Dünyanın En İyi Müzelerini Ziyaret Ederken Bilinmesi Gerekenler

Seyahate gittiğiniz bir ülkede, o ülkenin geçmişi, geleceği ve bugünü için bilgi sahibi olmak istiyorsanız yapabileceğiniz en önemli ve değerli aktivite müzeleri ziyaret etmektir. Bu müzelerde aslında sadece o ülkeye ait bilgilere değil; kendi yaşadığınız ülkenin geçmişine ait bilgilere de ulaşabilmeniz mümkün. Kitap okuyarak ya da internetin var olan yaygın imkânlarını kullanarak da elbette bu bilgilere erişebilirsiniz ama tarihe canlı kanlı tanıklık etmek için müzeler tartışmasız en iyi bilgi kaynakları. Peki nereden başlamanız gerekiyor ve bilmeniz gerekenler neler? İşte dünyanın en görülesi 10 müzesi ve her biri ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Dünyanın En İyi Müzelerini Ziyaret Ederken Bilinmesi Gerekenler

Metropolitan Sanat Müzesi (New York City/ABD)

Metropolitan

Yaklaşık 2 milyona yakın tarihi eseri bünyesinde barındıran bu müze, Dünyanın En Büyük Müzeleri arasında yer almaktadır. New York’un meşhur 5. Bulvar’ın (Fifth Avenue) üzerinde yer alan ve 1870 yılında kurulmuş olan bu müzeyi bir günde gezerek asla bitiremeyeceğiniz kadar büyük… Mısır, Japon, Avrupa ve İslam tarihine ait tarihi eserleri bir arada görebilmeniz mümkün. Gün içerisinde saat 10 ve akşam 5 arası açık olan bu müze, üyeleri ve 12 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz. Yetişkinler için 25, 65 yaş ve üstü kişiler için 17 ve öğrenciler için ise giriş ücreti 12 dolar olarak belirlenmiştir.

http://www.metmuseum.org/visit/hours-and-admission

Britanya Müzesi (Londra/İngiltere)

Britanya-muzesi

Orta Doğu, Roma ve Eski Yunan, Asya ve Eski Mısır uygarlıklarına ait tarihi eserleri bulabileceğiniz gibi Anadolu’nun tarihi eserlerinden Kütahya ve İznik çinilerini görebilme şansını da yakalayabilirsiniz. Tarihi eserleri ve içinde barındırdığı uygarlıklardan dolayı Britanya Müzesi de Dünyanın En Büyük Müzeleri arasında yer almaktadır. Londra’da Russell Meydanı’na yakın bir konumda yer alan Britanya Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Hafta için Pazartesi’den Perşembe’ye kadar 10 ila 17.30 arası açık olan müze, Cuma günleri de saat 20.30’a kadar açık…

http://www.britishmuseum.org/visiting.aspx

Louvre Müzesi (Paris/Fransa)

Louvre-muzesi

Concorde Meydanına sınırı olan Louvre Müzesi, yaklaşık 300 binden fazla eseri bünyesinde barındıran;Yunan, Arap ve Mısır uygarlıkları gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan müzeyi ziyaret etmek için yine en az 2 gününüzü ayırmanız gerekir. Dünyadaki en çok bilinen sanat müzeleri arasında yer alan Louvre, Da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü ressamlar da dâhil olmak üzere birçok sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Ekim-Mart arası her ayın ilk Pazar’ı tüm ziyaretçileri için ücretsiz olan müze, Pazartesi-Perşembe-Cumartesi ve Pazar günleri 9 ile 18 arası, Çarşamba ve Cuma günleri 9 ile 21.45 arası açıktır. Salı günleri kapalı olan müze tamamen kapanmaya başlamadan 30 dakika önce tarihi eserlerin bulunduğu odalar öncelikli olarak kapanır. Yani tarihi eserlerin büyüsüne kendinizi kaptırıp da odalardan yarım saat önce çıkmayı unutmayın.

