Tek Kelime Türkçe Konuşulmayan Ama Türk Gelenekleri ile Yaşayan Köy: Moena

Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya tarihinde önemli bir yere sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tamı tamına 624 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihi izleri dünyanın dört bir yanında görülebilmekte. Bugünkü yazımızda bir Osmanlı askerinin İtalya’da bulunan Moena’yı bir Türk köyüne çevirme hikayesini anlatacağız. Hadi başlayalım!

 

Moena; İtalya-Avusturya sınırında yer alan bir Türk köyü. Evet Türk köyü, fakat bu köyde hiç Türk yaşamıyor ve Moena halkı Türkçe bilmiyor. Fakat burada yaşayan halk tamı tamına 327 yıldır Türk gelenek ve göreneklerine göre yaşıyor. Peki nasıl başladı bu hikaye?

2. Viyana kuşatması sırasında, Viyana kuşatması hakkında sadrazama dönemin şartları göze alındığında bir sadrazama söylenemeyecek derecede açık sözlü cümleler sarf etmesi üzerine, Osmanlı ordusuna büyük katkılar sağlayan bir asker olan Hasan’ın kellesinin vurulması kararı alınmıştır. Fakat yeniçeri ağası, Hasan’la aynı düşüncelere sahip olduğu için idamdan önce Hasan’ın ellerini gevşek bir şekilde bağlar. Bu da Hasan’a kaçma fırsatı vermiştir.

Biletall.com’dan En Ucuz İtalya Uçak Biletini Bul »
Hikaye ise kaçtıktan sonra tek başına düşmanlara karşı koymaya devam eden Hasan’ın ölmek üzereyken Moena’ya sığınmasıyla başlıyor. Hasan, halk tarafından tedavi edildikten sonra Balaban lakabını alıyor. Balaban; mücadeleci özelliğiyle öne çıkan yırtıcı bir kuş türüdür. Gideceği başka bir yer olmadığı için Hasan, yani Balaban, Moena’da yaşamaya devam ediyor.

Moena halkı zaman geçtikçe Balaban’ı daha da benimsiyor, Balaban da Moena halkını. Alman derebeyleri bir gün Moena’ya gelirler ve köyü yağmalayıp, haraçlarını alıp giderler. Türk’ün bağımsızlığına düşkünlüğü bu hikayede de kendini gösteriyor. Öyle ki; Balaban, halkı ayaklandırır ve savaş konusunda bildiği her şeyi Moena halkına öğretir.

Balaban’ın katkılarına minnettar olan Moena halkı, 327 yıldan bu yana Türk gelenek ve göreneklerini Moena’da yaşatmaya devam etmektedir. Balaban’ın heykellerinin de bulunduğu Moena, Türkiye anlamına gelen La Turchia ve Türk bölgesi anlamına gelen Rione Turchia isimleriyle de anılmaktadır.

 

Bu ilginç şehri daha yakından görmek isterseniz en uygun uçak biletleri Biletall.com’da sizleri bekliyor!

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.