Yaz Aylarında Ege Bölgesinde Gezilecek 8 Yer

Ege Bölgesi, insanlığın en eski yerleşim bölgelerinden biri. Tarihte çok sayıda uygarlık bu bölge yaşandı. Birçok koy ve körfeze sahip olan bölge, hem deniz turizmi hem de kültür turizmi açısından önemli. İklimi sayesinde yılın sekiz ayı turizm sezonu devam ediyor. Antik kentleri, kültürü ve doğal güzellikleriyle Ege Bölgesi’nin her köşesi mutlaka görülmeli.

İzmir

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir; yatların süslediği limanı, hurma ve palmiye ağaçlarının sıralandığı caddeleri, tarihi ve güzellikleriyle Ege’nin incisi olarak biliniyor. Kendine özgü bir enerjisi olan şehirde, Konak Meydanı’ndan başlayan bir şehir turuna çıkabilirsiniz. Burada sizi şehrin simgesi olan Saat Kulesi karşılayacak. Önünde fotoğraf çektirdikten sonra, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na girebilirsiniz. En güzel İzmir hediyelikleri bu çarşıdan bulunabilir. Biraz yorgunluk atmak isterseniz Tarihi Asansör’e çıkın. Burada İzmir manzarası eşliğinde karnınızı doyurabilirsiniz. Manzara demişken bir de İzmir’e Kadifekale’den bakın. İzmir’e gelmişken antik kentleri görmeden, denize girmeden olmaz.

İzmir’e En Uygun Biletler Biletall’da, Hemen Bilet Ara >>

Manisa

Tarihte şehzadeleri yetiştiren şehir, bugün de sizi bekliyor. Adi mitolojik hikâyelerde geçen Spil Dağı, Manisa’daki görmeniz gereken yerlerden biri. Sırf tarihi kalıntılar ve Spil lalesi için bile Spil Dağı’na gidilir. Ağlayan Kaya’nın efsanesini mutlaka dinleyin. Dağın her yerinden manzara güzel ama Manisa Kalesi’nden şehri izlemek bir başka güzel. Lidya devletine başkentlik yapmış olan Sardes’te kraliyet mezarları, Artemis Tapınağı görülebilir. Bu noktanın ünlü Kral Yolu’nun başlangıç noktası olduğunu hatırlatalım. Peri bacalarını da görülecek yerler listesine ekleyin. Evet, Manisa’nın Kula ilçesinde de peri bacaları var.

Aydın

Efeler diyarı Aydın’da plajlar da var, tarihi yapılar da. Aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’ten adını alan Aphrodisias Antik Kenti, Aydın’da. Ünlü Apollon Tapınağı’nın bulunduğu Didyma Antik Kenti yine Aydın’da. Güvercinada Kalesi, Milet Müzesi tarihin izlerinin görülebileceği yerler. Çine Vadisi doğal güzelliğiyle sizi kendisine hayran bırakacak. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda denize girebileceğiniz gibi, gezeceğiniz yer sayısı da çok. Zeus Obruğu’nu mutlaka görün. Mavi bayrak zengini plajlarıyla Kuşadası, deniz tutkunları için başka bir adres. Türkiye’nin ilk ekolojik köyü olan Kirazlı Köyü’de gitmişken ziyaret edilmeli.

Denizli

Antik kentleri, mağaraları, kaplıcaları, travertenleri ve birçok gezilecek noktası olan Denizli, Ege’nin bir başka güzel şehri. Akla ilk Pamukkale’siyle gelen şehirde, Pamukkale’nin yanı başında bulunan Hierapolis Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken bir yer. Karahayıt Kaplıcaları da yine bu bölgede bulunuyor. Honaz Dağı Milli Parkı zengin doğal güzellikler barındırıyor. Şehir merkezine çok yakın olan Akhan Kervansarayı Selçuklular zamanında kalma bir eser olarak ziyaret edilmeli. Arkeoloji müzelerinde de bu şehrin arkeolojik zenginliği görülebilir.

Kütahya

Ege’nin çini ve porselenleriyle ünlü şehri Kütahya’da kaplıcalar, tarihi yerler ve doğal güzellikler de çini ve porselenler kadar güzel. Aizanoi Antik Kenti, kültürel önemi sebebiyle ikinci Efes olarak anılıyor. Başladığınız antik yolculuğa Frig Vadisi ile devam edebilirsiniz. Kütahya Kalesi, antik dönemlerden kalan bir başka eser. Mevlevi kültürünün üçüncü önemli merkezi olan Dönenler Mevlevihanesi şehir merkezinde bulunuyor. Yakın tarihimize ait eserler görmek istiyorsanız Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne gidin. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kaybettiğimiz askerlerimizin anısı için yapılan Dumlupınar Şehitliği’ne, atalarımıza minnet duygumuzu belirtmek için gidilmeli. Orta Asya mimari izlerini taşıyan Çinili Camii yakın dönemde yapılsa da şehrin simgelerinden biri. Kütahya’dan çini ve porselen hediyelikler almadan dönmeyin.

Kütahya > Ankara En Uygun Otobüs Bileti Biletall’da >>

Afyonkarahisar

Termal zenginliğiyle, mermerleriyle ünlü olan Afyon; ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini ve doğal güzellikleri bir arada bulunduruyor. 225 metreden şehri seyretmek için Afyon Kalesi’ne mutlaka çıkın. 1273 yılında yapılan 40 ahşap sütun üzerine oturtulan Ulu Camii’yi mutlaka ziyaret edin. İscehisar’da peri bacalarını görün. 13. yüzyılda kurulan Sultan Divani Mevlevihanesi gidilmesi gereken mekanlardan biri ve kaplıcalarıyla ünlenmiş olan bu şehirde, dilediğiniz kaplıcaya gidin. Hepsi birbirinden şifalı. Hepsinin iyileştirdiği hastalık farklı.

Uşak

Ege ve Anadolu’yu birbirine bağlayan Uşak gezinize, dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu ile başlayabilirsiniz. Kanyon merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Su sporları, kayalara tırmanış, balonla gezi gibi aktiviteler kanyonda yapılabilir. Uşak Arkeoloji Müzesi buradaki medeniyetlerin izlerini görmek için iyi bir nokta. Taş duvarlarıyla hemen dikkat çeken Paşa Hanı’ndan Uşak’a özgü ürünler alabilirsiniz.

Muğla

Yaz tatili deyince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Muğla; Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi çok önemli turizm merkezlerinin bulunduğu bir ilimiz. Yazın nüfusunun kat kat artması Muğla’nın ne kadar ilgi çeken bir yer olduğunu anlatmak için yeterli. Sadece antik kentlerini bile yazsak sözün yetmeyeceği Muğla’yı hala görmediyseniz mutlaka görün.

 

1 Comment

  1. BiletallBlog

    Muğla, ailecek gidilip konaklanabilinecek bir yer. İzmir’e yakın olmasıyla da hafta sonu için bile düşündüğümüz en güzel seçenek 🙂

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.