Herkesin En Az 1 Defa Görmesi Gereken 10 Dünya Simgesi

Dünyada görülecek, gezilecek çok fazla yer var. Ama bunların tümünü görebilmemiz için çok fazla zaman ve paraya ihtiyacımız var. Eğer sizde dünyada her yeri değil ama en azından en güzel başlıca yerler görmek istiyorsanız, aşağıda sizin için hazırladığımız dünyanın en güzel 10 simgesine kesinlikle göz atmalı ve en kısa sürede gitmelisiniz.

1. PİSA KULESİ

pisa-kulesi

9 Ağustos 1173 tarihinde İtalya’nın kuzey bölgesindeki Pisa şehrinde, Cenova ile Venedik şehirlerine rakip olarak inşa edilmiştir. Güç ve zenginliğin simgesi olarak görülmektedir. Şehrin Mucizeler Meydanı adlı bölgesinde konumlanmaktadır. Aslında şehrin katedraline ait 56 metre yükseklikte bir çan kulesidir. Kulenin tepesine çıkılan merdiven sayısı 294 tür. Bu ünlü kule asıl şöhretini güneye doğru eğik bir şekil almasıyla kazanmıştır. İtalya’ya gelen her turistin görmeden ayrılmayacağı kule etrafında milyonlarca kişi ilginç fotoğraflar çekmektedirler. Pisa kulesi tamamlandıktan sonra altındaki zeminin çökmesiyle kule eğik bir şekil almıştır. Çökme tehlikesi ile karşı karşıya gelen bu ünlü yapıt, 1990 ve 2001 yılları arasında bir onarıma tabi tutulmuştur. Bu proje sayesinde kule 45 cm kadar düzleştirilmiş ve eski haline getirilmiştir.

2. EYFEL KULESİ

paris-fransa

Yapımı 1887 yılında başlayan ve 2 yıl süren bu yüksek endüstri tarzı demir kule, aşıklar şehri Paris’in ve Fransa’nın simgesi haline gelmiştir. Muhteşem bir panoramik manzaraya sahip olan kule 300 metre yüksekliğindedir ve kulenin tepesine 1665 basamakla çıkılmaktadır. Tabi ki kule yukarıya kadar çıkan asansöre de sahiptir. Gustave Eiffel adlı firma tarafından inşa ettirildiği için adına Eiffel denilmektedir. Yılda 6 milyon turist ağırlamakta ve dünyanın en çok ziyaret edilen simgelerinden biri olmaktadır. 26 ay boyunca 3000 işçinin çalışarak tamamlandığı kule de o zamanın şartları göz önüne alındığında hiçbir ölüm vakasının olmaması da oldukça şaşırtıcıdır. Kulenin inşaatının tamamlandığı ilk yıllarda Paris halkı tarafından benimsenmemiş ve bir utanç simgesi olarak nitelendirilmiştir. Günümüzde ise, en güzel yapılardan biri olarak nitelendirilir ve Demir Bayan olarak da adlandırılır.

En Uygun Paris Uçak Biletlerini İncele»

3. ÖZGÜRLÜK ANITI

ozgurluk-aniti

Dünyanın en ünlü anıtlarından biri olan Özgürlük Heykeli aynı zamanda ünlü Amerikan Rüyasının da simgelerinden biridir. Orijinal adı Statue of Liberty olan kule, New York şehrindeki Özgürlük adasında inşa edilmiştir. Bakırdan yapılan bu heybetli heykel, Amerika’nın kuruluşunun 100. Yılı sebebiyle Fransa tarafından hediye edilmiştir. 1884-1886 yılları arasında inşa edilen Özgürlük Heykeli’nin sağ elinde bir meşale sol elinde ise, hitabe tutmaktadır. Yüksekliği 46 metre olan heykelin başındaki taç 7 uçludur. Bu 7 uç 7 ayrı kıtayı ve 7 denizi simgelemektedir. Kaidesi ile beraber yüksekliği 93 metreye ulaşmaktadır. Ziyaretçilere açık olan Özgürlük Heykeli, 1984 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer almaktadır. Merdivenlere tırmanarak meşaleye çıkanlar New York’un muhteşem manzarasıyla karşılaşırlar.

4. KÜÇÜK DENİZKIZI HEYKELİ

Pessoais-Lurdes

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Küçük Denizkızı Heykeli, Langelinie limanında konumlanan bir taşın üzerinde oturur şekilde yapılmıştır. Heykel her yıl binlerce turistin ziyaretini beklemektedir. Kopenhag’ın sembolü haline gelen bu estetik yapı, sadece 1.25 metre boyundadır. 175 kilo ağırlığındaki heykelin temeli 1909 yılında atılmıştır. Heykelin en önemli özelliği yıllar boyunca türlü politik nedenlerden dolayı suikast girişimlerine maruz kalmış olmasıdır.

