Sadece Biz Sevmiyoruz! Dünyaca Ünlü 5 Türk Lezzeti

Türk mutfağının oldukça zengin ve Türk yemeklerinin oldukça lezzetli olduğu tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek. İster Asya’ya, ister Avrupa’ya, ister Amerika’ya gidin, herhangi bir Türk restoranıyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu restoranların da tıka basa dolu olması sizi şaşırtmasın. Çünkü insanlar Türk lezzetlerini tatmak için bu restoranlarda oldukça uzun sıralarda bekliyorlar.
Peki dünyaca ünlü lezzetlerimiz neler? Biletall Blog sizler için derledi.

 

Mantı / Turkish Dumplings

En popüler 5 Türk Lezzeti listemize mantıyla başlıyoruz. Mantı; ince bir şekilde açılmış ve küçük dörtgenler halinde kesilmiş olan yufkaların içlerine kıyma konularak ve daha sonra iki yandan tutulup üçgen haline getirilerek hazırlanan bir hamur işi. Genellikle yoğurt, tereyağı ve sos eşliğinde servis edilen mantı, çoğu kişinin en sevdiği yemeklerin başında geliyor. Genellikle Kayseri ile anılıyor olsa da mantının ünü tüm dünyaya yayılmış durumda.

Biletall.com’dan Kayseri’ye En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Menemen / Eggs Turkish Style

Menemen; sivribiber ve domatesle, tercihe göre içine beyaz peynir de konularak yapılan basit bir yemek. Fakat bu basit yemek sadece Türkiye’de değil dünya genelinde oldukça popüler. Kahvaltılarımızın baş tacı olan menemen lezzetiyle birçok ülkede adını duyurmuştur.

Lahmacun – Turkish Pizza

Üçüncü sırada dünya genelinde ‘’Türk Pizzası’’ olarak da adlandırılan ve çoğumuzun tadına bir tane yemekle doyamadığı lahmacun var. Özellikle Gündeydoğu bölgesiyle anılan lahmacun, dünyaca bilinen ve sevilen bir başka Türk yemeği. Kaşarlı, kıymalı, karışık, sucuklu ve daha birçok türüyle gönülleri fethetmeye devam ediyor.

Döner – Doner Kebab

Tabii ki de döneri bu listeye katmazsak olmazdı. Türkiye’nin her şehrinde, her caddesinde bir döner restoranına rastlamak mümkün. Avrupa ve Asya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede Türk döneri restoranları da bulunmakta.

Baklava

En güzelini finale sakladık. Türk mutfağı deyince akla gelen lezzetlerin başında geliyor baklava.  Türk damak tadında şerbetli tatlıların önemli bir konumu olduğu şüphesiz ki herkes tarafından bilinen bir gerçek. İnce ince açılmış ve üst üste kat kat konulmuş yufkaların arasına fıstık, ceviz, kaymak gibi malzemeler eklenerek hazırlanan baklava, eşkenar dörtgen biçiminde dilimlendikten ve pişirildikten sonra şerbet eklenerek son halini alıyor. Tarihi Osmanlı Dönemi’ne dayanan baklava tüm dünyada sevilerek yeniyor. Baklava denince akla Gaziantep gelir. Sizlerde Gaziantep otobüs bileti alarak baklava yemeye Gaziantep’e gidebilirsiniz.

Ülkemizin en sevilen yemeklerini sizler için derledik. Bu tatlarımızı bir de yurt dışında deneyimlemek isterseniz en uygun uçak biletleri Biletall.com‘da sizleri bekliyor!

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.