İspanya’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

İspanya hem eğlence sevenlerin hem de tarih ve kültür sevenlerin yeryüzü cennetidir. Bu ülkede kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Sıcacık ev sahipliği, geleneksel lezzetli yemekleri ve aile yapısı itibariyle Türkiye’ye oldukça benzerlik gösteren İspanyollar, aynı zamanda Avrupa’da Türkleri en çok seven halktır. Coğrafi konumu itibariyle bir yanda denize girip güneşlenen, öbür yanda kayak yapanların olduğu muhteşem bir ülkedir. Barcelona, Madrid, Sevilla ve Granada gibi harika şehirleri, Costa Brava, Marbella gibi sahilleri, tarihi eserleri ve mimari yapısıyla hayatınızda gidip göreceğiniz en güzel ülkelerden biridir. İspanya’da hayat stressiz, sakin ve eğlencelidir. Zaman kıymetli değildir İspanyollar için, zamanı durdurmak için uğraşmazlar. Halk çalışmaktan ziyade uyumayı, eğlenmeyi ve festivalleri sever. Saat 14:00-17:00 gibi tüm dükkanlar kapatılır ve herkes istirahate çekilir. İspanya’da hayat akşam başlar.

İşte büyüsüne bir anda kapılıp,  rahatlığına hemen alışacağınız İspanya’nın, gezilip görülesi en güzel yerleri;

Barcelona

barcelonaDünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğuna kanaat edeceğiniz Barcelona, düzenli sokakları ve eşsiz manzaraları ile efsanevi bir şehirdir. İspanya’yı gezmeye Barcelona’dan başlayıp, incisi olan La Rambla caddesini muhakkak adımlayınız. Barcelona plajları, müzeleri ve turistlik tarihi mekanları ile sizi sarıp sarmalayacak, tarihi dokusu ile sizi etkileyecektir. Gezilecek tarihi mekanlarının yanı sıra son derece modern alışveriş mekanları bulunan Barcelona’da vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Gündüzleri gezip, geceleri eğleneceğiniz Barcelona’ya hemen alışacaksınız. Ayrıldığınızda özleyeceğiniz bu şehir, İspanya’ya gidenlerin muhakkak görmesi, gezmesi gereken yerler arasında ilk sıradadır.

Madrid

MadridSokakları canlı, insanları sıcakkanlı, mağazaları kaliteli olan Madrid yeşilliklerle kaplı bir sanat şehridir. Şehrin mimari yapısı ve atmosferi etkileyici, ulaşımı rahattır. Madrid İspanya’nın başkentidir. Şehrin denize kıyısı yoktur. En ünlü meydanı Puerta del Sol meydanıdır. Retiro Park’ta kano ile gezebilir, Prado müzesinde tarihe tanıklık edebilirsiniz. Madrid yaşam dolu bir şehirdir. Heykelleri, peyzajları, meydanları, müzeleri ile her ayrıntısıyla sizi kendine hayran bırakır. Madrid uçak biletleri Biletall.com’da sizleri bekliyor.

Alcazar Sarayı

AlcazarDar sokakları ile Endülüs’ün gezmesi en keyifli şehirlerinden olan Sevilla’da yer alan Alcazar Sarayı, İspanya’da görülmesi gereken tarihi mekanlardan bir tanesidir. Oldukça büyük bir alan üzerine inşa edilen Alcazar Sarayı, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır. Günümüze kadar başarılı bir şekilde korunmuş, tahribata uğramamıştır. Sarayın tamamını dolaşmak yarım gününüzü alabilir. Tam bir tarih harmanı olan Alcazar Sarayının huzur verici bahçesinde keyifle yürüyüp, labirent gibi olan saray odalarında kaybolabilirsiniz. Farklı medeniyetlere tanık olmuş Alcazar Sarayının mimarisi de sizi çok etkileyecektir.

Marbella

MarbellaAvrupa’nın önde gelen tatil şehirlerinden bir tanesi olan Marbella dünyanın her yerinden turistlerin akın ettiği bir şehirdir. İspanya’nın güneyinde bulunan Marbella; denizi, doğası ve yeşilliğinin yanı sıra lüks mağazaları ve gösterişli yapıları ile de dikkat çekici bir sahil şehridir. İspanya’nın gözdesi olan Marbella plajlarında tatilinizin tadını çıkarıp, şehirdeki antik tiyatroları gezip, konserlere katılabilirsiniz. İspanya’nın eğlenceli gece hayatına Marbella’da tanık olabilirsiniz.

Segovia Su Kemeri

Segovia, Spain at the ancient Roman aqueduct.

