Baharın Gelişi Dünyada Nasıl Kutlandı?

Eğer 21 Mart Günü Kuzey Yarımküre’de yer alan bir ülkede (Çin, Londra, New York, İstanbul) uyanmadıysanız ilkbaharı karşılamak için heyecanlanmanıza gerek yok. Ancak Mart sonu ve Nisan başı bazı ülkeler için kiraz ağaçlarının yeşillenmesi, şenlik ateşi yakılıp etrafında dans edilmesi, üzerinden atlanması gibi farklı kutlama şekilleri anlamına geliyor. Geleneksel bahar kutlamaları bütün dünyaya enerji yayıyor ve herkesi dışarı çıkmaya, bahar havasını koklamaya teşvik ediyor. Nisan’da bir seyahat planlamayı düşünüyorsanız kiraz ağacı ve laleler hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. İşte her ülkenin kendine özgü tarzıyla kutladığı baharın gelişini muhteşem fotoğraf kareleriyle sizin için derledik:

Londra, İngiltere

Rob Stothard/Getty Images

The Druid Order’ın üyeleri bahar ekinoksunun gelişini Londra’da, Tower Hill’de gerçekleştirilen bir törenle yeni mevsimi, doğanın hareketlenmesini, gece ve gündüz uzunluğunun eşitlenmesini kutluyor. Baharın gelişi, Londra ile birlikte ülkenin farklı bölgelerinde de benzer manzaralarla kutlanıyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Londra Uçak Biletini Bul »

Bakü, Azerbaycan

Resul Rehimov/Anadolu Agency/Getty Images

Azerbaycanlılar kendi kültürlerine Nevruz olarak adlandırdığı baharın gelişini Bakü kentinde, ekinoksun tam eşitlendiği ana denk gelecek şekilde başlayarak İran bahar şenlikleriyle birlikte kutlanıyor.

Çin, Nanjing

VCG/VCG via Getty Images

Turistler Çin’in Nanjing kentindeki Jiming Tapınağı’ndaki çiçeklenen kiraz ağaçlarının keyfini sürüyor.

Beit-Hanoun, Gazze, Filistin

MOHAMMED ABED/AFP/Getty Images

İlkbaharın geldiği gün Gazze Şeridi boyunca uzanan tarlalarda yetiştirilen hardal bitkilerinin arasında küçük bir çocuk yürüyor.

Iğdır, Türkiye

Onur Coban/Anadolu Agency/Getty Images

Geleneksel bir Türk kıyafeti olan Yeşil Kosa giymiş bir adam bereketi ve mutluluğu müjdeleyen Nevruz’u kutluyor. Giydiği kıyafeti Nevruz’un getirdiğine inanılıyor.

Douzhai, Çin

STR/AFP/Getty Images

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında bulunan Guizhou eyaletinin Congjiang ilçesinin Douzhai köyünde köylüler baharın gelişini geleneksel tarzlarıyla kutluyor.

Hefei, Çin

VCG/VCG via Getty Images

Çin Efsanesine göre doğanın dengeye geldiği düşünülen baharın geliş gününde Çin’in Hefei bölgesinde çocuklar da yumurtaları dik tutmaya çalışıyor ve bu zor eylemin bu günde daha kolay yapılabildiğine inanıyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Çin Uçak Biletini Bul »

Kaynak;

  • travelandleisure.com/trip-ideas/spring-vacations/spring-celebrations-around-the-world
Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.