Türkiye’den Feribotla Gidilebilecek Yunan Adaları

Akdeniz ve Ege Bölgeleri’mizdeki tatil yerleri her günümüzü birinde geçirsek yine de doyamayacağımız güzellikte. Bu güzelliklerden bir kısmı ise hemen karşı kıyıdaki Yunan adaları. Tatil için gittiğiniz yolu biraz uzatarak feribotla Yunan adalarını ziyaret etmeye ne dersiniz?

Sakız Adası

Bölgede yetişen sakız ağaçlarından adını alan bu ada, Çeşme’nin tam karşısında. Bu sebeple Çeşme’den kalkan feribotlarla günlük olarak gidip dönme imkanına sahipsiniz. Sakız içeren yiyeceklerini tatmayı ve hediyelik almayı unutmayın!

Kos Adası

On İki ada grubunun en büyük ikinci adası olan Kos Adası, muhteşem güzellikteki kumlu plajları, palmiye ağaçları, görmeye değer yapıları ve birbirinden güzel otelleri ile keyifli bir tatil geçireceğinize söz veriyor. Büyük alanı sayesinde hem izole edilmiş hem de kalabalıkların tercih ettiği yerleri bulabilirsiniz.

Leros Adası

Listenin küçük adalarından olan Leros Adası, Patmos, Kalymnos ve Lipsi gibi komşu adalara da gidebileceğiniz bir tatil için idealdir. Yunan efsanelerinde yer edinmiş olan bu ada, büyük geyik nüfusuna sahip olan ada rivayete göre Artemis’in avlanmaya gittiği yerdir.

Midilli Adası

Ayvalık’tan kalkan feribotlarla kolayca ulaşacağınız bir yer olan Midilli Adası, Roma, Bizans ve Osmanlı izlerini görebileceğiniz tarihi bir ada. Mimarisinin yanı sıra koyları ile plajları ve lezzetli zeytinyağı bölgenin en ünlü özellikleri. Eğer uzun süre kalmaya ve bölgede gezmedik yer bırakmamaya karar verdiyseniz araba ya da motor kiralayabilirsiniz. Buna alternatif olarak toplu taşıma kullanarak adayı gezmek de mümkün.

Patmos Adası

Gelenekleri ve tarihi ile bilinen bu ada, birçok bayram ve şölene ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti olan Chora, yalnızca adanın etkinliklerinin merkezi olması ile değil görüntü olarak büyülü görünümü ile de ünlüdür.

Rodos Adası

On İki Adaların en büyüğü olan Rodos, aynı zamanda Yunanistan’ın en popüler duraklarından biridir. Şövalyeler Adası olarak bilinen Rodos, heybetli duvarları, taş döşeli sokakları, Ortaçağ Kaleleri ile eski günleri yaşatan bir atmosfere sahiptir.

Samos Adası

Sığacık ve Kuşadası’ndan kalkan feribotlarla rahatça gidebileceğiniz bir ada olan Samos Adası, diğer duraklar kadar yoğun ilgi görmediği için feribot sırası beklemeyeceğiniz bir yer. Bu adaya ulaşmak için harcayacağınız süre ise Kuşadası’ndan kalkış ile 1 saat, Sığacık’tan kalkışla yalnızca 2 saat!

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.