Roma döneminden kalan Segovia Su Kemerleri etkileyici büyüklükte ve tarih doludur. Yapı devasa boyutlarda ve ihtişamlıdır. Şehrin girişinde bulunan su kemerleri teknik açısı itibariyle ve insan gücü ile nasıl yapılabileceği hakkında aklınızda soru işaretleri bırakacaktır. Şehrin birçok yerinden görünen su kemerlerini her açıdan görebileceksiniz. İspanya’ya gitmişken ortaçağ havasını almak isterseniz tarihi Segovia şehrine muhakkak uğrayın.

Montserrat Manastırı

Montserrat-ManastiriMontserrat Manastırı etkileyici ve ulaşılmaz görüntüsü ile sizi büyüleyecek bir yapıttır. O zamanın şartları ile böylesi yüksek bir yamaca manastır inşa edilmesi insanların imkansızı başardığının göstergesidir. Olağanüstü mimarisi olan Montserrat Manastırını ziyaret etmek için Katalonya’ya muhakkak gidin. Teleferiği kullanarak en tepesine kadar çıkın. Öylesine yüksekte ki manastır, ulaştığınızda kendinizi bulutların üzerinde hissedeceksiniz. Bu manastırı gezerken hem hayranlık duyacak, hem de tarihin izlerini keşfedeceksiniz.

Palma Ejderha Mağaraları

Resim: Gezimanya.com - Tuğçe Kayıtmaz
Resim: Gezimanya.com – Tuğçe Kayıtmaz

Palma de Mallorco’da bulunan Ejderha Mağaraları görsel olarak ilginç bir yapıya sahiptir. Denizin dalgalarının aşındırarak oluşturduğu bu mağaraların etrafını sandallar ile geziyorsunuz. Dalgaların darbeleri ile doğal bir sanat eserine dönüşmüş kayaları seyrederken büyülenmemek elde değil. Büyük bir göl kenarında ki Ejderha mağaralarını gezerken sandalınızda sandalyelere oturup, hafif müzik eşliğinde turunuzu tamamlıyorsunuz.

Toledo

Toledo

İspanya’nın orijinalliğini kaybetmemiş ortaçağ şehri olan Toledo için muhakkak bir gününüzü ayırın. Etrafında dolaşan nehir sebebiyle üç tarafı sularla çevrili küçük bir ada gibi görünen Toledo, fotoğraf çekmek ve manzaranın tadını çıkarmak için saatlerce dolaşılabilecek tarihi bir şehir. Müzesi, katedrali ve kalesi oldukça etkileyici, kapıları ve kılıçları ile ilgi çekicidir. Toledo sokaklarında dolaşırken kendinizi 14. asırda yaşıyormuş gibi hissedersiniz. Toledo’da muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri Toledo Kalesi, diğeri Toledo Katedrali’dir. İnanılmaz bir ihtişama sahip bu iki eser yılların izlerini taşımaktadır. İspanya’nın muhakkak görülmesi gereken şehirleri arasında yer alan Toledo’da eski zamanlara ait kalıntıları görebileceğiniz müzeler de mevcuttur. Toledo’da her anınızı dolu dolu geçireceksiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz İspanya Uçak Biletini Bul »

Elhamra Sarayı

Elhamra-SarayiDünyanın en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Elhamra Sarayı kırmızı anlamına gelir. Granada’da bulunan bu sarayın yapımı tıpkı Alcazar Sarayı gibi Emeviler dönemine aittir. Adına yakışır bir biçimde kırmızı tonlarındadır. Güneş batarken kırmızı-turunculu bir renge bürünen saray, güneşle uyum içerisine girer. Simetrik süslemeleri, aslanlı çeşmesi ve halen çok iyi bakılan bahçeleriyle muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Sarayın 33 tane bahçesi vardır. Bakımlı ve inanılmaz güzellikteki bu bahçeleri başka hiçbir yerde göremezsiniz. İnsanda büyük hayranlık bırakan bu sarayın kapısından girer girmez farklı bir aleme adım attığınızı hissedersiniz. Grenada’nın içinde farklı bir şehir gibi olan Elhamra Sarayı sizi mest edecek.

Puente Nuevo Köprüsü

Ronda - Puente Nuevo

Dünyanın en güzel köprüleri arasında bulunan Puento Nuevo Köprüsü nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Ronda’da bulunan bu köprü, iki tepeyi birbirine bağlayan en yüksek köprüdür. Kanyondaki kuş sesleri eşliğinde köprüde yürüyüş yapıp, güneşin batışını seyredebilirsiniz. İspanya’ya gidip, bu tarihi köprüyü görmeden dönmeyin.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.