Üzerinde Yürümek İsteyeceğiniz Muhteşem 15 Köprü

Dünyada keşfedilmeyi bekleyen binlerce yapı ve mekan bulunmaktadır. Hem farklı kültürleri tanımak hem de tarihi havayı solumak için ziyaret edilmesi gereken mekan ve yapılardan ayrı olarak, sizleri hem yapısı ile hem de doğal güzellikleri ile farklı boyutlara taşıyabilecek, üzerinde yürümeyi arzu edeceğiniz köprüler de vardır. Üzerinde büyük bir zevkle yürümek isteyeceğiniz 15 adet muhteşem köprü, bu içerikte sizler için sunulmuştur!

Millau – Creissels Köprüsü, Fransa

Creissels-koprusu

Tarn Nehrinin üzerinden Millau ile Güney Fransa’yı birbirine bağlayan köprü, hem doğa güzelliği hem de heybetli yapısı ile görülmeye değer! 2004 yılında kullanıma açılan köprü, saatte 225 kilometre hıza dayanabileceği bir şekilde tasarlanmış. Yaklaşık iki buçuk kilometre uzunluğunda bulunan köprü yerden 343 metre yükseklikte bulunmaktadır. Fransa’nın yeşil doğası üzerine kurulu olan bu köprü görülmeye değer!

Pont du Gard, Fransa

Pont-du-Gard

Romalılar tarafından inşaatına birinci yüzyılın ortalarında başlanmış bir su kemeri olan Pont du Gard, gerek tarihi atmosferi gerekse, doğal güzelliği ile sizleri büyüleyecek bir yapıdır. Zamanında üzerinden su taşımak için inşa edilen Pont du Gard artık günümüzde önemli bir tarihi değer taşıyan yapı özelliğini taşıyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Fransa Uçak Biletini Bul »
 

Akashi Kaikyo Köprüsü, Japonya

Akashi-Kaikyo-Koprusu

Kobe şehri ile Avaci adasını birbirine bağlayan bu köprü aynı zamanda dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanına da sahiptir. Yaklaşık iki kilometre uzunluğunda olan bu köprü denizden yaklaşık üç yüz metre yukarıdadır. Gerek mimarisi ile gerekse, muhteşem deniz atmosferi ile Akashi Kaikyo köprüsü sizleri büyüleyecek cinsten!

Brooklyn Köprüsü, ABD

Brooklyn-Koprusu

New York’ta Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan köprü 1883 yılında kullanıma sunulmuştur. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin lüks ve gösterişli binalarının manzarasını izleyerek üzerinde yürüyebileceğiniz bu köprü aynı zamanda dünyanın 8. Harikası olarak da değerlendirilmektedir. Mimari itibari ile gotik tarzda yapılmış olan bu köprü sizleri büyüleyecek!

Henderson Waves Köprüsü, Singapur

Henderson-Wave-Koprusu

Singapur’un en yüksek yaya geçiş köprüsü olan Henderson Waves köprüsü, ismini mimarisinden gelen dalgalı yapıdan almaktadır. 274 metre uzunluğa sahip olan bu köprü, sadece Güneydoğu Asya’da bulunan Balau odunu suntasından yapılmıştır. Hem doğası hem de mimari yapısı ile Henderson Waves köprüsü, sizlere unutulmaz dakikalar yaşatacaktır!

Golden Gaten Köprüsü, ABD

golden-gate-kopru

Kaliforniya’da San Francisco Körfezinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bulunan asma köprü yaklaşık 2700 metre uzunluğa ve 235 metre yüksekliğe sahip olmaktadır. Muhteşem bir manzara ile muhteşem Kaliforniya esintisini hissedebileceğiniz Golden Gaten Köprüsü, sizleri adeta büyüleyecek!

Royal Gorge Köprüsü, ABD

Royal-Gorge-Koprusu

Muhteşem bir kanyon üzerinde, iki tepeyi birbirine bağlayan Royal Gorge Köprüsü, Colorado’da bulunan Royal Gorge Tema Parkı içerisinde bulunmaktadır. 380 metre uzunluğunda olan köprü yerden 291 metre yüksekliğe sahip olmaktadır. Önemli bir turist merkezi haline gelmiş olan köprü sizleri farklı bir boyuta taşıyacak türden!