http://www.louvre.fr/en/hours-admission

Ulusal Sanat Galerisi (Washington D.C./ABD)

ulusal-sanat-galerisi

Finans Uzmanı ve aynı zamanda sanatçı bir kişiliğe sahip olan Andrew W. Mellon tarafından 1937 yılında kurulmuştur. 6. cadde’nin köşesinde yer alan UYaklaşık olarak 3000’e yakın tarihi esere sahip olan müzede Joseph E. Widener tarafından verilmiş olan İtalyan porselenleri de sergilenmektedir. Giovanni Bellini, Titian, Goya ve Degas gibi birçok ünlü sanatçının da eserlerine yer verildiği müze içerisinde Da Vinci’nin Amerika sınırlarında bulunan tek tarihi eseri yer almaktadır. Farklı programların ve etkinliklerin de yer verildiği müze ziyaretine gelen bütün turistler için ücretsizdir. Pazartesi’den Cumartesi’ye kadar 10 ila akşam 5 arası açık olan müze, Pazar günleri ise 11 ila akşam 6 arası açıktır. Ancak yılbaşında Washington’a gidenlerin müze hakkında bilmesi gereken en önemli nokta ise 25 Aralık ile 1 Ocak arası ziyarete kapalı olmasıdır..

http://www.nga.gov/content/ngaweb/visit/maps-and-information.html

Akropolis Müzesi (Atina/ Yunanistan)

Akropolis-muzesi

Tarihi bir mekân olan Makriyianni’de yer alan müze, Yunanistan’ın en eski açık hava müzesidir. Yunanistan ve çevresinde bulunan arkeolojik bulgulara ev sahipliği yapan müze, farklı bir atmosfere sahiptir. Tüm ziyaretçileri için 5 Euro’luk bir giriş ücreti vardır. Yaz sezonu (1 Nisan- 31 Ekim) Pazartesi günleri saat 8 ila akşam 4 arası açık olan müze, Salı-Çarşamba ve Perşembe günleri sabah 8’den akşam 8’e kadar ziyaretçileri kabul etmektedir. Cuma günleri saat 8 ila akşam 10 arası açık olan müze, hafta sonları yine sabah 8 ila akşam 8 arası hizmet vermektedir. 24-31 Aralık tarihlerinde 9 ila akşam 3 arası açık olan müze 1 Ocak tarihinde ise ziyarete kapalıdır. Kafelerin ve mağazaların yer aldığı müzenin ikinci katında bulunan restoranlar her Cuma gece 00.00’a kadar açıktır.

http://www.theacropolismuseum.gr/en/content/hours-and-ticketing

Biletall.com’dan En Ucuz Atina Uçak Biletini Bul »

Ulusal Antropoloji Müzesi (Mexico City/ Meksika)

ulusal-Antropoloji-muzesi

1964 yılında inşa edilmiş olan bu müze, dünyanın en kapsamlı müzelerinden biri olarak bilinmektedir. Meksika toprakları içerisinde yaşamış olan tarihi olayları yansıtan heykellerin bulunduğu müzede uygarlığın yaşamış olduğu geçmiş olaylar gözler önüne seriliyor. Müze içerisinde korunmakta olan Güneş Taşı da Aztek Takvimi olarak bilinmektedir. Yıl boyunca Salıdan Pazara kadar saat 9 ila 19 arası açık olan müzenin park ücreti 16 peso ve müzeye giriş ücreti ise 64 peso olarak belirlenmiş.

http://www.mna.inah.gob.mx/index.html

Ermitaj Müzesi ve Winter Sarayı (St. Petersburg/ Rusya)

