Samsun’da Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası Yer

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarihi önemi olan bir il olması ve kendine has lezzetleriyle ünlenen Samsun aslında birbirinden eşsiz doğal güzellikler de barındırıyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı’nı kutladığımız bu ayda Samsun’da mutlaka görülmesi gereken 5 doğa harikasını sizler için derledik.

Ladik Gölü

Samsun’u güzelleştiren en önemli doğa harikalarından biri olan Ladik Gölü, SİT alanı olarak ilan edilmiş olup 870 hektarlık bir alana konumlanmıştır. Yapılaşma izninin olmadığı gölün etrafı eşsiz dağ ve orman manzarasına hakimiyetiyle huzur verici bir atmosfer sunuyor. Sessizliği ve derinliğiyle doğa yürüyüşleri için ideal bir yer olan Ladik Gölü, suyunun tatlı su olması özelliğinden dolayı her türlü sucul bitkiye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda da tahta balığı ve tatlı su levreği gibi canlılar da burada yaşıyor. Bu sebeple balıkçılık turizminde de önemli bir yere sahip. Ladik Gölü’nde yelken yarışları ve sörf yapmak da mümkün.

ladik-golu

Akalan Şelaleleri

Samsun-Bafra’da bulunan Akalan Şelaleleri, aynı ismi taşıyan Akalan Köyü’nde bulunuyor. Büyüklü küçüklü tam 18 şelaleden oluşan Akalan Şelaleleri çevresinin güzelliğiyle doğal bir tablo görünümü veriyor. 15 metre yüksekliğe sahip şelalelerin çevresi piknik ve doğa sporları için de elverişli bir ortam sunuyor. Samsun’a geldiğinizde doğaya doyabileceğiniz, keyifli vakit geçirebileceğiniz Akalan Şelaleleri’ni mutlaka görmelisiniz.

Akalan-SelaleleriKabaceviz Şelaleleri

Samsun’a 32 km uzaklıkta, Tekkeköy ilçesinde bulunan Kabaceviz Şelaleri, Karadeniz Bölgesi’nin görülmeye değer doğa harikalarından biri olarak öne çıkıyor. Üç aşamadan oluşan şelale, trekking, dağcılık ve foto safari aktiviteleriyle yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmuş durumda. Aynı zamanda piknik yapmak isteyenler için de yemyeşil bir ortam sunuyor. Yaklaşık 60 metre yükseklikte olan şelaleleri ziyaret etmek için en güzel zaman ise Mayıs ve Ekim ayları arasında oluyor.

kabaceviz-selaleleriKızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası Türkiye’nin Karadeniz sahilindeki doğal güzelliklerini koruyabilmiş en büyük ve önemli sulak alanı olarak biliniyor. Özellikle kuşları ve kumullardaki bitki örtüsü ile sazlıklar deltanın muhteşem görünümü dışında canlılar için de vazgeçilmez bir yer. Geniş doğal güzellikleri deltada turizm olanakları için de elverişli bir ortam sağlıyor. Yörükler Galeriç Ormanı piknik ve doğa yürüyüşleri için bulunmaz bir alan sunarken Bafra ilçesi Doğanca beldesi sınırlarında bulunan Çernek Gölü ise özellikle kış ve ilkbahar dönemlerinde kuş gözlemcilerinin buluşma noktası oluyor. Türkiye’nin önemli kuş cenneti olan Kızılırmak Deltası’nda bugüne dek 318 kuş türü tespit edilmiş. Yaklaşık 140 tür kuşun ürediği deltada aynı zamanda kış döneminde 100.000 dolayında su kuşu kışlamaktadır.

kizil-irmak-deltasiTekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yer alan ve yerleşim geçmişi Eski Taş Çağı’na dek uzanan arkeolojik sit alanı olarak hem tarih hem doğa severler için eşsiz bir yer. Vadide yer alan Tekkeköy Mağaraları’nda keşfedilen ve MÖ 15.000 ile MÖ 60.000 yılları arasına tarihlendirilen katman Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. Buradaki mağaralar doğal yollardan oluşmuş, daha sonra oyularak genişletilmiş. Tekkeköy Mağaraları’nda yapılan kazılarda; Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait kalıntılar ortaya çıkarılmış. Samsun’a gelenler güzel bir yürüyüş ve fotoğrafçılık için bu bölgeyi mutlaka görmeliler.

tekkoy-magaralari

En Ucuz Samsun Otobüs Bileti Al >>

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.