5. LONDON EYE

London-Eye

Avrupa sınırları içerisinde bilinen en yüksek dönme dolap olan, orijinal adıyla Merlin Entertainments  London Eye, 135 metre yüksekliktedir. Yılda 3 milyon civarında turist çeken İngiltere’nin bu ünlü simgelerinden biri muhteşem bir Londra manzarası sergilemektedir. Gece ışıklandırmasıyla da dikkat çeken dönme dolap, Londra’ya gelen her turistin uğradığı en popüler yapılardan birisidir.

6. AYASOFYA

ayasofya

Bizans İmparatoru I.Jüstinyen tarafından yaptırılan bu ünlü abide, MS 532 ve 537 yılları arasında inşa edilmiştir. Daha önce katedral olarak kullanılan, bir süre cami olarak ibadete açılan ve 1935 yılından beri de müze olarak halka açılan bu muhteşem yapı her yıl yerli yabancı milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Anlamı Kutsal Bilgelik olarak da söylenilen Ayasofya Müzesi, Ortodoks mezhebinin en önemli sembollerinden ve yapı taşlarından biri olmaktadır. İnşaatında yaklaşık 10 bin işçi çalışmıştır ve yapımı için İmparator Jüstinyen tarafından bir servet harcanmıştır.

7. KURTARICI İSA HEYKELİ

kurtarici-isa-heykeli-rio-brezilya

Rio De Janeiro’nun dünyaca ünlü simgelerinden biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli, 1926 ve 1931 yılları arasında yapılmıştır. Özellikle Paskalya ve Noel zamanlarında ziyaretçi akınına uğrayan heykele Corcovado tren yolu vasıtasıyla ulaşılmaktadır. 20 dakika süren bir tren yolculuğu esnasında muhteşem bir manzara ziyaretçileri kucaklamaktadır. Brezilya’ya gidenlerin Kurtarıcı İsa Heykeli’ni görmeden dönmedikleri ve heykelden görünen manzaranın paha biçilmez güzellikte olduğu bilinmektedir.

8. HZ. MERYEM HEYKELİ

meryem-heykeli-harissa

Lübnan’ın Harissa mevkiinde bulunan Hz. Meryem Heykeli muhteşem bir Beyrut manzarasına sahiptir. Özellikle Hıristiyan hacıların uğradığı kutsal bir mekan olarak sayılan heykele yerli yabancı birçok turist de uğramaktadır. 1908 yılından beri ziyarete açık olan heykel, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde inşa edilmiştir. Heykele karayolu ile ulaşılabildiği gibi bir liman bölgesi olan Cuni’den kalkan teleferiğe binerek de 9 dakika sonra ulaşmanız mümkündür. Heykelin civarındaki kafelerde dinlenebilir ve hemen altındaki hediyelik eşya dükkanından hatıra alabilirsiniz.

9. BIG BEN SAAT KULESİ

big-ben-saat-kulesi

Türkçe’de Büyük Benjamin adıyla da bilinen kule, Londra’da bulunan Westminister Sarayı’nın yanındaki bir saat kulesidir. Dört tarafında saat bulunan yapı dünyadaki en büyük ikinci saat olma özelliği taşımaktadır. 96.3 metre yüksekliğindeki saat kulesi, Viktorya gotik tarzda inşa edilmiştir. Yapılan anketlere göre İngiltere’nin en önemli simgelerinden biridir.

10. ANITKABİR

anitkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bulunduğu anıt mezardır. Başkent Ankara ve Türkiye’nin en önemli simgelerinden biridir. 1944-1953 yılları arasında inşa edilen anıt, II. Ulusal Türk Mimarlık Dönemi’ni yansıtmaktadır. 750 bin metrekarelik zemin alanıyla oldukça büyük bir alan üzerine inşa edilmiştir. Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole’den oluşan 3 ayrı bölüme sahiptir. Mozole’nin altında bulunan mezar odasında yüce önder Atatürk’ün mezar odası bulunmaktadır. Mezar odasının ortasında bulunan mermer sanduka etrafında Türkiye’deki bütün illerden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Azerbaycan’dan topraklar gönderildiği pirinç vazolar çevrelenmiştir. Büyük bir yeşil alan içerisinde yükselen Anıtkabir’de Barış Parkı denilen alana ise, yurtiçi ve yurtdışından binlerce fidan dikilmiştir.

En Ucuz Ankara Otobüs Biletleri Biletall.com’da »

1 Comment

  1. BiletallBlog

    harika yerler hepsi

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.