Türkiye’den ve Dünyadan Şubat Ayında Ziyaret Edebileceğiniz Festivaller

Festivaller yılın hangi zamanında yapılırsa yapılsın, insanları birleştirir, eğlendirir ve renkli görüntülere sahne olur. Yazın sıcacık havasında yapılan festivallerin coşkusu ayrı bir tat verirken kış festivallerinin büyüsü buz gibi havayı ısıtır ve şenlendirir. Sizler için Türkiye’den ve dünyadan Şubat ayında ziyaret edebileceğiniz festivalleri derledik;

Mardi Gras – Amerika

Amerika 315 milyon kişilik nüfusa sahip olan 9.835.000 kilometre karelik yüzölçümüne sahip dev bir ülkedir. Güneyinde Meksika kuzeyinde ise Kanada komşu olarak bulunmaktadır. 13 Şubat 2018 Salı günü başlayacak olan Mardi Gras, Amerika’da gerçekleştirilen bir karnavaldır. Bu sene karnaval New Orleans’da gerçekleştirilecektir. Karnaval kutlamaları son derece zevkli bir şekilde geçmektedir. Mardi Grass’ın kelime anlamı Yağlı Salı olarak literatürde kayıtlıdır. Bugün dini bilgilere göre orucun başlangıcından önceki son gündür. Bu sebeple insanlar diledikleri gibi doyasıya yemek yiyip içki içerler. Karnaval boyunca dans, müzik, tiyatro ve spor gösterileri gerçekleştirilir.

Kiruna Kar Festivali – İsveç

Kiruna Kar Festivali’nin gerçekleştirildiği İsveç’in, yaklaşık olarak 9.850.000 kişilik bir nüfusu vardır. Toplam yüzölçümü 447.000 kilometre karedir. Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Kiruna Kar Festivali Ocak ayı sonu ile Şubat ayı başlangıcı arasında yapılır. Festival Avrupa’da son derece popülerdir ve çok fazla sayıda kişi bu festivale katılmak için İsveç’e gelir. Festivalin popüler olmasının en büyük nedeni Eskimo’ların diyarı olarak bilinen Laponya’da gerçekleştiriliyor olmasıdır. Festivale kuzey ışıklarının da muhteşem bir görüntü ile eşlik etmesi ile birlikte festival haliyle çok fazla kişinin ilgisini seçiyor. Festivalde her yaş kategorisine uygun kış sporları, kızak yarış ve gösterileri, ren geyiği yarışları gibi birçok aktivite yapılıyor. İsveç festivallerini kaçırmak istemiyorsanız hemen İsveç uçak biletinizi alın.

Harbin Kar ve Buz Festivali – Çin

Yaklaşık olarak 1.380.000.000 ile dünyanın en çok nüfusuna sahip olan Çin, 9.780.000 kilometre karelik yüzölçümüne sahiptir. Güney Kore, Hindistan, Pakistan ve Kırgızistan gibi ülkelere komşuluk eden ülkede her Şubat ayında Harbin Kar ve Buz Festivali gerçekleştirilir. Heilongjiang eyaletinin Harbin şehrinde gerçekleştirilen festivale başta Çin olmak üzere birçok çevre ülkeden katılım sağlanıyor. Festivalde buz kalıplarının içine özenle yerleştirilen renkli ışık sistemleri aracılığıyla muhteşem görüntüler elde ediliyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Çin Uçak Biletini Bul »

Rio Karnavalı – Brezilya

Güney Amerika Bölgesi’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan Brezilya, 207 milyon nüfus ve 8.500.000 kilometre karelik alana sahiptir. Bolivya, Kolombiya, Paraguay, Uruguay ve Venezüella gibi ülkelere komşuluk eden Brezilya, dünyada Rio Karnavalı ile meşhurdur. Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen Rio Karnavalı dünyanın en büyük ve en çok katılımcıya sahip olan festivalleri arasındadır. Dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca insan karnavala katılmak için Rio’ya geliyor. Rio Karnavalı Paskalya öncesi perhiz kutlamalarının anasıdır. Paskalya öncesinde halk, perhize başlamadan önce tüm dünyevi zevkleri bırakmak için Rio Karnavalında eğlenir, yer ve içer. Festivalde samba şovları, blocolar, sokak cümbüşleri ve karşı konulmaz carionalar yer alır. Karnaval başlamadan yaklaşık bir hafta önce kutlamalar başlar ve haftalarca sürer.

Hwacheon Sancheoneo Buz Festivali – Güney Kore

Yaklaşık 51 milyon kişilik nüfusa ve 100.000 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan Güney Kore’de Şubat aylarında Hwacheon Sancheoneo Buz Festivali gerçekleştirilir. Festivali Güney Kore’nin Hwacheon bölgesindeki yerel halk, dağ alabalığının bolluğunu kutlama amaçlı olarak düzenler. Festivalde birçok sayıda eğlence ve etkinlik yer alır. Bu etkinlikler ve eğlenceler arasında en popüler olanı Bukhangang Nehri’nde gerçekleştirilir. İnsanlar bu nehir üzerinde balık tutup donan kısımlarda buz futbolu oynar.

Quebec Kış Karnavalı – Kanada

Amerika Birleşik Devletleri ile komşu olan Kanada, yaklaşık olarak 36 milyon kişilik bir nüfusa sahiptir ve toplam yüzölçümü 10.000.000 kilometre karelik alan ile dünyanın en geniş topraklarına sahip olan ülkeleri arasında yer alır. 1894 yılından bugüne dek kutlanan Quebec Kış Karnavalı, dünyanın en büyük kış karnavallarından bir tanesidir. Quebec City’de gerçekleştirilen karnavalın simgesi Bonhomme olarak bilinir. Bu kelime iyi adam anlamına gelir. Bonhomme simgesi kırmızı şapkaya ve renkli kemere sahip bir kıyafet ile yapılan kardan adamdır.

Biletall.com’dan En Ucuz Kanada Uçak Biletini Bul »

Winterfest – Türkiye

Türkiye yaklaşık olarak 80 milyon nüfusa sahip olan ve 814.000 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan büyük Avrupa devletlerindendir. Ülkede kış aylarında Winterfest adı altında kış festivalleri düzenlenir. 1996 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirilen festival, son 4 senedir Türkiye’nin en iyi gençlik festivali ödülüne layık gösterildi. Festival beşer günlük periyotlar halinde 3 ya da 4 sefer gerçekleştirilir. Sınırsız eğlence ve kayak keyfinin yaşandığı festival, Bursa Uludağ’da gerçekleştirilir. Festivalde ülkenin önde gelen sanatçıları ve grupları canlı müzik ile eşlik eder.

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.