyıdan uzaklaşan vapurları izleyin; İstanbul sizleri yedi tepesi ile büyüsü altına alacak ve uzun süre etkisinden kurtulamayacaksınız.

ORTAKÖY

ortakoy-camii

Beşiktaş’a bağlı çok güzel bir ilçe olan Ortaköy, İstanbul Boğazı’nın kıyısında yer almaktadır. Şehir içi ulaşımı oldukça kolay olan Ortaköy, hem deniz kenarında temiz hava alabilmek hem yürüyüş yapmak hem de dostlarınızla bir kafede oturup sohbet etmek için en ideal yerlerden biridir. Yazı ayrı kışı ayrı güzellikte olan Ortaköy ayrıca tarihi bir değere sahip Ortaköy Camii ile de ünlüdür. Hafta sonu kaçamağı için son derece eğlenceli bir aktivite olan Ortaköy ziyareti sırasında özellikle deniz kenarı boyunca sıralı kafelerde denize karşı çayınızı keyifle yudumlayabilir, tostunuzu yiyebilirsiniz. Bu güzel semtin sembollerinden biri haline gelen meşhur kumpirin de tadına bakmayı asla unutmamalısınız. Gözlemeciler ve midyeciler de ağzınızı sulandıracaktır. Bu arada Ortaköy’den kalkan Boğaz turlarına da katılabilir ve 45 dk boyunca Boğaz’ın serin sularında muhteşem ve oldukça hesaplı bir tur yapabilirsiniz. Ara sokaklardaki hediyelik eşya tezgahları ise, birbirinden renkli ve zevkli ürünleri ile göz zevkinizi fazlası ile tatmin edecektir.

BEYOĞLU

beyoglu

İstanbul’un kültür ve sanat merkezi sayılan, eskilerin adı ile Pera (Uzaktaki) ve günümüzdeki ismi ile Beyoğlu, kentin 24 saat uyumayan noktalarından en ünlüsüdür. Metro hattı ile şehrin her yerinden ulaşımı olan bu çok özel bölgede birbirinden güzel kafe ve restoranlar, mağazalar, sinema ve tiyatro salonları ile sanat galerilerini bulabilir, hava kararınca her keseye ve her zevke hitap eden barlar ve kulüpler ile yeme içme mekanlarını keşfedebilirsiniz. Arap mutfağından İtalyan mutfağına, Çin mutfağından fast food restoranlarına kadar her damağa hitap eden mekanlar, dünyanın her yerinden gelen turistleri cezp etmekte ve özellikle tatlıcı dükkanları ile doruk noktasına ulaşmaktadır. İstanbul’un birçok tarihi semtine de yine Beyoğlu vasıtası ile kolayca ulaşmanız mümkündür. Koca bir günü bu bölgede geçirebilir ve İstiklal Caddesi’ndeki tarihi binaların büyüsüne kapılabilirsiniz. Pasaj kültürünün hala ayakta olduğu Beyoğlu’nda ayrıca birçok hediyelik eşya dükkanı da sizleri bekliyor. Tarihi Balık Pazarı’nda alışveriş yapabilir, Çiçek Pasajı’nda ise, fasıl eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. İkinci el kitap meraklıları için ise, Sahaflar Çarşısı adeta cennetten bir köşe olabilir. En büyük Katolik kiliselerinden biri olan Saint Antoine Kilisesi, kültür merkezi Pera Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasındadır. Asmalımescit ise, kahve molası için en büyüleyici yerlerden biridir. Son olarak meşhur fındıklı Beyoğlu çikolatası sizlere yol boyunca enfes bir keyif verebilir.

EMİNÖNÜ

eminonu

İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan bu renkli yer, şehrin en kalabalık ve turistik bölgelerinden biridir. Eminönü’ne ayak bastığınız an bambaşka bir dünyaya adım attığınızı anlarsınız. Büyük bir kaos içindeki dinginliktir Eminönü. Bir tarafta rengarenk çiçekçiler bir tarafta balık ekmekçiler bir tarafta deniz ve midye kokusu ve başka bir tarafta yüzlerce baharat karışımından doğan mistik bir koku burnunuza çalınır. Çok eski zamanlardan beri İstanbullunun alışveriş yeri olan ve saraylardan bile ziyaretçileri gelen bu tarihi yerde bütün bir gününüzü geçirebilirsiniz. Karnınız acıktığında onlarca tarihi esnaf lokantası bulabilir, aklınıza gelmeyecek ürünleri yol boyunca sıralı tezgahlarda görebilirsiniz. Bu bölgeye sırf tarihi Mısır Çarşısı’nı görmek ve dolaşmak için bile gelinebilir. Kapalıçarşı kadar popüler bir alışveriş mekanı olan Mısır Çarşısı’nda yüzlerce çeşit baharatı bulabilir, şarküteri dükkanlarından lezzetli ürünler alabilir ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Eminönü’nden ayrıca bir başka tarihi ve turistik değeri olan Kapalıçarşı’ya da geçebilir, dünyanın her yerinden burayı ziyarete gelen turistlerle birlikte çarşının labirentlerinde kaybolmanın zevkini çıkarabilirsiniz.

SULTANAHMET MEYDANI

Sultanahmet-Meydani

Tarihi yarımada olan muhteşem bölgenin batısında kalan Sultanahmet, yüzlerce yıldır İstanbul’un kalbi olarak atmaya devam ediyor. Dünyanın tanıdığı ve görmek istediği bu yer, tarihi anıtları, sarayları, camileri ve lezzetli Türk yemeği restoranlarıyla alışveriş olanaklarının buluştuğu belki de bir haftasonu için geçirilebilecek en gözde yerlerden biridir. Bu meydana geldiğinizde önce 360 derece dönmeniz ve panoramik olarak bölgeye bakmanız tavsiye edilir. Her açıdan baktığınızda mutlaka görülecek ve ziyaret edilecek bir köşesi bulunan Sultanahmet’te Ayasofya Müzesi’ni ve Topkapı Sarayını ziyaret edebilir, Yerebatan Sarnıcı’na inerek bölgenin mistik kokusunu içinize çekebilir, karnınız acıktığında meşhur Sultanahmet Köftecisi’nde yemek yiyebilir ve çardaklı kahvehanelerinde Türk kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilen bir konser etkinliğine katılabilir, Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek tarih boyunca bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

KADIKÖY

kadikoy

Anadolu yakasının incisi olan bu eski ancak popüler ilçeye hafta sonunuzdan birkaç saat ayırmanız bile sizi dinlendirmeye yetecektir. Avrupa yakasındaki hareketlilik ve kaostan sıkılanlar, Kadıköy’ü ve içinde barındırdığı güzellikleri bir kaçış noktası olarak görebilirler. Kadıköy, antik çağlardan beri bir yerleşim bölgesi olmuş, havasında ve suyunda çeşitli kültürlere büyük bir hoşgörü ile ev sahipliği yapmış bir yerdir. Bu güzel ilçede her keseye ve her zevke uygun alışveriş olanağı bulabilir, yüzlerce çeşit yiyecek alternatifi deneyebilir, kıyı boyunca yürüyüş yaparak martılara simit atabilir ve çay bahçelerinden birinde oturup serin deniz havasını soluyarak demli çayınızı yudumlayabilirsiniz. İçinde çeşitli kiliseler de barındıran Kadıköy aynı zamanda gençlere ve her zaman genç kalanlara hitap eden ünlü pasajları ile de sizlere renkli zamanlar yaşatacaktır.

En Ucuz İstanbul Otobüs Bileti Al >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.