Kış Aylarında Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şehrimiz

Kış aylarında özellikle hafta sonları eve kapanıp kalmak yapılan en büyük hatalardan biri. Yaz bitmiş, güneş ışınlarının o yaydığı sıcaklık etkisini yitirmiş olabilir. Ancak kışın o güzel, eğlenceli ve hoş sohbet ortamlarını sevdiklerinizle birlikte paylaşmanın tadı da bir başka. Peki, “Nereye gitsek?” diye kara kara düşünmeye mi başladınız? İşte, kışın da Türkiye’nin güzelliklerini sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz 10 şehrimiz;

Abant, Bolu 

abant-bolu

Aralık ve Nisan ayları boyunca dört bir tarafı karlarla kaplı olan Abant, kışın o eşsiz büyüsüne sahip göl manzaralı otellerinde şömine başında geçirilen vaktin keyfi farklı olmaktadır. Ayrıca çam ağaçlarının üzerini kaplayan o karlar kartpostal resimlerini aratmayacak türde görüntüler. Abant’a geldiğiniz zaman isterseniz fayton, isterseniz araba ya da isteseniz bisikletle gölün çevresini dolaşabilirsiniz.

En Ucuz Bolu Abant Otobüs Bileti Al >>

 

Zigana Geçidi, Gümüşhane

Trabzon ve Gümüşhane’den günübirlik gezilerde en çok tercih edilen yerlerden biri de Zigana Geçididir. Dilediğiniz zaman Gümüşhane ya da Trabzon illerinden araç bulup ulaşımı gerçekleştirme imkânınız oldukça kolay. Kayak yapmayı sevenler için bulabileceğiniz kayak merkezleri gibi “Yemeğimi kendim pişirip kar manzarasının keyfini doyasıya çıkarmak istiyorum” diyorsanız kendin pişir, kendin ye tarzında restoranları da bulabilmeniz mümkün.

 

Uludağ, Bursa

Kayak yapmaya elverişli pistlerin olduğu Uludağ, Türkiye’nin en ünlü kayak merkezlerinden biridir. Uludağ’da kayak yapılabilecek en güzel aylar aralık ve mart aylarıdır. Misafirhane ve otelleri bünyesinde barındıran Uludağ, Bursa’nın harika manzarasını misafirlerinin beğenisine sunuyor.

 

Palandöken, Erzurum

palandoken-erzurum

Uludağ gibi Palandöken’de Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Palandöken’de daha çok kasım ve mayıs ayları arasında karı yoğun olarak görebilirsiniz. Dağların kış aylarında önce sisin ardından gün batımının sahip olduğu güzelliği mutlaka görmelisiniz.

 

Yedigöller, Bolu

yedigoller-bolu

Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl adlı göllerden oluşan bu bölge arasından geçen yolun iki tarafına yayılmıştır. Göllerin etrafında çam, köknar, ıhlamur ve dişbudak gibi ağaçlar yer almaktadır. Aracınızı bir kenara çekip piknik yapmak için konaklayacağınız alanlar bulabilmeniz mümkün. Ancak giderken yanınızda fotoğraf makinenizi götürmeyi unutmayın. O eşsiz güzellikleri fotoğraflamak isteyebilirsiniz.

 

Ayder Yaylası, Rizekis-aylarinda-gormeniz-gereken-yerler

Kasım ve mart ayları arasında karla kaplı olan bu bölge daha çok sahip olduğu kaplıcalarıyla insanların ilgisini çekmektedir. 260 metrelik bir derinlikten 50 derece sıcaklıkta çıkan bu kaplıca sularının romatizma ve kireçlenme rahatsızlıklarına iyi geldiği bilindiği gibi diğer birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

En Ucuz Rize Otobüs Bileti Al >>

 

Sümela Manastırı, Trabzon

sumela-manastiri sumelanin-manastiri trabzon-sumela-manastiri

Etrafı çam ormanları ile kaplı olan Sümela Manastırı’nda yılın neredeyse 5 ayı kar görebilmeniz mümkündür. Manastıra giden yolda konaklayabileceğiniz tesisler de mevcut. Her yıl birçok turist tarafından da ziyaret edilen bu tarihi mekân, üzeri karla kaplı çam ağaçlarının güzelliği ile ziyarete gelenlerin gözünü kamaştırıyor.

 

Ilgaz Dağı, Kastamonu

ilgaz-dagi-kastamonu

Kayak severlerin tercih ettiği başka bir mekân olan Ilgaz Dağı, yaban hayvanları ve sahip olduğu farklı türlerde ağaçları ile misafirlerine farklı bir doğa ortamı sunmaktadır. Aralık ayının gelmesiyle hizmet vermeye başlayan kayak pistleri mart ayının sonuna kadar misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

 

Sarıkamış Ormanları, Kars

sarikamis-ormanlari

Sarıçam ağaçlarının en fazla görüldüğü yer olan Sarıkamış Ormanları, 22 bin hektarlık bir alana sahiptir. Kars ve Erzurum il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Her türlü kış sporunun yapıldığı önemli merkezlerden biridir. Kar, Sarıkamış ormanlarında kasım ve nisan ayları arasında oldukça yoğun görülmektedir.

 

Uzungöl, Trabzon

Sarıkamış Ormanlarındaki gibi yine kasım ve nisan ayları arasında kar yoğunluğu fazla olan Uzungöl, kış sporlarının yapılabileceği önemli merkezler arasında yer almaktadır. Uzungöl’de ayrıca kış sporlarının yanı sıra trekking ve tur düzenlemeleri gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

En Ucuz Trabzon Otobüs Bileti Al >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.