Londra’da Görülmeden Gelinmeyecek 10 Yer

1. TRAFALGAR MEYDANI

londra-trafalgar-meydani

Londra’nın merkezi sayılan bu ünlü meydanda zaman zaman çeşitli gösteriler organize edilmektedir. Kozmopolit bir kesime ev sahipliği yapan meydanda ünlü Nelson Sütunu ve National Galeri bulunmaktadır. Aynı zamanda Charing Cross adlı metro istasyonu ile bu meydana kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi es geçmeyin.

En Uygun Londra Uçak Biletlerini Listeleyin »

2. SOHO

londra-soho

Gün boyu bir eğlence ve sınırsız bir gece hayatının merkezi konumundaki Soho yılardır kalitesi ve özgünlüğü ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Göçmen bir nüfusa sahip olan bu ünlü bölgede Yunan mutfağından, Vietnam mutfağına kadar birçok kültüre ait tatlar barındıran restoran ve kafeler bulunmaktadır. Tiyatro salonları ve müzikholler açısından da kültür festivalleriyle ilgilenen ziyaretçilere hitap etmektedir.

 

3. HARRODS

londra-harrods

İngiltere Kraliyet Ailesi üyelerinden ünlü sanatçılara kadar alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Harrods mağazası, hem mimari yapısı hem de göz alıcı ürün ve vitrinleriyle Dünya sosyetesinin merkezi durumundadır. Turistlerin de ilgisini çeken bu mekan hediyelik eşya almak isteyenlerin gittiği en popüler mağazalardan biri haline gelmiştir. Daha önce birkaç kez terör örgütü IRA’ nın saldırıları ile karşılaşan Harrods,  80’li yılların ortalarında Mohamed El Fayed tarafından satın alınıp, daha sonra da Katar Holding’e satılmış olup, Dünya’nın en büyük mağazalarından biri olma unvanına sahiptir.

 

4. HYDE PARK

Londra-hyde-park

Kraliyet Parkları arasında en büyüklerinden biri olan Hyde Park 150 hektarlık büyük bir alanı kapsamaktadır. Hyde Park ününü doğal güzelliklerinden ziyade konuşma özgürlüğü alanı olarak yapmıştır. Speakers Corner adı verilen yerde ülkenin her yerinden gelen halk, konuşma yaparak ifade ve düşünce özgürlüklerini sergilemektedirler. Birçok izleyicinin şahitlik yaptığı bu performans bir tabure üzerine çıkarılarak gerçekleşir ve isteyen herkes konuşma yapabilir. Kanunların bu konuda çok hoş görülü olduğu bu platform sayesinde kişisel özgürlükler, insan hakları, politika, ekonomi ve sistem hakkındaki görüşler dile getirilir.

 

5. JACK THE RIPPER TOUR

JACK-THE-RIPPER-TOUR

Daha önce birçok film ve diziye konu olan ve efsaneleşen bir karakter olan, tarihin belki de ilk seri katili olma ünvanını elinde tutan Karındeşen Jack, 1888 yılından beri tüyleri ürperten cinayetleri ile popüler kimliğini koruyor. Londra’da bir efsane haline gelen bu psikopat kimlik onu merak eden turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Londra’da düzenlenen Karındeşen Jack Tur paketlerinden birini seçerek, Victoria dönemindeki bu azılı seri katilinin hangi noktalarda cinayet işlediğini görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle polisiye olaylardan ve tarihi kimliklerden hoşlanan turistlerin mutlaka görmesi ve deneyim sahibi olması gereken bu turları, rehberiniz eşliğinde gezebilirsiniz. Şimdi daha ilginç bir nokta ise, bu gizemli turların akşam düzenleniyor olması! Londra sokaklarına hava kararınca sis çöktüğünde, Karındeşen Jack ve ruhunun dolaştığı taş sokaklarda sizleri mistik bir macera bekliyor.

