Suların İçindeki Şehir: Venedik ve Gondollar

Dünyanın en sihirli mekânlarından biri olan Venedik, İtalya’nın en güzel şehridir. Avrupa’nın en romantik şehri olmakla birlikte, köprüleri, kanalları, gondolları ve şehrin sokaklarından akan nehri ile dünyanın en büyüleyici şehirlerinden de bir tanesidir. Birbirinden su kanalları ile ayrılan şehir, yine birbirine köprüler ile bağlanmaktadır. 118 adanın üzerine kurulu bir şehir olan Venedik’te o muhteşem atmosferi hissetmek için gondol turlarına katılmak gerekir.

Dünyanın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tarih boyunca Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden de biri olmuştur. Venedik’te 170 tane kanalın, 400 köprü ile birbirine bağlandığı Sestieri Bölgesi, hiç şüphesiz Venedik’in en çok ilgi çeken yerleri arasındadır. Venedik’te 250 bin kişi yaşamaktadır. Ancak her gün gelen turistlerle şehir dolup dolup boşalmaktadır. İlk kez milattan önce 6. yüzyılda insanların yerleşmeye başladığı Venedik, tarihe tanıklık eden şehirlerarasındadır. Önceleri bir ticaret şehri iken artık yerini bir turizme bırakmıştır. Venedik kışları soğuk ve rüzgârlı, yazları ise ılık bir şehirdir.

Venedik-Buyuk-KanyonÖzellikle turistler gezmek için yaz aylarını tercih ederler. Çünkü kış aylarında dönem dönem Venedik’te su baskınları yaşanmaktadır. Bu yüzden Venedik’e gitmeyi düşünüyorsanız; su taşmalarının olmadığı bir zamanı tercih edebilirsiniz. Ülkemizde İtalya’ya yapılan turların vazgeçilmez şehri olan Venedik’e, Türkiye’den her gün uçak kalkmaktadır. Dilerseniz turla, dilerseniz kendiniz de Venedik’i rahatça gezebilirsiniz. Dünyanın en ilginç, aynı zamanda en romantik şehrinde unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Su üzerinde yüzer gibi görünen Venedik’in Sestieri bölgesinde araç trafiği yoktur. Burada ulaşım gondollarla sağlanmaktadır. Venedik’i romantik ve özel kılan da bu gondol turlarıdır.

Venedik sadece romantizm şehri değil, aynı zamanda bir sanat ve kültür şehridir. Doğal güzelliklerinin yanında birbirinden eşsiz dini yapıları, müzeleri ve mimari eserleri de mevcuttur. Venedik’te yapmanız gerekenlerin başında muhakkak romantik bir gondol turu yer alır.  Ancak Venedik’e gitmediyseniz işte muhakkak görmeniz gereken yerler;

BÜYÜK KANAL

venedik-kanalVenedik’te 170 adet kanal bulunmaktadır. Ancak su trafiğinin ana hattını Büyük Kanal oluşturmaktadır. Büyük Kanal yaklaşık 3 bin 800 metre uzunluğunda ve 5 metre derinliğindedir. Büyük Kanal’a tepeden bakıldığında tıpkı ‘S’ şeklindedir. Venedik’te gondol turu yaparken muhakkak Büyük Kanal’dan geçersiniz. Büyük Kanal’ın etrafında birçok eski eserler bulunmaktadır. Bu binalar muhteşem Venedik manzarasını seyrederken, gelen turistler de bu yapıları tüm ihtişamıyla seyreder. Venedik’te geçmişin izleri canlı tutulmaktadır ve eski binaların yok olmasına izin verilmemektedir. Büyük Kanal’da ulaşım gondol, deniz otobüsleri, su taksileri ve özel botlar ile yapılmaktadır. Büyük Kanal’da gondol ile gezerken adeta kendinizi bir masal diyarında hissedersiniz.

Biletall.com’dan Venedik’e En Ucuz Uçak Biletini Bul »

SAN MARCO MEYDANI

san-marco-meydaniVenedik’in en ünlü meydanı olan San Marco Meydanı, şehrin en önemli yapılarının da bulunduğu Venedik’in en hareketli meydanıdır. Dünyanın en güzel meydanları arasında yer almaktadır ve Venedik’te muhakkak gezilmesi gereken yerler arasındadır. San Marco Meydanı oldukça geniştir ve Avrupa’nın resim odası olarak nitelendirilir. Çeşitli festivaller, konserler ve organizasyonlar bu meydanda yapılır. Dini ve politik bir merkez olarak kabul edilen San Marco Meydanı’nda kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya satan dükkânlarda yer alır.

AZİZ MARK’IN ÇAN KULESİ

Aziz-Markin-can-kulesi-venedikSan Marco Meydanı’nda yer alan Aziz Mark’ın Çan Kulesi, 99 metre yüksekliğindedir. Venedik’in en yüksek yapılarından bir tanesidir. Çan kulesinden tüm Venedik manzarası seyredilebilir. Çan kulesine çıkarak, Venedik’i seyredebilirsiniz ancak Kule’den evlerin arasında akan kanallar görünmez. Venedik uçak bileti için Biletall.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.

SAN MARCO BAZİLİKASI

Venedik’in en ünlü kiliselerinden olan San Marco Bazilikası, beş tane kubbeye sahiptir. İstanbul’da bulunan Ayasofya eseri baz alınarak yapılmış, altın yaldızlı mozaiklerle bezeli bir kilisedir. Kilise mimari açıdan oldukça etkileyici olmakla birlikte, içerisinde altın heykeller, oyma eserler ve cam işlemeler bulunmaktadır.

RİALTO KÖPRÜSÜ

venedik-buyuk-kanalVenedik’in en ünlü köprüsü olan Rialto Köprüsü, Venedik’te yaya olarak çok uzun süredir ulaşımın sağlandığı tek yerdir. Venedik’te gondol turunuzda göreceğiniz bu köprünün muhakkak yerinden geçmeniz gerekir.

Venedik’te gezilecek ve görülmesi gereken diğer yerler; Dükler Sarayı, Burano Adası, Ahlar Köprüsü, Akademi Galerisi, Altın Evi, San Zaccaria ve Santa Maria Della Salute Bazilikası’dır. Romantik şehir Venedik’te, görülmesi gereken sanat eserlerini gezerek harika bir kültür turu da yapmış olursunuz.

Biletall.com’dan Venedik’e En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.