Türkiye’de Bir Avrupa Ülkesi: Eskişehir

Eğer bir tatil planlıyorsanız, geniş zamanlar ve büyük paralar ayırıp Avrupa’ya gitmeniz şart değil. Çünkü Eskişehir tam bir Avrupa ülkesi gibi tüm imkânları ayaklarınıza seriyor. İsmiyle hiç uyuşmayan bir yapısı bulunan Eskişehir’de tüm yenilikler sizleri bekliyor. Bir şehir düşünün; sakin, temiz ve düzenli olsun. Eminim herkesin böyle bir hayali vardır. Eskişehir’de yaşayanlar çoktan hayallerini gerçeğe dönüştürmüş ve çoktan “Avrupalı” olmuştur.

Engellerin olmadığı, tüm kişilerin rahatlıkla hayatlarını devam ettirdikleri Eskişehir, her konuda size büyük yardımlar sağlıyor. Engelli vatandaşlarımızın kolay ulaşımı, hemen hemen her konforun bulunması, Eskişehir’i diğer şehirlerden farklı kılıyor. Toplu taşıma araçlarında, parklarda ve hatta kaldırım köşelerinde engelli yolları hatta çok sayıda engelli aracı görmeniz mümkün. Tabi ki engel olmayınca engelli vatandaşlarımız da gönüllerince bu şehirde yaşamanın mutluluğunu tadıyor.

eskisehir

Eskişehir’e Avrupa kenti denmesinin en büyük sebebi yapılanmanın çok düzenli olmasıdır. Harika bir şehir planlanması olan Eskişehir’de basmaya kıyamayacağınız caddeler, kaldırımlar bulunmaktadır. İğne oyasını andıran düzgün kaldırım taşları şehrin güzelliğine güzellik katıyor. Avrupa kentinde görülmeye alışkın rengârenk kaldırımları Eskişehir’de görmeniz mümkün.  Oldukça estetik ve düzenli sokak ve caddelerde gezip dolaşmak için hala yola çıkmadınız mı? Köprü ve tabela konusunda da oldukça iddialı olan Eskişehir’de kaybolmanız imkânsız. Eğer yurt dışına çıkma şansınız yoksa, Avrupa’nın medeniyetini yaşamak için Eskişehir’e mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

eskisehir-evleri

Şehirler için söylenen bazı sözler vardır. Mesela, “Şehir kusursuz, bir de denizi olsa” sözünü sıkça duymuşsunuzdur. İşte bu cümle Eskişehir’de gerçekten karşılığını bulmuştur. Avrupa kenti standartlarında olan Eskişehir’in herhangi bir denize kıyısı yoktur. Ancak şehrin yakınından geçen Porsuk Çayı’nın suyu Eskişehir’ e o kadar güzel bağlanmıştır ki, bu şehirde deniz yok sözünün anlamını yerle bir etmektedir. Deniz olur da plaj olmaz mı? Yapay plajı gördüğünüzde heyecanınızı gizleyemeyeceksiniz.  Eskişehir böylelikle “imkânsız diye bir şey yoktur” sözünü hatırlatmaktadır.

eskisehir-gecit

Sizi kısa bir süreliğine gerçek hayattan alıp masallar diyarına götürelim istedik. Çok geniş ve yemyeşil bir park hayali kurmanızı istiyoruz. Bu parkta kültür, ilim ve sanatın her dalı olsun. Evet, yanlış duymadınız. Sazova adı verilen bu masalsı parkta sanat ve kültür burcu burcu kokmaktadır. Parkın içerisinde bulunan yapay göl özellikle çocukların dikkatini çekmektedir. Bu gölün üzerinde bulunan korsan gemisi herkesin beğenisini toplamaktadır. Müze gibi gezilen gemide hatıra fotoğrafları da çektirildiğinden makinelerinizi yanınıza almayı unutmayın. Park içerisinde bulunan dev akvaryumda deniz altı dünyasının keşfine başlayabilirsiniz.  Bu parkın içerisinde ayrı bir güzellik olan Masal Şatosu,  gelen ziyaretçilerin en çok görmek istedikleri yerdir. Masal şatosunun içinde müze, sanat galerisi, kafeterya gibi birçok aktivite alanı bulunmaktadır. Okudukları masal kitaplarındaki şatoyu karşısında gören çocuklar şaşkınlıklarını gizleyemedikleri için tekrar buraya gelmek isteyebilirler.

eskisehir-muze

Eskişehir sanat dalında da adını tüm dünyaya duyurmuş bir ilimizdir. Müzelerin ve sanat galerilerinin fazlaca bulunduğu Eskişehir’de Balmumu Heykel Müzesi en çok dikkat çeken müzedir. Şehirde bulunan Opera binasını görenlerin  “Sanat gerçekten Eskişehir’e yakışmış” cümlesini kurduklarını duyar gibiyiz.

Biletall.com’dan En Ucuz Eskişehir Biletini Bul »

Eskişehir denilince ilk akla gelen mekânlardan birisi olan Gençlik Merkezi hemen hemen herkesin uğradıkları ortak bir alandır. İçinde dünya mutfağından lezzetlerin tadılabileceği ve dünya standartlarında kafeteryaların, hediyelik eşya mağazalarının bulunduğu ve dilediğinizce gezip eğleneceğiniz gençlik merkezinde hoşça vakit geçirebilirsiniz. Daha önceki zamanlarda sadece bir sebze meyve hali olan Haller Gençlik Merkezi bugün artık sanatın ve lezzetlerin buluştuğu adres haline gelmiştir.

eskisehir-genclik-merkezi

Gençlik Merkezi

Şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı sanki âşıklar kenti Venedik ve güzeller güzeli kanallarıyla meşhur Amsterdam’ı anımsatmaktadır. Porsuk çayının üzerinde gelin gibi süzülen köprülerle karşıdan karşıya geçmek daha kolaydır. Her renkte ve tarzda bulunan köprüler size sanki Avrupa’nın eşsiz sokaklarında dolaşıyormuş hissi vermektedir. Eskişehir’i bu halde görenler “Amsterdam Eskişehir’e taşınmış” cümlesini kurabilirler.

Avrupa kenti olmanın hakkını sonuna kadar veren Eskişehir aynı zamanda tam bir öğrenci kentidir. Binlerce öğrencinin, yeni bir hayata adım atarken yanlarında olan bu şehir öğrenciler tarafından çok beğenilmektedir.

odunpazari-eskisehir

Odunpazarı adı verilen yere gelmeden Eskişehir’e gittim sanmayın. En çok turistik bölgelerden biri olan Odunpazarı tarihi evler ve dar sokaklarıyla şehre değişik ve görülmeye değer bir hava katmaktadır.  Bu tarihi yapılar isterseniz sizi misafir edebilir. Burada konaklamanın hazzını doyasıya yaşayabilirsiniz. Tarihin en çok burada hatırlandığı Odunpazarı’nda Eskişehir’in geçmişine dönmek size iyi gelecektir. İşte, Eskişehir’in Avrupa kenti sayılmasının en önemli sebepleri bunlardır. Avrupa kentlerinde bulunan birçok özellik Eskişehir’de de olduğundan Avrupa kenti sayılmaktadır. Mutlaka gidip görün, bu kadar yakınlarınızda bulunan bu güzellikten mahrum kalmayın.

En Ucuz Eskişehir Otobüs Bileti Al >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.