Türkiye’den ve Dünya’dan En İyi Açık Hava Müzeleri

Bahar gelmişken kim ister bir mekana kapanıp kalmayı! Peki bu müze sevdamızın sonu mu olacak? Tabii ki hayır. Açık hava müzeleri ile hem havanın hem de müzelerin keyfini çıkaracağız!

Kröller-Müller Müzesi, Hollanda

Hollanda’nın Otterlo kentinde yer alan açık hava sanat müzesidir.
Kröller-Müller Müzesi, Amsterdam’daki Van Gogh müzesinden sonra bünyesinde en çok Van Gogh eseri bulunduran dünyadaki ikinci müzedir. 90’a yakın tablo ve 180’i aşkın çizimi bulunmaktadır. Sonsuzluğun Eşiğinde, Beşik Sallayan Kadın gibi önemli eserlerinin bir kısmı burada sergilenmektedir.

Müzenin kurucusu Helene Kröller-Müller Avrupa’nın ilk kadın koleksiyoncularından biridir. Müller 1935 yılında Van Gogh koleksiyonunu Hollanda devletine bağışlamıştır.

Müzede Van Gogh’un yanında Pablo Picasso, Paul Gauigin ve birçok ünlü ressamın da eserleri bulunmaktadır.

Louisiana Museum of Modern Art, Danimarka

Louisiana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag’ın 40 kilometre kuzeyinde yer almaktadır.

Louisiana Modern Sanatlar Müzesi koleksiyonu, 1945’ten günümüze çağdaş eserlere odaklanmaktadır. Pablo Picasso, Jean Dubuffet ve Louise Bourgeois’un eserleri, müzenin daimi sergisinin bir parçası.

Kopenhag Kartı ile Louisiana Modern Sanatlar Müzesi’ne ücretsiz giriş hakkı kazanıyorsunuz.

Danimarka Uçak Bileti Biletall.com’da! Hemen Satın Al »

The Vigeland Park, Norveç

Oslo’nun en büyük parkı olan Frogner Parkı’nın içinde Norveçli ünlü heykeltıraş Gustav  Vigaland’ın heykellerinin sergilendiği Vigeland Park’ı Oslo’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Burayı müze olarak adlandırdık ancak burası 24 saat açıktır ve ücretsiz olarak girilir. Müzedeki gibi sessiz ve dikkatli olmanız gerekmez. Fotoğraf çekmekten tutun, şarkı söylemeye hatta ve hatta heykellerin üzerine çıkmaya kadar istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Parktaki heykeller sanat eseri olarak değil, parkın mobilyası olarak oradadır.

Naoshima Çağdaş Sanat Müzesi, Japonya

Tadao Ando tarafından tasarlanan ve Naoshima adasının derinliklerinde yer alan Chichu Sanat Müzesi, modern sanat bakımından dünyanın en iyi müzelerinden biri olarak kabul edilir

Buradaki Şinto Tapınağı 12. yüzyılda inşa edilmiş ve UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer alıyor.

Dali Müze Evi, İspanya

Sürreal sanat denince akla ilk gelen isim, İspanya’nın ünlü ressamı Salvador Dali’nin doğduğu yer Figueres’te bir zamanlar evi şimdi müze olan Salvador Dali Müzesi’nin eşi benzeri yok.

Dali’nin yarı yıkık haldeki binayı genişletilerek baştan düzenlediği müze, 1974’te açılmıştır. Dali müze tasarımında yumurta, ekmek gibi eserlerinde de sıkça kullandığı temalara yer vermiştir.

Sanatçının kendi koleksiyonundan oluşan 4000 sanat eseri ile dünyadaki en büyük Dali müzesidir.

Efes Antik Kenti, İzmir

Efes, Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi.

Bugünkü Efes, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö.300’de kurulmuştur.

Hellenistik dönemde inşa edilen Büyük Tiyatro, Celsus Kitaplığı, Tetragonos Agora (Ticari Pazaryeri), arkaik çağa kadar uzanan Yamaçevler, İmparator Hadrianus’u onurlandıran Hadrian Tapınağı ziyaretçileri geçmişe olağanüstü bir yolculuğa çıkarıyor.

İzmir Uçak Bileti Biletall.com’da! Hemen Satın Al »

Aphrodisias Antik Kenti, Aydın

Tanrıça Afrodit’e adanmış birçok eski çağ kentinin ortak adı.

Aphrodisias Antik Kenti Aydın’ın, Karacasu ilçesinde Menderes Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz Çayı vadisinde yer alıyor.

“Tüm Asya’dan kendime bu kenti seçtim” sözleriyle Roma İmparatoru Augustus tarafından birinci yüzyılda koruma altına alınan kent, 2017 yılında ise bölgede yer alan antik mermer ocakları ile birlikte UNESCO tarafından koruma altına alınarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

Perge Antik Kenti, Antalya

Perge, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. İçinde yürüdükçe yaşanmışlıkları hissetmemek elde değil.

1947 yılından beri yürütülen kazılar sayesinde şehir merkezinin önemli anıtsal yapıları gün ışığına çıkarılmış, ele geçen heykel buluntuları sayesinde Antalya Müzesi dünyanın en zengin Roma heykel müzelerinden birisi olmuştur.

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir

Göreme Örenyeri Nevşehir’e 13 km, Göreme’ye 2 km, Ortahisar ve Çavuşin’e 3 km uzaklıkta bulunuyor.

Kayseri Piskoposu Aziz Basil’in bölgeye gelerek öğretilerini yaymaya, öğrenci yetiştirmeye başlamasıyla Hristiyan hayatı bölgeye hakim olmuştur.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde, onlarca manastır kilise ve şapel bulunuyor. Bu dini yapıların içinde bulunan görsellerin ise farklı anlamları var.

Nevşehir Otobüs Bileti Biletall.com’da! Hemen Satın Al »

Assos Antik Kenti, Çanakkale

Tarihçesi M.Ö. 6.yy’a kadar giden Assos Antik Kenti sönmüş bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları arasına kurulmuş.

Tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliği altına giren bölge, aktif olduğu zamanlarda yörenin tek büyük limanına sahip zengin bir kent olarak yaşamını sürdürmüş.

Athena Tapınağı, Behramkale Köyü ise yakınlarında görülebileceklerden.

Siz listemizdeki yerlerin kaç tanesini gördünüz? Daha doğrusu, sıradaki durağınız hangisi? 🙂

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.