En Güzel 7 Balkan Şehri

Bize hem kültürel anlamda, hem coğrafi anlamda yakın olan Balkanlar; ortak tarihi geçmişimizin de etkisiyle vatandaşlarımızın da en çok tercih ettiği destinasyonlardan. Balkanlar’da tarih var, kültür var, mimari var, neden siz de olmayasınız? Havayoluyla ya da karayoluyla gidilebilecek en güzel 7 Balkan şehrini sizler için derledik.

1. Saraybosna, Bosna-Hersek

Balkan turlarının vazgeçilmez durağı olan Saraybosna, tipik bir Osmanlı kenti. Başçarşı’sı, Sebil’i, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Medresesi ve Camii, birçok hanıyla sizi geçmişe götürecek. İlginç hikayesiyle İnat Evi, Bosnalılar için savaş zamanı hayati önem taşıyan Umut Tüneli sizler için farklı keşif durakları olacak. Saraybosna Katedrali’nin önündeki meydana atılan bombaların zeminde oluşturduğu yarıkların kırmızı reçine ile doldurulduğu alan savaşın soğuk yüzünü hissettiriyor. Sonsuz Ateş de yine savaşta ölenlerin anısını yaşatmak için yapılmış bir anıt. Soykırımın izleri 11/07/95 Galerisi’nde de görülebiliyor. Vrelo Bosne Milli Parkı, Saraybosna’nın doğal açıdan en güzel bölgesi olarak kabul ediliyor.

2. Belgrad, Sırbistan

Gezilecek yerler açısından hayli seçenek barındıran Belgrad, gezilecek yerlerin birbirine yakın olmasıyla turist dostu bir şehir. Kalemegdan Kalesi ve parkı, şehrin en turistik bölgesi. Kaleden Belgrad manzarası, Sava ve Tuna Nehirleri manzarası mutlaka izlenmeli. Katedraller, müzeler, kafeler ve restoranlarıyla Belgrad, vizesiz olması sebebiyle de son yıllarda çok sayıda vatandaşımızın gözdesi. Knez Mihailova Caddesi’nde bir kafede oturup Türk kahvesi içmeden, Belgrad’daki en güzel gün batımı için Zemun’a gitmeden, doğa ve yeşil için Ada Ciganlija’yı görmeden dönmeyin.

Biletall.com’dan En Ucuz Sırbistan Uçak Biletini Bul »

3. Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, Avrupa’nın en yeşil başkenti. Tarihi yapılar, barok ve gotik mimari örnekleri ile Zagreb, doğasıyla dünyanın her yanından ziyaretçileri kendine çekmektedir. Ban Jelacic Meydanı, büyük bir açık hava pazarı olan Dolac Market ve nice turistik yer Zagreb’de sizleri bekliyor. Dünyanın en ilginç müzelerinden biri olan Bitmiş İlişkiler Müzesi, şehir yaşantısına mola vermek için Maksimir Park diğer görülmesi gereken yerler. Orta Avrupa’da yer alan ülke çok sayıda ülke ile etkileşimde olduğu için zengin bir mutfağa sahip.

4. Prizren, Kosova

1455 yılında Osmanlı’nın fethettiği Prizren’de görülecek tüm eserler eski şehir etrafında. Şehrin simgesi Namazgah, şehri ikiye ayıran Bistriça Nehri üzerindeki Taşköprü, Şadırvan bölgesi ve Sinan Paşa Camii gezilmesi gereken yerlerden bazıları. Şehir manzarası için bir Ortaçağ kalesi olan Prizren Kalesi’ne çıkabilir, en güzel panaromik fotoğrafları çekebilirsiniz. Tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar giden şehirde tarih ve kültür dolu bir tatil yapabilir; Türk, Arnavut ve Balkan mutfağı etkisindeki lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

5. Ohrid, Makedonya

Makedonya’nın güneyindeki şehir, bol oksijenli dağ havasıyla, Avrupa’nın en eski ve en derin gölü olan Ohri Gölü ile, tarihi ve doğal güzellikleriyle tam bir tatil kenti. 1395 yılında daha İstanbul fethedilmeden Osmanlı hakimiyetine giren şehirde Osmanlı’dan çok sayıda iz de görmek mümkün. Göl çevresinde pek çok tesis ve otel bulunmakta. Geniş yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları olan gölde, şehri gezerken spor yapmak mümkün. Ohrid Kalesi, St. Sophia Kilisesi ve bizim Safranbolu evlerini andıran Ohrid evleri görülebilecek tarihi yapılar.

Biletall.com’dan En Ucuz Makedonya Uçak Biletini Bul »

6. Kotor, Karadağ

Adriyatik Denizi’nin en güzel kıyılarından biri olan Kotor, tarih boyunca denizcilerin liman kenti olmuş. Ortaçağ döneminden kalma eserleri ve Kotor Koyu’nu görmek için bile gidilebilecek bu güzel Akdeniz şehri, Denizcilik Müzesi ve adalarıyla her köşesinde denizcilikle ilgili özellikler bulunduruyor. Karadağ yemek kültürü, İtalyan mutfağına benziyor. Peyniriyle ünlü şehirde, bizim mutfağımızdan da çok sayıda tanıdık lezzetle karşılaşabilirsiniz.

7. Tiran, Arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuş. Yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalan şehirde, II. Dünya Savaşı’nda çok sayıda eser zarar görmüş olsa da halen Osmanlı izleri rahatlıkla görülebilir. En çok güneş alan Avrupa şehirlerinden biri olan Tiran, yürüyerek rahatlıkla gezilebilir. Tam merkezdeki İskender Bey Heykeli’nden başlanacak bir turda, Saat Kulesi, Ethem Bey Camii, müzeler ve daha birçok önemli yapı görülebilir. Arnavut ciğerini yerinde yiyip, Elbasan tavanın tadına bakabileceğiniz Tiran’da ana caddeler üstündeki mağazalardan alışveriş yapabilir, çömlek ve seramik ürünleri alabilirsiniz. En ucuz Tiran uçak biletleri sizleri Biletall.com’da sizleri bekliyor.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.