Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Kütüphane

Seyahat planları yapılırken herkesin kendine göre belirlediği öncelikler vardır. Ben doğacıyım, kamp yapabileceğimiz bir yerlere gidelim; müze benim vazgeçilmezim, sanat, tarih hepsini yerinde görmeliyim ya da kitapların kokusunu içime çektiğimde yaşadığımı hissediyorum, onların arasında kaybolmalıyım da diyebilirsiniz. Siz de o kütüphane âşıklarındansanız mutlaka gitmeniz ve havasını solumanız gereken 7 kütüphaneyi öğrenmeye hazır olun.

1. George Peabody Kütüphanesi – ABD

1878 yılında faaliyete geçen bu tarihi kütüphane, neoklasik tarzda büyüleyici bir yapıdır. Kütüphanede 300 binin üzerinde kitap bulunurken, kütüphanenin atmosferi, siz kütüphaneye yerleşme isteği uyandırma ihtimali çok yüksektir. Amerika uçak bileti ile gelenler bu kütüphaneyi mutlaka ziyaret etmeli.

2. Trinity Üniversitesi Kütüphanesi – İrlanda

Dünyaca ünlü tarihi kütüphanelerden bir diğeri olan Trinity Üniversitesi Kütüphanesi, dünyanın en eski 600 bin kitabını içerisinde bulundururken, yaklaşık 6 milyon ögeye de ev sahipliği yapmaktadır. Kütüphanenin ana odasının 65 metre uzunluğa sahip olduğu bilinmektedir.

3. Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi

Tarihi bir başka kütüphane olarak karşımıza çıkan bu Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi, 1722 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Dünyaca ünlü ve büyük önem taşıyan teolojik, medikal eserlerini de içerisinde barındırmaktadır. Kütüphane atmosferinin yanı sıra huzur verici bir yapısının olması, bu kütüphanenin en önemli özelliklerindendir.

Biletall.com’dan En Ucuz Çek Cumhuriyeti Uçak Biletini Bul »

4. Admont Manastırı Kütüphanesi – Avusturya

1776 yılında yapılan bu kütüphane, 150 bin kitaplık kapasitesi ve saraya benzer yapısıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kütüphane, iç mimari açısından son derece göz kamaştırıcı bir yapıya sahiptir. Görsel açıdan en güzel kütüphane olduğu da söylenmektedir.

5. Congress Kütüphanesi – ABD

1800 yılı itibariyle halka açılan bu kütüphane, yıllık yaklaşık olarak 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Dünyanın en büyük ikinci büyük kütüphanesi olarak bilinen bu kütüphane, içerisinde 158 milyon öge bulundurmaktadır.

6. Çin Ulusal Kütüphanesi

1909 yılı itibariyle kurulmuş olan bu kütüphane, Asya kıtasının en büyük kütüphanesi olarak bilinmektedir. 26 milyondan fazla öge bu kütüphanenin içerisinde yer alırken, kütüphanenin mimarisi de oldukça muazzamdır. Çin’in en büyük kütüphalerindendir. Çin uçak biletini erken tarihten alarak daha ucuza Biletall.com’dan alabilirsiniz.

7. Fransa Ulusal Kütüphanesi

Paris’te ziyaret edilmesi gereken kütüphanelerden biri olan Fransa UIusal Kütüphanesi, 1461 yılında faaliyete geçmiştir. Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olarak kabul edilirken, içerisinde 40 milyon öge ve yaklaşık 14 milyon kitap bulunmaktadır.

Biletall.com’dan En Ucuz Fransa Uçak Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.