Avrupa’da Düşük Bütçeler ile Gezebileceğiniz 5 Şehir

Hem eğlenceli hem ekonomik bir tatili kim istemez ki? Avrupa seyahati için muhtemelen yüksek bir bütçe gerektiğini düşünüyorsunuz. Peki, yurt dışında gezmek için çok paraya ihtiyacınız olduğunu kim söyledi? Seyahat etmek benim için bir tutku diyorsanız, düşük bütçe ile de Avrupa ve dünyada gezebileceğiniz onlarca ülke, yüzlerce şehir var. Özellikle İstanbul gibi büyük ve pahalı bir kentte yaşayanlar için Avrupa’nın birçok şehri daha ucuz gelecek. Hem artık konaklama için de farklı alternatifleriniz var. Dünyanın her köşesinde kullanılan ve ev sahiplerinin evlerini birkaç günlüğüne kiraya verdiği bir uygulama olan Airbnb ile otelde kalmaktan çok daha uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Yemek işini de ekonomik yollarla halledebilirseniz, seyahatiniz sırasında gezmek, görmek ve eğlenmek için daha fazla paranız olacak. “Az para ile Avrupa tatili olur mu?” demeyin. Eğlence, kültürel ya da tarihi amaçlı seyahatleriniz için Avrupa’da düşük bütçeler ile gezebileceğiniz 5 şehri bu yazımızda listeledik. Avrupa ülkelerine uçak bileti almadan önce Biletall.com’u ziyaret etmeyi unutmayın !

1) Kiev

kiev
Ukrayna’nın başkenti Kiev, tatilini yurt dışında yapmak ama bunun için çok da fazla para harcamak istemeyenler için iyi bir alternatif. Burada 3 öğün yemek, müze ziyareti, turistik alanlara giriş, ulaşım ve içecek fiyatları da dahil edildiğinde günlük kişi başı ortalama 45 USD yeterli oluyor.

 • Karnınızı doyurmak için Mc Donalds’ a gittiğinizde 1 adet Big Mac menü aldığınızda 60 grivna yani 18 Türk Lirası ödersiniz.
 • Ülkenin geleneksel yemeklerini tatmak için şehrin merkezinde ekonomik bir alternatif sunan Pervak restoranda, kişi başı 20 TL’ye karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz.
 • Kahvenin de fiyatı burada çok uygun. Starbucks ve kahveci dükkanların bol sayıda bulunduğu şehirde bir fincan kahve içmek için 10 TL’nin altında bir fiyat ödersiniz.
 • Şehirde ulaşım oldukça ekonomik. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullanırsanız, Avrupa tatili için ayırdığınız bütçede ulaşım için ayırdığınız rakamdan tasarruf bile edebilirsiniz.
 • Kiev seyahatinize turistik yerleri de eklemek isterseniz, 10 TL’nin altında fiyatlar ödeyerek şehirdeki birçok müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz Kiev Uçak Biletini Bul »

2) Split 

split

Avrupa’da düşük bütçe ile seyahat edebileceğiniz bir kent olan Split, Hırvatistan’ın ikinci büyük şehridir. Uygun fiyatlı bir tatil için gidebileceğiniz Split’te kişi başı günlük ortama 60 dolar harcayarak gününüzü geçirebilirsiniz. Bu rakamın içinde 3 öğün yemek, turistik alanlara giriş gibi harcamalar da yer alıyor. Şehirde 9 Euro’dan başlayan fiyatlar ile konaklama seçenekleri de mevcut.

 • Bir öğün doyurucu bir yemek için 20 Hırvat Kunası yani 25 TL yeterli olacaktır. Kahvaltı ve fast food restoranlarda daha ekonomik alternatifler de var.
 • Şehir içinde sarı otobüsleri kullanarak her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. 2 saat içinde dilediğiniz yöne kullanabileceğiniz bu biletlerin fiyatı 2 USD. Yaklaşık 15 TL.

