Türkiye’deki Bilim Merkezlerine Keyifli Bir Yolculuk

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler her zaman ülkelerin gelişmesinde ve refah seviyelerinin artmasında kilit rol oynamıştır. Önceleri bilimsel çalışmalar olarak uğraşılan meseleler daha sonra ürüne dönüşür ve bu, ülkeye hem ekonomik hem de kültürel açıdan çok şey kazandırır. Bunun ilk aşaması beynin düşünmesi ve test etmesidir yani teknik konuşursak teoriler geliştirip deneyler aracılığıyla doğrulamaktır.

Tüm dünyada bu iş bilim insanı adı verdiğimiz, hayatlarını buna adamış insanlar tarafından yapılmaktadır. Fakat bilim alanlarına ilgi çok küçük yaşlarda oluşur. İşte bilimsel farkındalık ve merak duygusunun tetiklendiği, deney disiplinin aşılandığı bu merkezlere “bilim merkezi” adı verilir. Bakalım ülkemizde faaliyet gösteren merkezler nerelerde ve nasıl işliyorlar.

Gaziantep Bilim Merkezi


Gaziantep 7642 km2 alan üzerine kurulmuş Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi’nde bulunan büyük şehirlerden biridir.1 milyon 974 bin 836 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 8. şehridir ve 25 Aralık 2010 tarihinde kurulan “Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi” isimli bir merkeze sahiptir.
Gaziantep Bilim Merkezi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Turkcell’in işbirliğinde 1500 m2 yeşil alan ve 3500 m2 kapalı alan olmak üzere toplam 5000 m2 alan üzerine kurulmuştur. Gezegenevi son teknoloji ürünü çoklu ortam yeteneklerine sahiptir ve yüksek yeteneklere sahip bir takım bilgisayarlarla kontrol edilmektedir.

Kaynak: http://www.gezegenevi27.com.tr/

Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi


Hititlere ve Friglere dayanan, pek çok medeniyeti barındıran tarihi ve 844 bin 842 kişilik nüfusuyla Eskişehir, Türkiye’nin en büyük 25. şehridir. Belediyenin temel anlayışı olan “şehir bir okuldur” anlayışı kapsamında kurulan merkez 2012 Nisan ayında faaliyete geçmiştir.
Eskişehir Bilim ve Deney Merkezi’nde ses deneyleri, basınç deneyleri, yeryüzü deneyleri, optik deneyleri, denge-mekanik deneyleri kategorilerinde 77 adet deney aleti bulunmaktadır. Yaz ve kış atölyelerinde öğrencilerle bilimsel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: http://www.eskisehirbilimdeneymerkezi.com/

Konya Bilim Merkezi

Konya çok merkezi bir konumda olan ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehridir. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya’da ilk TÜBİTAK destekli bilim merkezi 2014 yılında açılmıştır. En kalabalık 7. Şehir olan Konya, 2 milyon 161 bin 303 kişilik nüfusa sahiptir.
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararı ile bilimi yaymak amacıyla her ilde TÜBİTAK destekli bilim merkezleri kurulacak. Bunların ilki Konya’da kurulmuştur. Yapılacak çalışmalar ile özellikle çocukların bilime olan ilgi ve meraklarının artırılması, teknolojiyi daha doğru kullanmalarının sağlanması amaçlanıyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Konya Uçak Biletini Bul »

Şişli Belediyesi Bilim Merkezi

2005 yılında Türkiye Bilim Vakfı ve Şişli Belediyesi işbirliği ile açılmıştır. İstanbul’un Şişli ilçesinde 80’in üzerinde deney ünitesinin yer aldığı merkezde; fizik, kimya, matematik, geometri, biyoloji, mekanik, beyin, elektronik, uzay ve yanılsamalar alanlarıyla ilgili deney üniteleriyle, ziyaretçilerinin bilimin ana dalları hakkında temel bilgilere sahip olmasını amaçlar. Kurulduğu günden bu yana proje yarışmaları, konferans ve toplantılar gibi organizasyonlar ile aktif olmuştur. Aynı zamanda bünyesinde deprem ve yangın eğitim birimi, zeka oyunları gibi bölümler de bulundurur. 20 milyon yıllık ağaç, planetaryum, kara delik ve dev mikroskoplar da merkezin sahip olduğu imkanlar arasındadır.

