Türkiyede Çocuklar İle Birlikte Gidilebilecek En İyi 10 Lunapark

Çocukların en sevdiği alanlar kuşkusuz lunaparklardır. Hem eğlenmek, hem de adrenalinle coşmak isteyenlerin tercihi olan lunaparklar çocuklarıyla birlikte vakit geçirmek isteyen ailelerin tercihi oluyor. İşte Türkiye’de çocuğunuz ile birlikte gidebileceğiniz en iyi 10 lunaparkı sizin için derledik:

Kidzmondo (Mecidiyeköy İstanbul)

Mecidiyeköy Trump Towers içinde yer alan ve yaklaşık 4000 metrekarelik alanda kurulan Kidzmondo 4 yaştan 14 yaşa kadar olan çocuklar için hizmet veriyor. Bu parkı diğerlerinden ayıran özelliği çocukları eğlendirirken bir yandan da eğitmesi. Çocuklar bu parkta birçok farklı meslek grubu hakkında bilgi ediniyor. Çocuklar bu parka geldiğinde önce kendine bir meslek grubu seçiyor ve daha sonra o mesleğe özel üniformayı giyip aksesuarlarını taktıktan sonra büyüyünce yapmak istediği mesleği bugünden deneyimleme şansı yakalıyor. İstediği meslek grubunu seçtikten sonra bu meslekten para da kazanan çocuklara toplumdaki yazısız kurallar hakkında da eğitim verilmektedir. Kidzmondo’da çocuklar bankacı, oyuncu, itfaiyeci, sanatçı, gazeteci, kuaför, diş hekimi, kargocu, dansçı, müzisyen, polis, modacı, astronot, mühendis gibi birçok meslek türüne ait oyunlar oynanmakta. Çocuğunuz burada seçtiği bir meslekte 1 saat çalışarak Kidzmondo’ya özel olan parasını kazanabilir. Kidzmondo Pazartesi günleri kapalıyken Salı ve Perşembe 10 ile 15:30; Çarşamba ve Cuma 10 ile 20; Cumartesi ve Pazar günleri ise 10:30 ile 20 saatleri arasında hizmet vermekte olup giriş ücreti 2-3 yaş için 30, 4-14 yaş için 55, 15 yaş üstü için 30 liradır.

Vialand Tema Park (Eyüp İstanbul)

İçinde eğlence ve oyun adına aradığınız her şeyi bulabileceğiniz ve Türkiye’deki ilk temalı park olarak hizmete açılan Vialand’de olağanüstü bir atmosfer var. İçinde farklı dünyalara ait hususi hediyelik eşyaların bulunduğu bir alışveriş merkezi de bulunuyor. Nefeskesen isimli roller-coaster Saatte 120 kilometreyi aşan hızıyla isminin hakkını gerçekten veriyor. Maceraperest isimli Saatte 85 kilometreye varan hızıyla ve 35 metre yüksekliğe ulaşan daha küçük bir roller-coaster da nefeskesene binmeye cesaret edemeyenlerin tercihi oluyor. Eğer su oyunlarını seviyorsanız da Vikingi isimli oyunda sandalla 15 metreden aşağıya düşerken biraz ıslanacaksınız. Eğer 30 metre yüksekten ve ters dönmüş olarak Vialand’I izlemek isterseniz 360 isimli oyuncağı denemelisiniz. 50 metreden İstanbul manzarasını görmek isteyenler ise Adalet Kulesi’ne çıkabilirsiniz.

Biletall.com’dan İstanbul’a En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Oyuncakların arasında acıkırsanız da birbirinden lezzetli menüleriyle çeşitli büfeler ve restoranlar da bulunmaktadır. Vialand her gün 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Günlük giriş fiyatı yetişkinler için 99, çocuklar için 99 liradır.