Ermitaj-Muzesi

Yaklaşık olarak 3 milyona yakın irili ufaklı tarihi eserlerin bulunduğu müzed, Çariçe II. Katerina tarafından 1764 yılında inşa edilmeye başlanmış, iç ve dış dekorasyonda altın ayrıntılarına yer verilmiştir. Dünyanın en eski müzeleri arasında yer alan Ermitaj Müzesi, Da Vinci, Pablo Picasso, Van Gogh ve Francisco Goya gibi ünlü ressamların sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Pazartesi-Salı-Perşembe- Cumartesi ve Pazar günleri 10.30 ila 18.00 arası açık olan müze, Çarşamba ve Cuma günleri 10.30 ila 21.00 arası açıktır. Giriş ücreti olarak 400 ve 600 ruble olarak değişen fiyatları her ayın ilk Perşembe günü tüm ziyaretçilere, Rusya Federasyonu üyelerinin emeklilerine ve öğrencilere ücretsizdir.

https://www.hermitagemuseum.org/wps/portal/hermitage/about?lng=en

Getty Centre (Los Angeles/ Kaliforniya)

Getty-Centre

1997 yılında Kaliforniya’nın Los Angeles eyaletinde inşa edilen müze, yılda 1,3 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. 20’inci yüzyılın Avrupa tarihine ait tabloları, heykelleri ve dekoratif sanat eserlerine yer verirken aynı zamanda 19. ve 20.yüzyılın Amerika, Avrupa ve Asya fotoğraf sanatçılarının eserlerine de yer vermektedir. Sergilenen tarihi eser ve tabloların yanı sıra farklı konu içeriklerine sahip söyleşi ve konferanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Salıdan Cumaya ve Pazar günleri 10 ila 17.30 arası ziyaretçilerini kabul eden müze, Cumartesi günleri de 10 ila 21 arası açıktır. Pazartesi günleri kapalı olan müzeye giriş ücretsizdir.

http://www.getty.edu/visit/

Orsay Müzesi (Paris/Fransa)

Orsay-Muzesi

Batının sahip olduğu artistik eserleri sergileyen Orsay Müzesi 1986 yılında ziyarete açıldı. 1820 yılından sonra doğan yaptığı çalışmalarıdan Louvre Müzesi içerisinde var olanların bir kısmı Orsay Müzesi’nde de yer almaktadır. Tarihi eser koleksiyonları olarak tablo, heykel, fotoğraf ve grafik koleksiyonlarına yer veren müzede çeşitli sanat ve konser etkinliklerine de yer verilmektedir. Hafta içi 9.30 ila 18 arası açık olan müze Pazartesi günleri akşamı hariç diğer günler 21.45’e kadar açıktır. Eğer müzeyi grup olarak ziyaret etmeyi düşünüyorsanız Salıdan Cumartesiye 9.30 ila 16 saatleri arasında rezervasyon yapabilirsiniz (Bu süre Perşembe günleri akşam saat 8’e kadardır). Müze giriş bedeli 11 Euro, 18 yaş altı ve 18-25 yaş arası olan öğrencilere ücretsizdir.

http://www.musee-orsay.fr/en/visit/admission/admission-fees.html

Biletall.com’dan En Ucuz Paris Uçak Biletini Bul »

Ulusal Galeri (Londra/ingiltere)

Ulusal-Galeri

Londra’nın Trafalgar Meydanında yer alan müze, 2300’ü aşkın parçanın olduğu bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. 13. ve 19. yüzyıl tarihleri arasında birçok tabloyu bünyesinde barındırmıştır. Bir yılda 4 ila 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Ulusal Galeri’de bulunan koleksiyonların asıl sahibi olarak İngiltere halkı gösterilmektedir.  Da Vinci, Michelangelo, Titian, Raphael ve Bellini gibi birçok ünlü ressamın eserlerine yer verilen Ulusal Galeri’de yapılan tabloların anlatıldığı söyleşilere ve farklı konferanslara yer verilmektedir. Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cumartesi ve Pazar günleri 10 ila akşam 6 arası açık olan müze Cuma günleri ise 10 ila akşam 9 arası açık olmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu Ulusal Galeri 24-26 Aralık tarihleri arası ve 1 Ocak tarihinde kapalıdır.

http://www.nationalgallery.org.uk/visiting/

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.