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi


Özellikle lise dönemindeki gençlere projelere katılma imkanı sunan ve bilime ilgi duymalarına vesile olan “Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi” İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde tamamen belediye destekleriyle 2008 Kasım ayında ilk defa faaliyete geçmiştir. Pek çok lise öğrencisinin ilk deneylerini yaptığı ve ilk laboratuvar eğitimini almasını sağlayan merkez, Bayrampaşa ilçesinde okuyan 6,7,8,9,10 ve 11. sınıf öğrencilerine ücretsiz olarak eğitim vermektedir. Fizik, kimya, biyoloji ve matematik laboratuvarlarını bünyesinde bulunduran merkez, aynı zamanda zengin bir kütüphaneye sahiptir ve diğer sosyal bilim alanlarında da projeler ve etkinlikler ile varlık göstermektedir.

Kaynak: http://bayrampasabilimmerkezi.com/

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi

Bursa, Güney Marmara’ da bulunan Türkiye’nin en kalabalık 4. şehridir. Ayrıca 2016 yılında Dünya Yaşanılabilir Şehirler Listesi’nde Dünya’da 28, Türkiye’de 1. sıradadır. 1036 km2 alan üzerine kurulan şehir 2 milyon 901 bin 396 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bilim merkezi ise Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 Ekim 2012’de Atatürk Kongre Merkezi’ndeki 2500 m2’lik alanda açılmıştır. Merkezin en büyün özelliklerinden biri de 2 – 92 yaş aralığında toplumun her kesiminden insan tarafından her vakitte ziyaret edilebilmesidir. Merkez yaklaşık 150 tane farklı deney düzeneğine sahiptir ve yılın belli zamanlarında sürekli olarak etkinlikler düzenlemektedirler. Teknoloji şehirlerinden olan ve sanayinin gelişmiş olduğu Bursa’ya hemen Bursa otobüs bileti alarak Bursa’yı ziyaret edin.

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan 1993 tarihinde kurulmuştur. Bu merkez Türkiye’nin bu şekilde düşünülmüş, ilk halka açık bilim merkezidir. Aslında ilk başta Ankara Bilim Merkezi olarak düşünülen merkez 13 Nisan 1992 tarihinde vefat eden ünlü Türk fizikçinin anısına böyle isimlendirilmiştir. Merkezin girişinde insan vücudunun beyin olarak görünüşünü temsil eden bir heykel bulunmaktadır. Toplam 48 farklı deney ve sergi birimi barındırır.

Kayseri Bilim Merkezi


Anadolu’nun en kapsamlı bilim merkezi olan Kayseri Bilim Merkezi 2016’nın son gününde açılmıştır. Kocasinan ilçesindeki Anadolu Harikalar Diyarı’nın içinde bulunan bilim merkezinin 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 55 bin metrekare alana kurulmuş, bünyesinde 100 deney düzeneği ve özel tasarım galerileri vardır.
Kayseri Bilim Merkezi’nde doğadaki unsurların işleyiş ya da varoluş biçimlerini deney düzenekleri ile gözlemleme imkanı sunan 60 sergi düzeneği, Kayseri ve çevresi hakkında etkileşimli materyallerle bilgi edinilebilecek alanlar, 1-6 yaş grubunda bulunan çocukların; bilişsel gelişimlerine katkıda bulunacak alanlar, görme ve algı, elektrik ve manyetizma, dalgalar ve rezonans gibi konularda 37 ayrı sergi düzeneğinin yanı sıra geçici sergiler de yer alıyor.

Kaynak: http://www.kayseribilimmerkezi.com/tr

1 Comment

  1. BiletallBlog

    çok faydalıydı teşekkürler

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.