Türkiye’nin 10 Muhteşem Köyü

Hemen herkesin bir köy hayali vardır. Stresli iş hayatından, kalabalık şehirlerden kaçıp kurtulmak isteyenlerin tek uğrak yeri tertemiz havasıyla köylerdir. Bulundukları coğrafyaya göre değişiklik gösteren köyleri şöyle bir gezelim istedik. Her şeyi bırakıp oralara yerleşmek çoğumuz için mümkün olmasa bile, kafanızdaki negatifleri, tüm dertlerinizi yaşadığınız yere bırakıp aklınızdaki köy tatilini yapabilirsiniz. İşte, size minik minik tüyolar…

Horoz sesleriyle uyanacağınız, tamamen doğal yiyeceklerden oluşan köy kahvaltısı ve tertemiz havasıyla sizi kendine bağlayacak bu doğa harikası köyleri dolaşmaya başlayalım.

ÇIRALI KÖYÜ

Antalya’nın en güzel yerinde bulunan Çıralı köyü, Olympos Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Süper deniz manzarasına sahip olan ve sırtınızı yemyeşil ormanına yaslayacağınız eşsiz bir köydür. Mis gibi kokan portakal bahçeleri ve tertemiz sahili ile Çıralı doğanın insanoğluna armağan ettiği en güzel yerlerdendir. Tatil programınızda bir değişiklik yaparak rotanızı Çıralı köyüne çevirin, asla pişman olmayacaksınız. Küçük bir yer olmasına karşın tüm beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Dinlenin, yürüyün, yüzün, kartpostallık manzarasını seyre dalın. Sevdikleriniz de yanınızdaysa hadi valizinizi hazırlayın…

Olympos Dağı / Çıralı Köyü /Antalya

ŞİRİNCE KÖYÜ

Köyün adından da anlaşılacağı gibi çok şirin ve sakin bir köydür. Şirince Köyü İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı yamaç üzerinde bulunan el değmemiş sevimli bir köy. Yeşil doğasının içinden görünen bembeyaz evler sanki bir gelin edasıyla size göz kırpmaktadır. Her köşesi tarih kokan Şirince Köyü’ne mutlaka gitmenizi ve bu güzelliğe yakından şahit olmanızı tavsiye ederiz.

sirince-koyu

Şirince Köyü / İzmir

FARALYA KÖYÜ

Bu köy cennetten bir köşe desek hiç de abartmış olmayız. Mavinin her tonu ile karşılaştığınız, uçsuz bucaksız denizi ile bu köye mutlaka uğrayın. Ölüdeniz ve Kelebekler vadisinin yollarından yürüyerek Faralya köyüne ulaşabilirsiniz.  Kelebekler vadisindeki birbirinden güzel kelebeklerin seyrini sadece bu köyden yapabilirsiniz. Yukardan baktığınızda ayrı bir güzel olan Faralya Köyü Türkiye’nin en güzel manzarasına sahip köylerden bir tanesidir.

faralya-koyu

Faralya Köyü

BELKIS KÖYÜ

Gaziantep’in tarihteki yerini herkes bilir. Bu kadar tarih kokan bir şehre de Belkıs köyü gibi bir köy yakışır dedik ve gezmeye başladık. Tarihi zenginliklerinin bulunduğu Zeugma antik kentinin içinde bulunduğu için tarihi açıdan önemi büyüktür. Köyde yapılan kazı çalışmalarında hala mozaik parçalar çıkarılmaktadır. Eğer bir gün Gaziantep ’e yolunuz düşerse bu tarihi köye gitmeyi unutmayın.  Fırat Nehri’nin kıyısında bulunan bu muhteşem köy sizi geçmişe götürecek. En ucuz Gaziantep otobüs biletleri Biletall.com’da sizleri bekliyor.

belkis-koyu

Gaziantep Arkeoloji Müzesi / Belkıs Köyü

AKPINAR KÖYÜ

Bir köy ancak bu kadar güzel olabilir. Enfes bir göl manzarasına sahip olan bu köy Isparta ilimizin Eğirdir ilçesinde bulunmaktadır. İçinde bulunan göl aynı zamanda Türkiye’nin 7 renkli ve mavi bayraklı en temiz gölü unvanını almıştır. Huzurun ve sakinliğin kol kola gezdiği Akpınar Köyü’nde semaverde hazırladığınız çayınızı yudumlamanın keyfini yaşayın. Akpınar köyünün midenize de yakın bir yönü bulunmaktadır. Köyün dillere destan gözlemelerinden tadabilirsiniz. Rakım olarak yüksek bir yerde bulunan Akpınar köyü paraşüt sporu yapmak isteyenleri de ağırlamaktadır. Havası ve manzarası tam size göre olan bu köyde, kafanızı dinleyip, ailenizle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