3) Lille 

lille

Fransa’da olması gözünüzü korkutmasın. Avrupa’da düşük bütçe ile rahatlıkla seyahat edebileceğiniz kentlerden biri Lille. Tarihi ve kültürel bir tatil için Fransa’da görmeniz gereken yerlerden.

 • Kahvesi oldukça meşhur olan bu şehirde kahve fiyatları da uygun. Bir fincan Cappucino için 2.50 Euro ödersiniz.
 • Şehirde ekonomik sayılan fast food restoranlarda fiyatlar yine oldukça uygun. Ancak Mc Donalds yukarıda saydığımız şehirlere göre daha pahalı. Örneğin bir adet Big Mac Menü yemek isterseniz 8.5 Euro ödemeniz gerekiyor.
 • Ortalama restoranlarda karnınızı doyurmak isterseniz 13 Euro karşılığında iyi bir yemek yiyebilirsiniz.
 • Şehirde tek kullanımlık otobüs biletleri 1.60 Euro. Haftalık ya da aylık kalacaksanız daha avantajlı biletlerden satın alabilirsiniz. Aylık sınırsız kullanım hakkı sunan toplu taşıma kartı 50 Euro.

 

4) Santorini 

santorini

O kadar uzağa gitmek istemeyenler için komşumuz Yunanistan’da düşük bütçe ile tatil yapabilecekleri bir ada önerimiz var. Özellikle yaz aylarında turistlerin ilgisini çeken Santorini’ye hem eğlence hem de kültürel amaçlı geziler düzenleyebilirsiniz. Şehirde günlük kişi başı yaklaşık 75 EUR yeterli olacak.

-Deniz mahsulleri burada oldukça popüler. Deniz kenarında her bütçeye uygun restoran ve balıkçılar var. Ortalama 15-20 Euro ödeyerek kendinize iyi bir balık ziyafeti çekebilirsiniz.

-Yemeğe çok fazla bütçe ayırmak istemeyenler için daha uygun alternatifler de var. Örneğin Mc Donald’s da bir menü için 9 Euro ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

-Kahveden vazgeçemeyenler için adanın her yerinde kahve dükkanları ve butik cafeler var. Burada bir fincan cappucino için 4 Euro ödersiniz.

-Adada tek kullanımlık seyahat bileti 2 Euro. Yürüyerek birçok yere kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz otobüslere çok fazla ihtiyacınız olmayacak.

-Taksilerde ise km başına 0.75 Euro alınıyor.

5) Budapeşte 

budapeste

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Avrupa’da düşük bütçeli tatil yapmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Kültürel, tarihi ya da turistik amaçlı gezileriniz için gelebileceğiniz şehirde günlük ortalama 50 USD harcayarak karnınızı doyurabilir, turistik yerlere gidebilir, akşamları şehri karış karış keşfedebilirsiniz.

 • Ortalama bir restoranda karnınızı doyurmak için 15 USD ödemeniz yeterli.
 • Şehirde bir bardak kolanın fiyatı 1,10 USD.
 • Kahve içmek isterseniz bir fincan cappucino için 1.60 USD ödersiniz.
 • Karnınızı MC Donalds’ta doyurmak isterseniz Big Mac Menü için ortalama 5 USD ödeyerek menü alabilirsiniz.
 • Şehirde ulaşım için tek seferlik biletlerde fiyatlar 1.19 USD’ye denk geliyor. Aylık sınırsız ulaşım kartı almak isterseniz onun ücreti ise 32.40 USD.
 • Şehir merkezinde ortalama bir otelde 4 gece tek kişi konaklama fiyatları 32 TL’den başlıyor.
 • Kültürel ve tarihi aktiviteler için ise ortalama 8-12 TL ödeyerek müzeleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Şehri gezmek istiyorsanız, işe Buda kalesinden başlayın. Üstelik giriş de ücretsiz. Tüm şehre hâkim olabileceğiniz bir manzara arıyorsanız, Buda Kalesi sizi bu konuda tatmin edecek. Şehir merkezindeyseniz, kaleye gitmek için herhangi bir araç kullanmanız gerekmiyor. Yürüyerek de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz Budapeşte Uçak Biletini Bul »

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.