Osmanlı Kültüründen Günümüze Miras Gelen 10 Muhteşem Lezzet

Neredeyse 700 yıl boyunca egemenlik sürmüş olan Osmanlı Devleti’nin geniş bir mutfak kültürüne sahip olduğu bilinen bir şeydir. Öncelikle Osmanlı Mutfağını bir mutfağa benzetmek gerekirse en yakın duran olarak Suriye Mutfağı diyebiliriz. Tabi ki hala Osmanlı’ya ait yemek kültürünün izlerini biz de taşıyoruz ancak genel olarak Suriye mutfağı daha baskın bir şekilde taşıyor. Günümüz ile Osmanlı Devleti mutfağını kıyaslamak gerekirse, Osmanlı Devleti’nde şimdiye göre koyun etinin, sığır etinden daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak  son zamanlar da yapılan araştırmalar ile Osmanlı Devleti’nde keçi ve oğlağın da tüketildiği öğrenilmiştir. Osmanlı Mutfağında çok fazla tercih edilmeyen et türü ise tavuk etidir. Tatlı yapımına gelince Osmanlı Mutfağında çok önemliydi. Hatta saray için alınan aşçılar tatlı yapımı için özellikle seçilirdi. Şimdi, o zamandan bu zamana miras gelen lezzetlere bakalım.

1) TÜRK KAHVESİ:

osmanli-kahvesi

Tabi ki Osmanlı Mutfağı denilince akla ilk gelen, içen herkesin hayran kaldığı Türk kahvesidir. Günümüzde hem Türk mutfağı içinde hem de yabancı mutfaklar içinde en sevilen içeceklerden biri olma özelliğini hâlen devam ettirmektedir.

2) EZOGELİN ÇORBASI:

ezogelin-corbasi

Günümüzde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygın olan bu çorba da bize Osmanlı Mutfağından mirastır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan Ezogelin çorbası Osmanlı Mutfağında da çok sık tercih edilirdi. Kırmızı mercimek, bulgur, soğan ve un gibi çeşitli malzemelerin yanı sıra bol baharatlı olmasıyla da dikkatleri üstüne çekmiştir.

3) GÜLLAÇ:

gullac

Ramazan denildiğinde akla ilk gelen tatlı şüphesiz güllaçtır. Hafif ve lezzetli bir tatlı olması sebebi ile iftardan sonra vazgeçilmez bir lezzettir. Güllaç da bize Osmanlı Mutfağından miras kalmıştır. Ancak Osmanlı Mutfağında tatlılarda şeker ihtiyacı baldan karşılanırken, günümüzde sofralık şekerden karşılanmaktadır. Arada böyle bir fark vardır.

4) KUZU KAPAMA:

kuzu-kapama

Osmanlı Mutfağında et en çok tercih edilen malzemeydi. Hatta öyle ki fazla et tüketiminden gut hastalığına yakalanan bir sürü kişi olduğu bilinmektedir. Kuzu kapama özellikle Osmanlının son dönemlerinde rastlanan bir et yemeğidir. Kuzu koldan ya da kuzu budundan yapılan bu lezzet de günümüze kadar gelmiştir.

5) ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMASI(YALANCI DOLMA):

yalanci-sarma

Her yörede yapılan ve çok sevilen bu lezzet de bize Osmanlı Mutfağından mirastır. Asma yaprağı ile yapılan zeytinyağlı yaprak sarması, içerdiği baharatlarla da yıllardır mutfaklarımızın en sevilenlerinden olma özelliğini korumaktadır.

6) İŞKEMBE ÇORBASI:

iskembe-corbasi

İşkembe çorbasının diğer bir adı da şirden çorbasıdır. Çift tırnaklı büyük baş sığır ve koyunun bilindiği gibi mideleri dört bölmeden oluşmaktadır. Bu gözlerden sindirimin bittiği son bölüme şirden, halk arasında ise midenin tamamına da işkembe denir. İşkembe çorbası İstanbul Saray ve halk mutfağında bolca pişmiştir. Günümüzde de halen daha değerini koruduğunu ve hemen hemen her yörede tüketildiğini görmekteyiz.

7) KABAK TATLISI:

kabak-tatlisi

Osmanlı Mutfağında özellikle de saray mutfağında tatlının çok önemli olduğunu yazımızın başında söylemiştik. Kabak tatlısı da Osmanlı lezzet kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Bal kabağından yapılan kabak tatlısı, günümüzde de Osmanlı Döneminde olduğu kadar sevilmekte ve yapılmaktadır.

8) BILDIRCIN DOLMASI:

bildircin-dolmasi

Birçok Osmanlı sultanının ava meraklı olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde av hayvanlarından olan bıldırcın, yaban ördekleri ve güvercinle yapılan enfes yemekler sofraları süslerdi. Bıldırcın dolması da bir av yemeğidir. Ve günümüzde de hala yapılmaktadır.

9) BOZA:

boza

Kökü çok eski çağlara dayanan geleneksel içeceklerimizden olan boza Osmanlı Mutfağında olduğu gibi günümüz mutfağında da çok sevilmektedir.

10) TAVUK ŞİŞ KEBABI:

tavuk-sis

Pilavla veya zeytinyağlı sebze yemeği ile birlikte servis edilen bir yemektir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.