Avrupa’nın Önemli Liman Kentlerine Yolculuk

Etrafı denizlerle çevrili olmak ya da deniz kıyısında yaşamak bulunmaz nimetlerden bir tanesidir değil mi? Sakin sular ve uçsuz bucaksız mavilik… Liman kentlerinde yaşamak insana farklı bir huzur verir. Avrupa’da birçok noktada liman kentlerini görebilirsiniz. Eğer buraları gezmek ve görmek istiyorsanız hazırlıklı gitmenizde yarar var. Ön bilgi sahibi olmak gezerken sizi daha çok doyuracaktır. Bunun için bu ayrıntıya mutlaka dikkat edin. Sizde gezerek öğrenmek istiyorsanız sizin için seçtiğimiz liman kentlerinde sizleri bekleyenlere bir göz atın.

Rotterdam, Hollanda

Bir zamanlar dünyanın en büyük limanına ev sahipliği yapan Rotterdam, Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olma özelliğini gösterir. Şehrin içerisindeki birbirinden ilginç tasarımlara sahip olan binalar bakanların adeta gözlerini kamaştırmaya yetiyor. Şehrin mimarisi kadar isminin anlamı da son derece ilginç! Rotterdam, “Rotte Nehri’nin üzerine kurulan baraj” anlamına geliyor.

Buraya geldiğiniz zaman ilginç birçok şeyle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Çelik halatlar sayesinde ayakta duran Erasmus Köprüsü, harika bir ışıklandırmaya sahip Walkhaven Limanı, Yıldızlar Kaldırımı ve denizcilik müzesi ve daha birçok farklı yer. Küp evleri gördüğünüz zaman oldukça şaşıracaksınız. Bu evler Piet Blum tarafından tasarlanıştır. Evler zemin seviyesinden yüksekte konumlandırılmıştır ve altlarından yollar geçmektedir. Evler tek başlarına bakıldıklarında birer ağacı birlikte bakıldıklarında ise bir ormanı temsil etmektedir. Avrupa’nın en önemli liman kentlerinden olan Rotterdam’a uçak biletinizi en uygun fiyatlarla alın.

Antwerp, Belçika

Ülke, Belçika’nın Flanders bölgesinde yer alan Anvers idari ilinin başkenti konumundadır. Ayrıca bölgenin en büyük şehri olma özelliğini de göstermektedir. Anvers’te bulunan liman, Avrupa’nın en büyük üçüncü, dünyanın ise en büyük yirminci limanıdır. Şehir ismini, Scheldt Nehri yakınlarında yaşayan “Antigoon” isimli bir devden almaktadır. Şehirde kullanılan resmi dil Flemenkçedir. İklimi ılımandır. Son derece küçük olan bu şehri niyetlenirseniz yürüyerek bile baştan aşağıya dolaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımlarda ise tercih edilirse bisiklet de kullanılabilmektedir. Mutfağı Almanya ile benzerlik göstermektedir.

Hamburg, Almanya

Hamburg, Almanya’nın Berlin’den sonraki en kalabalık ikinci şehridir. Burada bulunan liman Avrupa’nın en büyük ikinci limanıdır. Hamburg bir kanal şehridir. Şehrin neredeyse tamamına Gotik mimari yapılar hakimdir. Bunları görmek isteyen milyonlarca turist buraya gelmektedir. Hamburg Belediye Sarayı, St. Micheäl Klisesi, Jungfernstieg, Miniatur Wunderland, Hamburg Limanı gezip görebileceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır. Şehrin para birimi Euro, resmi dili ise Almancadır. Almanya’nın iklimi ılımandır. Bu yüzden Hamburg’u gezmek istiyorsanız sizin için en uygun zamanlar Mayıs – Eylül ayları arası bir zaman dilimi olacaktır. Şehir içi ulaşım son derece gelişmiştir. Şehirde 4000 adet restoran bulunmaktadır.

Biletall.com’dan En Ucuz Hamburg Uçak Biletini Bul »

Bremen, Almanya

Almanya’nın bir diğer güzel şehri olan Bremen de gezilecek yerler konusunda son derece iddialıdır. Gezinize Eshi Şehir anlamına gelen Altstadt ile başlamak isterseniz yakın yerlerden tramvay kullanarak buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Gezerken Bremen Mızıkacılarının Heykeline rastlayacaksınız. Küçük olmasına rağmen heykel her daim turistlerden ilgi görmektedir. Ayrıca Roland Heykelini, Bremen Belediye Binasını, Aziz Peter Katedralini ve daha birçok tarihi yeri barındıran Bremen de mutlaka her yeri gezin ve görün.

Valencia, İspanya

İspanya’nın en büyük şehridir ve aynı zamanda ülkenin de en büyük limanına ev sahipliği yapmaktadır. Valencia’da kullanılan dil Valensiyacadır. Şehir de Akdeniz iklimi görülmektedir. Her mevsim seyahate uygundur ancak genellikle insanlar yaz dönemlerinde ülkeyi ziyarete gelmektedirler. Şehir içinde rahat ve sorunsuz bir ulaşım sağlamak istiyorsanız sizlere önerimiz otobüsler olacaktır. Dilerseniz otobüsler ile tüm şehri tepeden tırnağa gezebilirsiniz. Buraya gelirseniz tarihi şehir olarak da adlandırılan El Carmen bölgesini ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca Torres de Serranos, Plaza de Toros de Valencia, Valencia Katedrali ve daha birçok gezilmesi gereken noktayı da seyahat çizelgenize iliştirin. Buranın mutfağı Akdeniz kültürünün özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Et, sebze ve deniz mahsulleri mutfağın neredeyse her alanında vardır diyebiliriz.

La Spezia, İtalya

Şehir, doğal ve son derece derin olan Spezia Körfezinin üzerine inşa edilmiştir. Burası doğal güzellikleri ve göz kamaştırıcılığı nedeniyle “Şairler Körfezi” olarak da bilinmektedir. Şehrin sokakları bergamot ağaçları ile çepeçevre sarılmıştır. Plajların etrafında ise değişik ve güzel kokulu bahçeler bulunmaktadır. La Spezia Limanı ise İtalya için oldukça önemli bir liman olma özelliğini üzerinde barındırır. Gezilmesi ve görülmesi gereken birbirinden harika yerleri içerisinde barındırır. Eylül ve Ekim ayları burayı sıcaktan bunalmadan seyahat edebilmek için en uygun zamanlardır. Şehir yürüyerek gezilecek kadar küçük ve göz kamaştırıcıdır. Klasik bir İtalyan mutfağına sahiptir. Pizzalar, makarnalar ve değişik et yemekleri… Burayı gezi rehberinize eklemenizde fayda var. La Spezia’yı ziyaret etmek için İtalya uçak biletini hızlıca satın al!

1 Comment

  1. BiletallBlog

    çok güzel yerler bazı yerlerini gezmiştim

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.