Organik Lezzet Sevenler İçin 10 Organik Türk Lezzeti

Organik gıdalar, bitkisel ve hayvansal olarak iki gruba ayrılır. Organik ürünlerin üretiminde kimyasal hiçbir madde kullanılmaz. Günümüzde gıda ürünlerinde yapay gübreler, hormonlar, antibiyotikler, koruyucular ve kimyasal ambalajlar kullanılmaktadır. Organik ürünleri kullanırken, zirai ilaçların kullanılmadığını bilerek, gönül rahatlığı ile tüketilebiliyoruz. Organik ürünler günümüzde daha sağlıklı ve daha lezzetli olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Doğal ve katkısız organik lezzet severler için organik Türk lezzetleri;

DUT PEKMEZİ

dut-pekmeziOrganik Türk lezzetleri arasında hem şifa kaynağı, hem de besin değeri yüksek ürünler arasında yer alan dut pekmezi, ülkemizin birçok bölgesinde yapılmaktadır. Ağaçlardan toplanan dutlar, hiçbir ilave ürün katılmadan kazanlarda kaynatılıp, pekmez haline getirilmektedir. Dut pekmezi tamamen organik bir Türk lezzetidir ve kan yapıcı özelliğe sahiptir. Özellikle kış döneminde tüketildiğinde soğuğa karşı korur. Özellikle Giresun’un ilçesi Şebinkarahisar, Erzincan’ın ilçesi Kemaliye ve Bingöl’ün dut pekmezinin tadına muhakkak bakılmalıdır.

KUŞBURNU MARMELATI

kusburnu-marmelatiOrganik Türk lezzetlerinden bir tanesi de kuşburnu marmelatıdır. Özellikle kahvaltılarda sofralardan eksik edilmemesi gereken kuşburnu marmelatı, C vitamini deposudur. Ülkemizin her yerinde kuşburnu yetişmektedir. Ancak Tokat’ın kuşburnu marmelatı ayrı bir lezzetlidir. Kuşburnu marmelatı tamamen organik bir lezzet olmakla birlikte, yapımı oldukça zahmetlidir. Yöresel lezzetler ve organik ürünler sıralamasında son derece lezzetli olan kuşburnu, organik lezzet sevenler tarafından muhakkak tüketilmelidir.

Biletall.com’dan En Ucuz Tokat Otobüs Biletini Bul »

KIZILCIK PESTİLİ

kizilcik-pestiliErzurum ve çevresinde yetişen kızılcığın toplanıp, odun ateşinde pişirilerek, şırasının çıkarılması ile elde edilen kızılcık pestili, son derece lezzetli ve organik bir üründür. Yapımı oldukça zahmetli olan kızılcık pestili özellikle şeker hastaları için şifa kaynağıdır. Vücudun şekerini dengeleyen kızılcık pestili, vücuttaki kirli kanın temizlenmesine de yardımcı olur. Organik lezzetleri seviyorsanız, Erzurum yöresinin meşhur kızılcık pestilini muhakkak tatmanız gerekir.

KURU KAYMAK

kuru-kaymakSütün kaynaması sonucu elde edilen kaymağın, kurutulması ile elde edilen kuru kaymak, son derece doğal ve besleyicidir. Ülkemizin özellikle İspir, Afyon, Malatya ve Gaziantep bölgelerinde yapılır. Özellikle kahvaltılarda ve tatlıların üzerinde tüketilen kuru kaymak, tamamen organiktir. Sütün kaynağı güneşte kurutulur ve bir yıla kadar hiç bozulmaz. Organik lezzet sevenler, eğer halen kuru kaymak yemediyse, muhakkak tadına bakmalıdır.

TUZLU BALIK

tuzlu-balikTuzlu balık, çiğ balığın tuza yatırılarak kurutulması ile elde edilen, tamamen organik bir Türk lezzetidir. Taze balığın temizlenmesi ve yıkanmasından sonra, içi iri tuz ile doldurulur ve kapların içerisine üst üste konulur. 4-5 ay boyunca tuzun içerisinde kuruyan balıklar kış mevsiminde yenilir. Oldukça lezzetli olan tuzlu balık, özellikle Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yapılmaktadır.

NAR EKŞİSİ

nar-eksisi

Narların toplanıp, ezilmesi ve ardından odun ateşinde kaynatılması ile elde edilen nar ekşisi, organik bir o kadarda sağlıklıdır. Antakya yöresinde yapılan nar ekşisi, dünyaca ünlüdür. Kan yapıcı özelliğinin yanı sıra, son derece lezzetlidir. Organik lezzet sevenler muhakkak tatmalıdır.

FASÜLYE TURŞUSU

fasulye-tursusuÖzellikle Karadeniz Bölgesinde yapılan fasulye turşusu, taze fasulyelerin hafif haşlanıp, sonrasında tuzlu su ve limonla kurulmasıyla yapılır. Organik lezzetleri sevenler fasulye turşusu ile yapılan fasulye kavurmasının tadına bakmalıdır.

ÇAM BALI

 

cam-baliÜlkemizde yetiştirilen çam balı, dünyaca ünlü bir bal çeşididir. Türkiye’de sadece Muğla, Marmaris, Antalya, Aydın, Kuşadası ve Çanakkale’de üretilmektedir. Organik lezzet sevenlerin tatması gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Çam balı her derde deva olarak adlandırılmakla birlikte polen balından farklıdır. Arılar çam ağaçlarından topladıkları besleyici maddeleri toplar ve bal üretiminde kullanırlar.

TUZLU YOĞURT

tuzlu-yogurtHatay bölgesinde üretilen ve tamamen organik bir lezzet olan tuzlu yoğurt, doğal bir süt ürünüdür. Hatay’da her öğünde sofralardan eksik olmayan tuzlu yoğurt, yoğurttan farklı olarak tuzlu ve ekşimsidir. İçerisine hiçbir katkı maddesi katılmadan yapılan tuzlu yoğurt, uzun süre bozulmadan durabilmektedir. Kimyasal bir madde kullanmadan, tuzlanan ve ısıtılan yoğurt, uzun süre muhafaza edilmektedir.

CEVİZLİ KÖME

cevizli-sucukCevizli köme, Kahramanmaraş yöresinin organik lezzetleri arasında yer almaktadır. Yapımı oldukça zahmetli olan cevizli kömeyi yapmak için öncelikle üzümlerin şırasını elde etmek gerekir. Üzüm şırasının kaynatılıp, güneşte kurutulmasının ardından içerisine ceviz sarılır. Organik lezzetleri sevenler üzüm ve cevizin mükemmel uyumunun tadına bakmalıdır.

Biletall.com’dan En Ucuz Kahramanmaraş Otobüs Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.