 

6. MASTERS SUPER FISH

londra-masters-super-fish

Londra’ yı sokak sokak turlarken karnınız acıktığında sizleri hemen her bir köşede bekleyen balık ve patates restoranları beklemektedir. İngiltere’nin adeta gelenekselleşmiş bir lezzeti olan fish and chips hem hızlı hem de lezzetli menüleriyle her İngiliz vatandaşının kurtarıcı sokak yemeğidir. Fast food kültürünün bu yemekle devam ettiği Londra’da özellikle bir yer vardır ki hem lezzet hem de porsiyonlarının büyüklüğü ile nam salmıştır. Masters Super Fish adlı bu restoran giden herkesin parmaklarını yemesine sebep olmaktadır. Başta ağır gelen kokusu ile biraz rahatsız olsanız da içerideki lezzet fırtınasına kapılıp her şeyi unutacak ve balık yemenin keyfine varacaksınız. Yanında soğuk bir İngiliz birasının iyi gideceğini de sakın unutmayın.

 

7. LONDON EYE

London-EyeMuhteşem bir panoramik manzaraya sahip olan London Eye, dünyanın en büyük dönme dolabı olma unvanına sahiptir. Yaklaşık üç milyon turistin ziyaret ettiği bu eğlenceli mekan dünyanın her yerinden gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Yüksekliği 135 metre olan bu dönme dolabın en üstüne çıktığınızda bütün Londra ayaklarınızın altında serilmiş halde bulunur. Yavaş yavaş dönen bir tur sayesinde şehrin manzarasını doya doya izleme keyfini yaşayabilir, Thames nehrinin muhteşem güzelliğiniz izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika süren bir turla tarifi imkansız bir Londra ziyafeti çekmeniz için, London Eye deneyimi yaşamadan şehirden ayrılmayın.

 

8. OXFORD STREET

Londra-oxford-street

Dünyaca ünlü bir alışveriş merkezi olan Oxford Street, isim yapmış markaların yuvası durumundadır. Her zevke uygun ürünlerin boy gösterdiği bu caddede gün boyu sınırsızca alışveriş yapabilir, sokaktaki restoranlarda karnınızı doyurabilir ve kafelerde yorgunluk çayınızı içebilirsiniz. Oldukça kalabalık bir nüfus barındıran bu caddeye metro ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 550 mağaza bulunan caddeyi bir günde dolaşmak oldukça yorucu olabilir. Özellikle diğer ülkelerden gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Oxford Street, renkli sokakları, kalabalığı ve ürün çeşitliliği ile her kesimden insanın uğrak noktasıdır.

 

9. VICTORIA

londra-victoria-station

Fonu birçok filme, lokasyonu ve atmosferi romanlara konu olan Victoria Coach İstasyonu vasıtasıyla, İngiltere’nin hemen her bölgesine yolculuk yapabilirsiniz. Bu muazzam tren istasyonu, o devri yansıtan vagonları, restoran ve kafeleri, kalabalık platformu ile yolculuğu bir keyif haline getirmektedir. İngiltere’nin Victoria ilçesinde bulunmaktadır. Trene bindiğiniz an keyifli bir yolculuğuna başladığınız hissine kapılır, yolculuğunuz uzunsa, bir Jane Austen kitabı okuyabilir ya da pencereden İngiltere’nin güzelliklerini izleme şansına erişebilirsiniz. İnternet üzerinden de bilet tedarik edebileceğiniz bu yolculuk deneyimini Londra’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz.

En Uygun Londra Uçak Biletlerini Listeleyin »

10. BUCKINGHAM SARAYI

Londra-Buckingham-Palace

Bu şehre gelip de Kraliyet Ailesi’ni barındıran muhteşem sarayı görmemek olmaz! İngiltere Kraliçesi’nin evi olarak da söylenen bu muhteşem yapı 18. Yüzyıldan beri ayakta olup, İngiltere tarihine gözcülük yapmaktadır. Ziyaretçilere yıl boyu açık olan sarayda kraliçe tarafından birçok etkinlik ve davet düzenlenmektedir. 775 odası bulunan Buckingham Palace’ da önemli sanat koleksiyonları da korunmaktadır. 602 odaya sahip olan sarayda ünlü nöbet devir teslim törenini izlemek için yüzlerce ziyaretçi sıraya girmektedir. Her gün yapılan bu tören, saat 11.00 ya da 11.30 gibi gerçekleşmektedir.  Sarayın zaman zaman skandallara sahne olup, olaylar yaratan kolonya kokulu duvarlarında, sizleri muhteşem bir ziyaret beklediğine emin olabilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.