Park Lunasan (Kocaeli İzmit)

Kocaeli’nin Fuar Merkezi’nde yer alan Park Lunasan 1975’te 13800 metrekare üzerinde kurulmuştur. 2000’li yıllarda gelişen teknolojiyle icat edilen yeni nesil oyuncakların da eklenmesi ile kapsadığı alan 21000 metrekareye ulaşmıştır. Kocaeli’ndeki konserlere de ev sahipliği yapan bu lunaparkta düğün salonu, halı saha, sanat ve kültür merkezi, restoran gibi yapılar da yer almaktadır. Kış aylarında pek işlevi olmayan, çoğu oyuncağın çalışmadığı bu lunaparkı yaz aylarında ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Yetişkinlerin en çok sevdiği oyuncaklar kendi çevresi etrafında dönen ahtapot, iki kişilik küçük trenlerle korku tüneline girilen perili köşk, sert dönüşlerle yükseğe çıkıp inen mega disco, 40 metre yüksekliğe çıkabilen ve takla atan coaster, lunaparkların olmazsa olmazı çarpışan araba iken; çocukların en sevdiği oyuncaklar atlı karınca, küçük çarpışan araba ve fun skater olarak tanımlanabilir.

Viaport AVM Lunapark (Pendik İstanbul)

Viaport hem eğlenmek hem de alışveriş yapmak isteyenlerin son dönemlerdeki uğrak noktası. Lunaparka sahip olan konseptiyle her yaştan insanı eğlendirebilen Viaport’ta çocuklar en çok çufçuf treni, yetişkinler rocketi severken bir lunapark klasiği olan çarpışan arabalar da her yaştan eğlence severin favori oyuncağı olarak yerini alıyor. Geniş bir alana yayılmış olan Viaport’ta alışveriş merkezinin yanında büyük bir alan oyunlar için ayrılmıştır ve bu bölüm restoranların bulunduğu alana oldukça yakındır. Viaport’un en popüler oyuncakları robocop, ranger, rocket, family coaster, gondol, ahtapot.. Olarak sıralanabilir. Bununla birlikte çocuklar pony club’da at binebilir ya da go kart ile yarış deneyimi yaşayabilir. Yine çocuklar için tasarlanmış gemide salıncaklarla hoş vakit geçirebilir ya da bowling oynayabilirsiniz. Viaportta oyuncak fiyatları 5 lira ile 15 lira arasında değişiyor.

Coşkun Lunapark (Basmane İzmir)

1974 yılında kurulan bu lunapark İzmir’e ait bir eğlence kültürü yaratmak amacıyla İzmir Enternasyonel sınırları içerisinde kurulmuştur. Öncelikle çocuklara hitap eden bu parkta aynı zamanda yetişkinler için de oyuncaklar bulunmaktadır. Yaz döneminde oldukça kalabalık olan bu park diğer dönemlerde daha tenha bir gezi fırsatı sunuyor. Eğer bu parkı Eylül ayında ziyaret ederseniz hem ünlü sanatçıların konserlerini dinleyebilir hem de çocuğunuzun lunaparkta eğlenmesini sağlayabilirsiniz. En popüler oyuncakların dönme dolap, tsunami, korku tüneli, radar, kamikaze, gondol, ufo olarak sıralanabilirken her bir oyuncağın biniş ücreti 5 liradır. Aynı zamanda harika bir deniz manzarası sunan bu lunaparkta eğlendikten sonra ailecek panaromik manzaralı restoranında yemek yiyebilirsiniz.

Gençlik Parkı Lunapark (Ulus Ankara)

Ankara’nın tam merkezinde, Ulus semtinde yer alan Gençlik Parkı 28 hektarlık alanda kurulmuş ve 1943 yılında hizmete açılmıştır. O günden beri Ankara’nın simgelerinden biri haline gelen Gençlik Parkı’nın tren garına bakan sınırında bir de Lunapark bulunmaktadır. Giriş ücretinin 25 kuruş olduğu lunaparkta kamikaze, gondol, çarpışan araba, go kart, galaxy, crazy dance, korku tüneli gibi oyuncaklara binebilirken aynı zamanda oyun salonlarında oyun oynayabilirsiniz. Bütün oyuncakların biniş fiyatı 6-7 lira. Ankara’da oldukça merkezi bir konumda bulunan parka ulaşmak için Ulus’a giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Reşat Oyal Kültürparkı (Altınpark Bursa)