akpinar-koyu

Akpınar Köyü / Isparta

KALEKÖY

Kaleköy’ün en değişik özelliği tekne ile gidebileceğiniz bir köy olmasıdır. Giderken biraz tereddütleriniz olsa da gittiğinizde geri dönmek istemeyeceğiniz bir köydür. Antalya’nın Kale ilçesinde bulunan bu harika köy Simena antik kentinin üzerinde kurulmuştur. Adını tepesinde bulunan kaleden almıştır. Denizin, güneşin ve sakinliğin adresi olarak gösterilen Kaleköy’de tüm huzuru ve mutluluğu bulabilirsiniz. Köyün nüfusu az olmakla beraber, gelen ziyaretçi sayısı ile bir anda kalabalık bir nüfus halini almaktadır. Kaleköy’ün tertemiz denizinde tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Kekova’ya bir gün gitmek isterseniz Kaleköy’ü de mutlaka ziyaret edip tekne turlarına katılma şansı bulabilirsiniz.

kalekoy

Kaleköy / Antalya

KİLİTBAHİR KÖYÜ

Buram buram tarih kokan ve Çanakkale’nin karşısında bulunan bu köy sizi geçmişe götürüyor. Kalp şeklinde kalesinden alan adının hakkını veren Kilitbahir köyü sizi büyüleyecek. Kilitbahir denizin kilidi anlamına geldiği için sizi de bu eşsiz manzaraya ve bu enfes köye kilitleyeceğe benziyor. Yeşil ve mavi bir olup bir köyü ancak bu kadar güzel ve gizemli yapabilir.

kilitbahir

Kilitbahir / Çanakkale

RUMKALE KÖYÜ

Bu köyün manzarasından büyülenmemek imkansız. Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı olan Rumkale köyü doğanın bizlere verdiği en güzel hediyedir. Bir masalın içinde bulunacağınız Rumkale köyünde denizin ve doğanın tadını çıkaracaksınız. Etrafı denizlerle çevrili olan bu güzel köyün her yıl önemli bir ziyaretçi potansiyeli vardır. Peki, bu güzeller güzeli köye nasıl ulaşabilirsiniz? Rumkale köyüne ulaşım Halfeti’den kalkan teknelerle yapılmaktadır. Köye geldiğinizde daha önce neden gelmedim diye kendinize kızabilirsiniz.  Baraj suları ve Fırat nehri ile çevrelenmiş bu sevimli köye bayılacaksınız.

rumkale

Rumkale / Gaziantep

UÇHİSAR KÖYÜ

Nevşehir denilince ilk akla gelen harika manzarası ve tarih barındıran evleri akla gelir. Kapadokya bölgesinde bulunan bu köy Uçhisar yöresinin en tepesinde bulunur. Uçhisar Kalesi de en yüksekte bulunmaktadır.  Güneşe yakın olmak isterseniz sizi bu köye bekleriz. Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği bu köyde tarihi yaşayacaksınız. Köyün içinde bulunan kalede gizli geçitler ve tüneller vardır. Bizans dönemine ait birçok anıt mezar bulunur. Kalenin en zirvesine çıkıp Kapadokya’nın harika seyrine ortak olabilirsiniz. Gizemli havası ve büyüleyici yerleşkesiyle sizi kendine hayran bırakacak. Nevşehir’e gitme kararı aldıysanız mutlaka Uçhisar Köyü’nü görmenizi isteriz. Akşamları sahip olduğu manzarası ile dikkat edin kendinizden geçmeyin…

uchisar

Uçhisar Köyü / Nevşehir

EVRENYE KÖY

Karadeniz’in en güzel köylerinden olan Evrenye Köyü, yemyeşil vadinin içerisinde bulunur. Destansı bir maviliği bulunan denizi ile kendinizi bu hikayenin içerisinde buluverirsiniz. Güneşin denizden doğup, denizden battığı bu eşsiz köyün içinden şırıl şırıl tertemiz suyuyla çay akar. Köyün ilk girişinde heybetli duruşu ile yıllara meydan okuyan haliyle çınar ağacı karşılar. Yoldan geldiğinizde bu çınar ağacının altında oturup dinlenebilir ve manzarasının güzelliğine kendinizi bırakabilirsiniz. Kış aylarında sakin olan bu köye, yaz aylarında ziyaretçi akını olmaktadır. Denizinde stres atmak isteyen bayanlara özel plaj da mevcuttur. Harika bir kimliğe sahip olan Evrenye’ye gelmeden Kastamonu’ya geldim demeyin.

Biletall.com’dan Kastamonu’ya En Ucuz Otobüs Biletini Bul »

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.