Türkiye’de Kış Gezisi Önerileri

Her mevsimi ayrı güzel ülkemizde gezilecek, keşfedilmeyi bekleyen birçok harika destinasyon bulunmaktadır. Bu yazımızda bembeyaz karların içinde tatil yapmayı düşünenler için gidilebilecek en güzel yerleri anlatacağız.

Kars: Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi, Ankara ile Kars arasında gerçekleşen tren yolculuğudur. Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum illerinden geçerek Kars’a ulaşan trenin sefer süresi 24 saat 30 dakikadır. Her yıl milyonlarca kişinin bilet bulmak için birbiriyle yarıştığı bu harika yolculuk, kış tatili yapmak isteyenler için en iyisi olabilir. Bu yolculuğa Doğu ekspresi denmesinin sebebi ise doğu bölgesindeki pek çok şehri aynı yolculukta görebilme şansının olmasıdır. Karlarla kaplanmış köylerin, dağların, ovaların içinden geçen bu masalsı yolculuk, eşsiz manzaralar sunacak ve unutulmayacak anlar yaşatacaktır.

Bursa Uludağ

Bursa’dan 1 saat uzaklıkta, İstanbul’dan ise 220 km mesafede olan Uludağ, Türkiye’nin en iyi kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, kış aylarında çok kalabalık olmaktadır. Kayak sezonu Kasım ayının sonlarına doğru başlayıp, Şubat ayına kadar devam etmektedir. Özellikler kayak yapmak isteyenler için son derece iyi bir yerdir. Bu harika yerde birçok etkinlik ve eğlence odaklı konserler de kutlanmaktadır.

Kapadokya Nevşehir

60 milyon yıl önce volkanik dağlardan püsküren lavlardan oluşmuş Peri Bacalarının bulunduğu Kapadokya, yılın 365 günü turist ağırlamaktadır. Her mevsim ayrı güzel olan bu efsane şehir, kışın da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Eşsiz gün doğumu ve gün batımı manzarasıyla, şarap mahzenleriyle, leziz yemekleriyle misafirlerini hayran bırakmaktadır. Ürgüp, Göreme ve Avanos şehirleri ve Ihlara Vadisi gidince gezilmesi gereken yerler arasındadır. Son zamanlarda popülerliği daha da artan balon turu ile bütün şehri görmek mümkündür.

Yedigöller Bolu

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında olan Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parklarından birisidir. Dünya koruma birliği altına alınan alan, Nazlıgöl, Deringöl, Sazlıgöl,Küçükgöl, İncegöl, Büyükgöl ve Seringöl, isimli yedi tane gölden oluşmaktadır. Eşsiz doğa manzarasıyla görenleri hayrete düşüren Yedigöller, kış tatili için de en tercih edilen yerlerden birisidir. Dört mevsim muhteşem manzaraların oluştuğu alan, kar yağdığında göllerin beyazla ve ağaçlarla oluşturduğu muhteşem görüntüyle görenleri adeta büyülemektedir.

Pamukkale Hierapolis

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Şehrin en önemli simgelerinden olan Pamukkale Travertenleri’nin hemen yanı başında tüm ihtişamıyla ayakta duran Pamukkale Hierapolis Antik Kenti bulunmaktadır. Hierapolis Kenti, 2 bin yıl öncesinde Bergama Krallığı tarafından travertenlerin yanına inşa edilmiştir. Eski dönemlerde şifalı olduğuna inanılan ve termal sağlık merkezi görevi gören Hierapolis, günümüzde de sağlık ve güzellik için tercih edilmektedir. Burada sıcaklıkları 35 ila 100 °C arasında değişen 18 sıcak su alanı bulunmaktadır. Türkiye’nin en meşhur termal alanında kış tatili yapmak efsane olacaktır. Travertenlerin ve antik kentin yakınlarında yer alan termal tesislerde konaklama, masaj, çamur banyosu ve termal suyu içeren bir tatil herkesi beklemektedir.

Abant Bolu

İstanbul’a 280 km uzaklıkta bulunan Abant Gölü, Milli park statüsünde olan bir tabiat parkıdır. Her mevsim eşsiz manzaralarıyla gelenleri ağırlayan göl, kışın da başka bir güzelliğe bürünmektedir. Kar yağdığında çam ağaçları ile çevrili olan göl, kartpostal gibi muhteşem manzara ortaya çıkarmaktadır. Çam ağaçlarının içerisinde ve göl çevresinde mis gibi havayı soluyarak yürüyüş yapmak mutlaka herkesin ruhuna iyi gelecektir. Konaklama için de Büyük Abant Hotel en çok tercih edilenlerdendir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.