Biraz Yüksekten Bakalım: Sıra Dışı 10 Gökdelen

Hayata bu kadar yüksekten bakmak kimileri için biraz ürkütücü olsa da, bir an için ayaklarınızın yerden kesildiğini hissedeceğinizbir yerde bulunmak ve her şeye tepeden bakmak istemez miydiniz? Kendinizi yükseklere çıkmaya hazırladıysanız ve tabii yükseklik korkunuz yoksa sizi kısa ama keyifli bir yolculuğa çıkarmak isteriz. Bu makalemizde sıra dışı 10 gökdelene yer verdik. Bizi kuş misali en yükseklere çıkaracak o muhteşem gökdelenler hangileridir? Gelin Biletall.com ayrıcalığı ile keşfedelim.

Kral Kulesi


En sıra dışı gökdelenler listemizin ilk sırasına Kral Kulesi’ni almaya karar verdik. Suudi Arabistan’daki Kral Kulesi ile sizi zirveye taşıyoruz. 828 metre yüksekliğe sahip olan bu kule için 1.2 milyar dolar harcanmıştır. Görkemli duruşu ve insanı büyüleyen mimari yapısı ile görülmeye değer bir kuledir. Cidde’de bulunan bu süper yapının içerisinde lüks konutlar, ofisler, gözlem evi ve Four Seasons Oteli bulunmaktadır. 157. katta bulunan terası ile göz dolduran dünyanın en büyük ve ihtişamlı kulesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şangay Kulesi

sangay-kulesi
Gökdelenler her zaman insanı heyecanlandırır. Başınızı döndüren Şangay Kulesi’nin 1993 yılından beri inşaatı devam etmektedir. 121 katlı bu devasa yapı dünyanın en uzun ikinci gökdeleni olma özelliği ile akıllara kazınmaktadır. Henüz faaliyete geçmemesine rağmen birçok kişinin başını döndürmeye yeten bu gökdelen ile tüm bildiklerinizi unutacaksınız. Başınızı yere indiremeyeceğinizi hatırlatır, dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Dubai İncisi

dubai-incisi
Dubai’nin mimari yapısını tartışmak gibi bir niyetimiz asla yok. Dubai gökdelenleri ve enteresan mimarlığın en güzel sergilendiği binalarıyla adını dünyaya duyurmuştur. Böyle bir şehre de bir inci yakışır demişler ve 2009 yılında yapımına başlamışlar. 2016 yılında bitirilmesi planlanan Dubai İncisi isimli,73 kat ve 4 bacak üzerinde olan bu ihtişamlı yapı 1800 kişilik sinema salonuyla Dubai Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yaparak adını duyurmuştur.

Biletall.com’dan En Ucuz Dubai Uçak Biletini Bul »

World One

117 katı bulunan ve 2017’de tamamlanması planlanan Mumbai’nin en görkemli gökdeleni olan World One, Armani tarafından dizayn edilmiştir. Tam 300 daireyi içinde bulunduran ve yaklaşık 1,5 milyon dolar gibi ciddi bir rakamla inşa edilen bu gökdelen 61 katlı Imperial Tower’ın unvanını çoktan elinden almış gibi görünüyor.

Agora Bahçe Kulesi

agora-bahce-kulesi
Agora Tower

Bu yıl tamamlanması beklenen Taipei’deki bu gökdelen doğayı ve insanı bir arada tutmayı planlamaktadır. Yeşiller içinde insana huzur veren Agora Bahçe Kulesi sarmal biçimindeki 20 katlı rezidanslar ile doğayı seven herkesi bekliyor. Balkonlarındaki bahçe tasarımı çok şık duran bu gökdelende yağmur suları ve güneş size merhaba diyecek.

Suzhou Zhongnan Center

2015 yılında yapımına başlanan ilginç yapı 730 metre yüksekliği ile baş döndürecek. 2020 yılında sonlanması beklenen inşaatına 4,5 milyar dolar harcanması düşünülmektedir. Bu muhteşem mimari bittiğinde Çin’in en yüksek ve en cazibeli gökdeleni olacak. Aynı zamanda dünyanın da en uzun üçüncü gökdeleni olma yolundadır. Sabırsızlıkla beklenen bu gökdelenin içerisinde otel, ofis ve apartman daireleri bulunacağından merak konusu olmaya başlamıştır.  Neredeyse gökyüzünü delip uzaya çıkacakmış gibi algılanan görüntüsü sizi çok etkileyecek.

Biletall.com’dan En Ucuz Çin Uçak Biletini Bul »

Lotte World Tower

lotte-world-tower
Tam 555 metre uzunluğunda ve 123 kata sahip olan bu süper gökdelen Güney Kore siluetinde yerini almış siz değerli ziyaretçilerini bekliyor. Lotte World Tower içinde ofis, otel, gözlem evi ve apartman barındırmaktadır. Her tarafı aynalı camla kaplı bu muhteşem yapı sizde hayranlık uyandıracak. Kore Yarımadası’nda bulunan bu devasa gökdelen Ryugyong Oteli’nin pabucunu çoktan dama atmışa benziyor.

Cayan Kulesi

cayan-kulesi
Mimarinin en üst seviyede eyleme döküldüğü Dubai’de, diğer bir adı ile Sonsuzluk Kulesi olan Cayan Kulesi tüm görkemi ile bakmadan geçemeyeceğiniz bir gökdelendir.  İçerisinde gerçekleşen inşaat son bulan bu gökdelende birkaç günlük rezervasyon yaptırarak tüm güzelliklere en tepeden bakabilme şansı elde edebilirsiniz.  Burgu makarnayı andıran kıvrımlı yapısıve heybetli duruşu ile sizi kendine çekmeyi başaracaktır.

One Central Park

one-central-park
Avustralya ülkesinin Sydney şehrinde bulunan ve çok ilginç bir yapıya sahip olan bu gökdelenin inşaatına 2013 yılında başlanmıştır. Aynı zamanda 2014 yılında Emporis En İyi Gökdelenler Listesi’nde yerini almıştır. Mimarinin destan yazdığı bu gökdelende yeşil renge çok hâkim bir yapı vardır.

Sheraton Huzhou Hot Spring Hotel

sheraton-huzhou-hot-spring-hotel

Sheraton Huzhou

Çin’de bulunan ve lüks otel olma özelliği taşıyan yapı Taihu Gölü manzaralıdır. Oldukça orijinal bir mimarisi olan bu yapı at nalına benzetilmektedir. Ayrıca Halka Otel adıyla da bilinen bu otel 27 katlıdır. Özellikle hava karardığında tamamen bir görsel şölen sunmaktadır. Bu görsel şölene şahit olmak için Çin uçak biletinizi hemen satın alın.

BONUS

Listede olan sıra dışı gökdelenlerin kimi tasarımıyla, kimisi ise uzunluğuyla dikkat çekiyor. Gelin dünya genelinde ve listede olan/olmayan en uzun gökdelenlerin boylarını karşılaştıralım. 🙂

bonus-kule

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.