Türkiye’nin Dört Bir Yanından Mutlaka Uğranması Gereken Şehir Festivalleri

Ülkemizin her bölgesinde şehir festivalleri düzenlenmektedir. Her şehrin kendine has özellikleri ve kültürüyle yapılan bu festivallere ülkenin her yerinden katılım olmaktadır. Hatta aynı zamanda yurt dışından da çokça misafir bu festivalleri izlemek için gelmektedir. Sizler de festivallerden keyif alıyorsanız, ülkemizin her yerinden mutlaka uğranması gereken bu festivallerin detaylarını bulacağınız yazımıza göz atmalısınız.

Tekirdağ Kiraz Festivali

1962 senesinden bu yana her Haziran ayında düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali, oldukça meşhur ve çokça misafire kucak açan bir festivaldir. Tekirdağ’ın ülke ekonomisine yaptığı katkılar içerisinde kirazın da oldukça yüksek payı var. Bu nedenle kiraz festivali yapılıyor olması oldukça olağan. İlk adı kiraz cümbüşü olan bu festivalde birbirinden güzel aktivite ve yarışmalar misafirlerini beklemektedir. Festival severlerin mutlaka uğranması gereken bu festivalde fener alayları, kiraz ile ilgili yarışmalar, kortejler, gece başlayan konserler, sergiler, gösteriler ve piknikler organize edilmektedir. Ayrıca festivalde temsili bir şekilde güzellik yarışması da yapılmakta ve ‘kiraz güzeli’ seçilmektedir. Burada yapılan festivallerde eğlenmemek, kiraza doymamak ve Tekirdağ kültürüyle kaynaşmamak imkânsız.

Tekirdağ

Alan: 1.112 km

Nüfus: 972.875

Komşu Şehirler: İstanbul, Çanakkale, Edirne, Kırklareli

Manisa Mesir Macunu Festivali

Tam 475 kez düzenlenmiş olan bu festivalin düzenlenme sayısından da anlaşılacağı üzere, Manisa Mesir Macunu Festivali’nin oldukça meşhur bir festival olduğunu söyleyebiliriz. Mesir macunu 1552 yılında sarayda var olan bir hastalığa çare olmuş ve bu şekilde ünlenmiştir. Bu ünle birlikte halk mesir macununa karşı oldukça fazla ilgi göstermiş ve bu yoğun ilgi sebebiyle belli zamanlarda halka mesir macunu dağıtılmaya başlanmıştır. Talep git gide büyüdüğünde ise 41 çeşit baharattan hazırlanan mesir macunları Sultan Camii’nden halka dağıtılmıştır. Bu şekilde ünlenen mesir macunu, her yıl 21 Mart’ta kutlanan festivalle taçlandırılmış. Özellikle de festivalde mesir macununun dağıtılma töreni hem ülkemizdeki vatandaşların hem de yurt dışından gelen misafirlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Manisa

Nüfus: 1.396.945

Yüzölçümü: 1.232 km

Komşu Şehirler: İzmir, Aydın, Balıkesir, Uşak, Denizli, Kütahya

En Ucuz Manisa Otobüs Bileti Al >>

Diyarbakır Karpuz Festivali

1967 senesinden bu yana düzenlenen Diyarbakır Karpuz Festivali mutlaka uğranması gereken bir festivaldir. Bu festivalde karpuzla yapılan pek çok ilginç etkinlik ve bir bayram tadında geçen bir şenlik ortamı vardır. En ağır karpuz yarışması, karpuz ses starı gibi eğlenceli yarışmalar, karpuz güzeli denilen güzellik yarışması ve karpuz yeme yarışması düzenlenen etkinliklerden bazılarıdır. Bu festival Türkiye’nin en eğlenceli festivallerinden birisidir ve mutlaka görülmesi tavsiye edilir. Festival, Diyarbakır’ı oldukça güzel bir şekilde tanıtmakta, şehrin ticaretine ve ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Özellikle iç turizm kapsamında oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 23 Eylül’de başlayan ve bir hafta devam eden bu mükemmel festivale mutlaka katılmalısınız.

Diyarbakır

Alan: 685 km

Nüfus: 930.266

Komşu Şehirler: Bingöl, Elâzığ, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Muş

Antalya Film Festivali

1964 senesinde başlayan Antalya Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Düzenlenme tarihi her yıl gerekli resmi kurumlar tarafından açıklanmakta ve bununla birlikte internette de yer almaktadır. 2017 yılında 54. kez düzenlenecek olan film festivalinde sinemaseverler bayram etmektedir. Sadece ülkemizden değil dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kişiler bu festivale ilgi göstermektedir. Bu festivalin diğer bir güzel tarafı, katılımcıların aynı zamanda da tatil olanağı yakalıyor olması. Büyük bir coşkuyla beklenen ve yine aynı coşkuyla geçen film festivaline mutlaka uğramalı ve festival filmlerinin tadını doyasıya çıkarmalısınız.

Antalya

Alan: 20.909 km

Nüfus: 2.328.555

Komşu Şehirler: Muğla, Burdur, Mersin, Isparta, Konya, Karaman

En Ucuz Antalya Otobüs Bileti Al >>

Gümüşhane Kuşburnu Pestili Kültür ve Turizm Festivali

Gümüşhane Kuşburnu Pestili Kültür ve Turizm Festivali, ülkemizin uluslararası sıfatını kazanmış olan biricik hasat festivallerindendir. Bu festival büyük-küçük demeden herkese hitap etmekte, festival zamanı Gümüşhane sokakları dolup taşmaktadır. Törenler, hasat yürüyüşü, yarışmalar, konserler ve daha pek çok ilginç etkinlik bu festivalde sizleri bekliyor. Gümüşhane bu festival sayesinde kendisini oldukça başarılı bir şekilde tanıtıyor. Her yıl yurt dışından binlerce misafir Gümüşhane’ye konuk oluyor. Sizler de Türkiye’nin neresinde olursanız olun ilk fırsatta bu eğlenceli ve ilginç festivali ziyaret edin. Hem doyasıya eğlenin hem de Gümüşhane kültürüne merhaba deyin.

Gümüşhane

Yüzölçümü: 1.789 km

Nüfus: 172.034

Komşu Şehirler: Giresun, Trabzon, Bayburt, Erzincan

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.