Bursa şehrinin tam merkezinde bulunan ve en gözde mekanlarından olan lunapark 400.000 metrekarelik bir alanda kurulmuş ve özellikle yaz aylarında Bursa kenti sakinlerinin sık ziyaret ettiği mekanlardan biri. Dönme dolap, çarpışan arabalar, gondol, kamikaze, atlı karınca, roller coaster, korku tüneli gibi birçok oyuncağın bulunduğu park sadece lunapark değil, bir eğlence merkezi olarak tasarlanmıştır. Adrenalin ve heyecan seven Bursalıların çocuklarıyla birlikte gelmeyi tercih ettiği bu parkta oyuncaklardan sonra yorulan çocuğunuzla birlikte havuz manzaralı restoranda yemek yiyebilir, yorgunluğunuzu attıktan sonra sinemaya ya da açık hava tiyatroya gidebilirsiniz. Özellikle ramazan aylarında oldukça kalabalık olan  bu eğlence merkezinin girişi ücretsiz iken oyuncaklara biniş 5 liradır.

Medland Lunapark (Kayapınar Diyarbakır)

Son yıllarda ekonomik ve kültürel açıdan oldukça gelişen Güneydoğu’nun incisi Diyarbakır’da sosyal ve kültürel aktiviteler de artmakta. Kentin cazibe merkezlerinden biri haline gelen Medland Lunapark’ta hem yetişkinler, hem gençler, hem de çocuklar için önemli bir eğlence merkezi haline gelmiştir. Yaz aylarında açık olan parktaki en popüler oyuncaklar frizbi, çarpışan araba, gondol, kamikaze, dönme dolap, go kart ve balerin olarak tanımlanabilir. Bugüne kadar eğlence mekanları açısından fazla alternatife sahip olmayan Diyarbakır’da Medland bu alanda bir ilk olma özelliği gösteriyor. 100 dönümlük bir araziye kurulan bu parkı Diyarbakırlı aileler çocuklarıyla birlikte ailecek zaman geçirmek için tercih ediyor.

Mışmış Park (Malatya)

Malatya’nın tek lunaparkı olan Mışmış Park yılın her günü faal değildir. Dönemsel olarak festivaller ya da konserlerin yapılacağı zaman hizmete açılan bu park en yoğun dönemini her yaz yapılan Kayısı festivali sırasında yaşamaktadır. Kayısı festivali sırasında ünlü sanatçıların konserlerini dinleyebilir, yapılan etkinliklere katılabilir ve dilerseniz yeşil alanlarında piknik yapabilirsiniz. Çocuklar ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği bu park oldukça geniş bir alana kurulmuştur ve büyük de bir otoparkı vardır. Özel aracınızla gidebileceğiniz bu parkta fuar ve etkinlik dönemlerinde giriş ücreti uygulanmaktadır. Bu dönemlerin dışındaki zamanlarda yalnızca 10 tl otopark ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Çocukların çarpışan araba, gondol, balerin, roller coaster gibi oyuncaklara ilgi gösterdiği bu parkta yetişkinler de genellikle piknik yapmak için bulunuyor.

Biletall.com’dan Malatya’ya En Ucuz Otobüs Biletini Bul »

Aktur Lunapark (Konyaaltı Antalya)

Antalya’nın eğlence ve aktivite merkezlerinden biri de Aktur Lunaparkı’dır. Denize yakın konumuyla özellikle yaz aylarında gündüz denize giren Antalyalıların akşam eğlenmek için uğradığı bu park 1986 yılında kurulmuş ve 40’dan fazla eğlence ünitesiyle birlikte 300 kişilik restoranı ve kafesiyle hizmet vermeye devam ediyor. Oyuncak bakımlarının önemsendiği, güvenli bir eğlence ortamı sunmaya özen gösteren Aktur Lunapark’ta 23 Nisan’da çocuk şenliği düzenlenmektedir ve her 23 Nisan’da 12.000 çocuk kapasitesiyle ücretsiz hizmet vermektedir. Karaalioğlan Parkı’nda organize edilen Ramazan Şenlikleri’nde ise kentin yetişkinlerine yönelik aktiviteler düzenlenmektedir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.