Biletall.com’dan En Ucuz Amerika Uçak Biletini Bul »
 

Helix Köprüsü, Singapur

Helix-Koprusu

Singapur’un bir başka ünlü yaya geçiş köprüsü olan Helix Köprüsü, mimarisi ve gösterişli yapısı ile kesinlikle sizleri büyülemeye yetecek! 280 metre uzunluğunda olan köprü camdan ve çelik tellerden yapılmıştır. Akşamüzerinde muhteşem bir ışıklandırma yapılan köprüden geçerken belki de hayatınızın en huzurlu anlarını yaşayabileceksiniz!

Rialto Köprüsü, İtalya

rialto-koprusu

İtalya’nın su kanalı şehri olan Venedik’te bulunan Rialto Köprüsü, 1591 yılından günümüze gelmiş bir yapıdır. Özellikle mimarisi ile yapıldığı dönemin izlerini taşıyan ve eski Romalıların atmosferini günümüze kadar getirmiş olan köprü sizleri adeta büyüleyecek!

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek

mostar-koprusu

Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında inşa edilen Mostar Köprüsü, kültürümüzü Bosna Hersek’te temsil eden bir yapıdır. 29 metre uzunlukta olan köprü 20 metre yüksekliğindedir. Sizleri büyüleyecek bir yapıda olan köprünün aynı zamanda ilginç bir hikayesi de söz konusu. Evlenmek isteyen Boşnak gençler bu köprü üzerinden nehre atlamak zorundalar!

Ponte Vecchio Köprüsü, İtalya

Ponte-vecchio-koprusu

Floransa’nın en meşhur köprüsü olan Ponte Vecchio, Arno Nehri üzerinde kurulmuştur. Ülkemizde Bursa’da daha sonra bir benzeri yapılmış olan bu köprünün yapımı 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Köprü üzerinde birçok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Büyük bir turistik atmosfere sahip olan bu köprü sizleri farklı bir boyuta taşıyacak!

Biletall.com’dan En Ucuz İtalya Uçak Biletini Bul »
 

Siesepol Köprüsü, İran

Siesepol-Koprusu

33 adet göz adı verilen çıkıntı üzerine kurulmuş olan köprü, 1602 yılında inşa edilmiştir. Köklü İran kültürünün önemli temsilcilerinden birisi olan bu yapıt 298 metre uzunluğundadır. Ziyaretçilerine mistik bir hava sunan bu köprü kesinlikle görülmeye değer!

Langkawi Sky Köprüsü, Malezya

Langkawi-Sky-Koprusu

Muhteşem bir atmosferin üzerine kurulmuş bir yaya geçiş köprüsü olan Langkawi Sky Köprüsü, sizleri adeta büyüleyecek! Yıl boyu binlerce turist ağırlayan bu köprü, yemyeşil Malezya doğasında tepelerin üzerinde inşa edilmiştir. 125 metre uzunluğunda olan bu köprü, deniz seviyesinden 660 metre yüksekliktedir. Özellikle doğa ile iç içe olmayı seven bir kişiliğe sahip iseniz, Langkawi Sky Köprüsü sizleri etkisinde bırakacak!

Magdeburg Su Köprüsü, Almanya

Magdeburg-Su-Koprusu

Diğer köprülerden farklı olarak üzerinde yürümekten daha çok yüzmek isteyeceğiniz olan Magdeburg Köprüsü, Avrupa’nın en büyük su köprüsü özelliğine sahip olmaktadır. Adeta nehir üzerinden başka bir nehir geçiyor görüntüsünü veren bu köprü üzerinde yoğun bir gemi trafiği de söz konusudur. Muhteşem doğa ile birlikte köprü üzerinden geçebileceğiniz bir tekne yolculuğu sizleri farklı boyutlara taşıyacak!

Boğaziçi Köprüsü, İstanbul

bogaz-ici-koprusu-istanbul

Dünyanın farklı yerlerinden köprülerden bahsedip de Boğaziçi Köprüsünden bahsetmemek elbette ki olmaz! Karadeniz ile Marmara Denizini birbirine bağlayan İstanbul Boğazı’nda yer alan Boğaziçi Köprüsü, 1560 m uzunluğunda ve 165 metre yüksekliğindedir. 1973 yılında kullanıma açılan köprü, Avrupa Yakasında bulunan Ortaköy ile Anadolu Yakasında bulunan Beylerbeyi semtleri üzerinde yer alır. Sizleri muhteşem tarihi İstanbul atmosferinde alıp, başka boyutlara taşıyacak olan Boğaziçi Köprüsü, aynı zamanda üzerinde birçok etkinliğe de yer vermektedir. İstanbul Maratonu olarak adlandırılan yarışın geçiş noktası olan Boğaziçi Köprüsü, yarışmacılar için muhteşem bir deneyim de sağlamaktadır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.