Dünyanın En Yeşil 10 Ülkesi

Çarpık kentleşme, çevre kirliliği ve düzensiz planlama nedenleriyle el değmemiş ve yeşillikle dolu alanları birer birer yok oluyor gibi görünse de bu tarz alandalar dünyanın belirli noktalarında bulunuyor. Her geçen gün betonlaşmanın artmakta olduğu göz önünde bulundurulursa dünyanın korunmakta olan yeşil bölgelerinin olduğuna inanmak zorlaşıyor.  Yeşil alanlar yaşam kalitesinin artmasına yarayan önemli yerlerdir. Eğer yeşil tutkunuz var ise sizin için belirlediğimiz yeşil şehirleri gezebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

1. İzlanda

Ülke, yeşil alanlarının fazlalığı ile listenin başında yer alıyor. Göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olan İzlanda enerji kullanımının neredeyse tamamını hidrojen ile sağlıyor. İzlanda’nın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise 24 saat boyunca aralıksız olarak gece ya da gündüzün yaşanabilmesidir. Ayrıca sahip olduğu zengin su kaynakları nedeniyle de ılıman bir iklime sahiptir.  Nüfusu 330 bindir. İzlanda bir adadır ve aynı zamanda da bir Avrupa ülkesidir. Ülkenin resmi dili İzlandacadır.

Biletall.com’dan En Ucuz İzlanda Uçak Biletini Bul »

İzlanda da sadece iki mevsim görülür. Yaz ve kış… Yaz mevsiminde görülebilecek olan en yüksek sıcaklık 29 iken kış mevsiminde ise görülebilecek olan en düşük sıcaklık -39 olarak ölçülmüştür. İzlanda en önemli geçim kaynağını balıkçılık ve deniz mahsulleri üzerinden sağlamaktadır. Ülkenin suç işlenme oranı son derece düşüktür. Ayrıca halka açık olan yerlerde alkol tüketimi yasaktır. Ülke de tarım yapmak için elverişli ortamlar bulunmadığı için mutfakları da balık ve diğer deniz mahsulleri ile çevrilidir.

2. İsviçre

İzlanda’nın ardından gelen en yeşil ülkelerden bir diğeri de İsviçre’dir. Bu ülke doğal yapılarını korumak için bazı bölgelerde motorlu taşıt kullanımını yasaklamıştır. İsviçre’nin denize kıyısı yoktur. Neredeyse ülkenin tamamının etrafı Alplerle çevrilidir. İsviçre’de dört tane resmi dil vardır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Almancadır. Ardından Fransızca, İtalyanca ve Romanşca dili gelmektedir. Bölgesel farklılıklar olmasına rağmen genellikle ülkede ılıman bir iklim hakimdir. Dünya’nın en zengin ülkeleri arasındadır. İsviçre, Dünya üzerinde en çok çikolata tüketen ülke olarak nam salmıştır. Tüketildiği kadar üretimi ile de dikkat çeken çikolata ile İsviçre son derece konuşulan bir ülkedir.

3. Kosta Rika

Ülke son dönemlerde çevreci olma politikasını son derece artırmıştır ve karbon salımını en aza indirgemek adına çalışmalar yapmaya başlamıştır. Beş milyondan fazla ağaç dikimi yapılan ülke, son zamanların en yeşil ülkelerinde üçüncüsü olma özelliğini üzerinde barındırmaktadır.  Ülkede en çok bulunan şey kuşkusuz ki sahildir. Kosta Rika bir Orta Amerika ülkesidir.

4. İsveç

Ülkede ekoloji dostu olan ürünler kullanılıyor ve enerji üretimi konusunda tıpkı diğer çevreci ülkeler gibi hassasiyet gösteriliyor. İsveç bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Nüfusunun büyük bir çoğunluğu İsveçce konuşmaktadır. Ülkede baharat kültürü yoktur ve sade bir mutfağa sahiptir.Sizde sade mutfaklardan hoşlanıyorsanız İsveç uçak biletinizi hemen satın alın.

5. Norveç

Ülkenin kutuplara yakın olan bölgelerinde buzul erimelerinin başlaması nedeniyle panikleyen halk, enerji tüketimi ve çevre konusunda son derece hassas bir tutum sergilemeye başladı. Ülke İskandinavya Yarımadasının en kuzeyinde yer almaktadır. Ülkede Norveçce konuşulmaktadır. Norveç de deniz mahsulleri ve patates gibi köklü sebzeler tüketim konusunda üst sıralarda yer almaktadır.

6. Mauritius

Ülke Hint Okyanusu’nun Güney batısında yer alan bir adadır. Ülkede resmi olarak konuşulan bir dil yoktur. Ülke tropikal bir iklime sahiptir ayrıca ülkeye Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilmektedir. Ülkenin ekonomisi direkt olarak yabancı yatırımlara bağlıdır bu nedenle de turizm ülke için önemli bir yer tutmaktadır. Ülkenin mutfağı ise Çin, Hint ve Avrupa ile meç edilmiştir.

7. Fransa

Ülkede son yıllarda geri dönüşüme, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve doğa dostu çevreci yaklaşımlara gösterilen hassasiyet artmıştır. Ülkenin başkenti Paris’tir. Ülke 13 farklı bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızcadır ve halkın neredeyse hepsi Fransızca konuşma konusunda son derece ısrarcıdır.

8. Avusturya

Ülkenin başkenti Viyana’dır ve bu ülkede son derece yeşilci bir politika seyretmektedir. Ülkenin resmi dili Almancadır. Ülkeye ılık-serin bir karasal iklim hakimdir. Ülkenin mutfağı ise et ve hamur işi bakımından son derece zengindir.

9. Küba

Ülkenin Guama bölgesinde Hidroelektrik kullanılmaya başlamıştır. Deniz suyu seviyesi aşağıda tutulmaya çalışılmaktadır. Küba, Karayipler de bulunan bir ada ülkesidir. Ülkede barınma, sağlık ve eğitim ücretsizdir. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır.

Biletall.com’dan En Ucuz Küba Uçak Biletini Bul »

10. Kolombiya

Son zamanlarda ülkenin inşaat sektöründe çelik yerine bambu kullanılmaya başlanmıştır. Ülkedeki milli parklar çoğaltılmıştır. Ülke Güney Amerika’nın Kuzeybatısında yer almaktadır. Resmi dili İspanyolcadır. Ekvatoral bir iklime sahiptir. Ülke mutfağının en önemli ürünleri ise et, patates ve yufkadır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.