dubai

Mimari Aşıklarını Buraya Alalım: Mimarisiyle Nefes Kesen Şehirler

Paris’in Eyfel’i, Mısır’ın piramitleri, Londra’nın Saat Kulesi, dünyanın en ünlü ve en çok görülmek istenen mimari eserlerinden olabilir ama bir şehri gezmek tek bir simgeden çok daha fazlasını içeriyor! İşte her sokağında ayrı bir güzellikle karşılaşacağınız, mimarisi ile nefes kesen şehirler!

Dubai

Dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burc Halife binası bu şehrin modern mimarisinin tek bir simgesi sadece. Burc el-Arab oteli ve dünyayı betimleyen bir şekilde tasarlanmış olan Dünya Yapay Takımadaları bu muhteşem şehrin en güzel eserleri arasında.

Biletall.com’dan Dubai’ye En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Berlin

Alman parlamentosunun evi olan Reichstag’ı bir de gece ışıklandırmaları ile görün! Bu güzel yapı sanatla dolu Berlin’i görmek için sahio olduğunuz nedenlerden sadece biri! Ayrıca Potsdamer Platz’ın Sony Merkezi, Altes Müzesi ve Das Rotes Rathaus gibi diğer harika mimari yapıları görmeden dönmeyin!

Chicago

Bulut Kapısı ve Sears Kulesi olarak da bilinen Willis Kulesi, her sene turist saldırısına uğrayan mimari alanlardan sadece ikisi! Rüzgarlı şehir Chicago, büyük mimar Frank Lloyd Wright’ın evi aynı zamanda. Eğer mimari seven biriyseniz, Wright’ın müthiş fikirlerini ve çok sayıda tasarım konseptini denediği evini ve stüdyosunu görmeniz gerek!

Roma

Antik Yunan mimarisini benimsemiş olsa da bu şehir en iyi mimari şehirler listemizi kesinlikle hak eden bir yer. Kolezyum’un olduğu bir şehrin çirkin olma ihtimali var mı? Sadece o da değil! Su kemerleri, Pantheon, Vesta Tapınağı ve Caracalla Hamamları’nı da ekleyince Roma her köşesi ayrı güzel olan bir şehir.

Biletall.com’dan Roma’ya En Ucuz Uçak Biletini Bul »

İstanbul

Mimari aşıklarının ayrı bir yere koyduğu İstanbul, sadece sokak aralarında bile muhteşem manzaralara sahip olan bir şehir. Dolmabahçe Sarayı, Kapalıçarşı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Kız Kulesi… Daha sayalım mı? J

New York

New York’taki en yüksek bina olan Özgürlük Kulesi, şehrin muhteşem mimarisini yansıtan harika bir örnek. High Line Parkı, Central Park, Rockefeller Center, Time Meydanı ve Chrysler binası ise şehrin diğer hazineleri.

Pekin

Çin İmparatorluğunu korumak için MÖ 7. yy’da Çin Seddi’ni inşa etmeye başlayan mimarlar bugün milyonlarca turistin sırf bu muhteşem yapıyı görmek için kilometrelerce yoldan geleceğini tahmin edebilir miydi acaba? Yasak Şehri de sayarsak bu şehir Çin tarihi ile dolu dolu, kesinlikle görülmesi gereken bir şehir!

Listemizi beğendiniz mi? Sizin mimarisini en beğendiğiniz şehir hangisi?

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.