Viking Tarihinde Büyülü Bir Yolculuk: Viking Şehirleri

Savaşçı olarak bilinen Vikingler birçok sinema filmine konu olmuştur. Geçmiş tarihleri ile gizemini koruyan bu medeniyet hakkındaki bilgiler sizi şaşırtacaktır. Özellikle kafalarına taktıkları başlık sebebi ile dikkat çekici olmayı başarmışlardır. İskandinav ülkelerinde yaşayan bu medeniyet tarihleri ile de oldukça dikkat çekici bilgilere sahiptir. Birçoğu hayatlarını denizde geçirmiş olan Vikingler, korsan, tüccar ve savaşçı olarak tanınmaktadırlar. 1200 yıl öncesinde yaşam süren bu medeniyet Avrupa da birçok ülkeyi de ele geçirmişlerdir. Başlarında yer alan çift boynuzlu şapkalar ile korku salmayı da başarmışlardır. Denizci oldukları için kendilerine özgü gemileri de bulunmaktadır. Bundan dolayı deniz savaşlarında da üstün gelmeyi başarmışlardır. Korsancılık yapan bu medeniyet birçok hazineye de sahip olmayı başarmıştır.

Gittikleri her yere korku götüren bu medeniyet için Avrupalılar zorba unvanını kullanmışlardır. Manastırları yıkmalarından dolayı da pek sevilmemişlerdir. Ancak geçmiş bir tarihe sahip olan bu medeniyet Avrupa da birçok ülkede yaşam sürmüşlerdir. Fetih ettikleri noktalarda yaşam sürmek için medeniyet kurarak yerleşmişler ancak zamanla da dağılmıştır. Ülkemizde Vikingler için de bir bilgi bulunuyor. Ayasofya müzesinde 9. Yüzyıla ait olduğu söylenen bir yazı yer alıyor. Bu yazıda Halvdan buradaydı diye bir ibare yer alıyor. Bu yazının Viking medeniyeti tarafından yazıldığı öngörülüyor.  Bunun için Ayasofya’yı gezdiğinizde bu yazının bulunduğu yere dikkat edebilir ve görebilirsiniz. Bu yazıyı Vikingli bir askerin yazdığı tahmin edilmektedir. Roma döneminde yaşayan bu askerin paralı asker olarak hizmet verdiği de tahmin edilenlerin arasında yer alıyor. Ayasofya üst katta yer alan bu yazı koruma altına alınmıştır. Ayrıca üzerinde de görebilmeniz için 9.yüzyıldan kaldığına dair de bir not bulunmaktadır. Bu kadar genişleyen ve diğer ülkelere kadar yayılan medeniyet belirli bir süre sonunda yok olmuştur.

Vikinglerin Özellikleri Nelerdir

Bir medeniyetin oluşmasına katkı sağlayan Vikingler savaşçı oldukları kadar medeni insanlar olarak da tanımlanmaktadır. Kadınları köle olarak kullanmıyor ve değer veriyorlardır. Ayrıca tarım ve hayvancılık ile de uğraşıyorlardı. Tüm yaşantılarını nerede ise denizcilikle geçiriyorlardı. Kullandıkları gemiler oldukça kaliteli olduğundan dolayı uzun süre kullanım sağlayabiliyorlardı.  Avrupa ülkelerinde Vikinglere ait eserleri görebilirsiniz. Tarihi bir geçmişe sahip olan bu medeniyete gezdiğiniz ülkelerde rastlayabilirsiniz. Temizliğe de aşırı önem veriyorlardı. Avrupalılar Vikinglerin temiz olmadığını söylese de tarihi bilgilere göre temiz oldukları kanıtlanmıştır. Dini açıdan da öldüklerinde gemilere koyularak okyanusa bırakılan Vikingler denizde yeniden hayat bulacaklarına da inanıyorlardı. Ayrıca silahları da kendileri için kutsal sayılıyordu.

Denizlere Hakim Bir Medeniyet

Daha çok yağmacı olarak tanınan bu medeniyet denizlerde tam bir hakimiyet sürmüşlerdir. Özel geliştirilen gemileri hareket kabiliyeti açsından kolaylık sağlıyordu. Bundan dolayı gemilerle yaptıkları savaşlarda üstün gelerek birçok geminin batmasına neden oldular. Fethettikleri yerlere kendi kültürlerini götürmeyi prensip haline getiren bu medeniyet Fransa’nın Normadiya bölgesine de yerleşmişlerdir. Burada Fransızca öğrendikleri de iddia edilmektedir.

Hangi Ülkelerde Yaşamışlardır

Vikinglerin ülkesi Danimarka olarak bilinse de birçok ülkede yaşam sürmüşlerdir. Danimarka’yı gezdiğinizde Vikinglere ait yerleri de görebilirsiniz.            Asıl vatanları olan Danimarka da uzun süre yaşamışlardır. Daha sonra yaşadıkları ülkeler, İsveç, İngiltere, Norveç, İzlanda ve Faroe Adaları’dır. Bu ülkelere gittiğinizde Vikinglere ait eserler ve yaşam hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Norveç bilim adamlarına göre Amerika’da da yaşam sürdüklerini iddia etmektedirler. Fransa da kısa bir yasam süren bu medeniyet aldıkları ülkelerde kültürel değişime de zemin hazırlamışlardır. Ayrıca Vikinglerin Fransızca konuştuğu bilgisi de yer alıyor.

Danimarka

Kuzey Avrupa da yer alan bu ülke gezilip görülecek yerler açısından oldukça zengindir. Dünyanın en yeşil ülkesi konumunda da yer alıyor. Ülkede Vikingler belirli bir süre yaşam sürmüşlerdir. Burayı gezdiğinizde Vikinglere ait bilgilere de erişim sağlayabilirsiniz. Ülkede Viking deniz müzesi de yer alıyor. Müzede Vikinglere ait eserleri görebilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz Danimarka Uçak Biletini Bul »

İsveç

İsviçre de yapılan kazı çalışmalarında Vikinglere ait eserler bulunmuştur. Ticaretle de uğraşan Vikingler bu ülkede de yaşam sürmüşlerdir.

Norveç

8. ve 11. yüzyıllar arasında Norveç’te Vikingliler hüküm sürmüşlerdir. Norveç’e gittiğinizde Vikinglere ait eserler de görebilirsiniz.

İngiltere Tarihinde Önemli Bir Yere Sahiptirler

Vikingler İngiltere’ye saldırılar düzenlemişlerdir. Buda İngilizlerin birleşmesinde itici bir güç konumu oluşturmuştur. İngiltere’nin kültürüne de olumlu yansımaları olmuştur.

İzlanda

İzlanda birçok turistik alana sahip bir ülkedir. Bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde Viking tarihi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz İzlanda Uçak Biletini Bul »

Avrupa ülkelerinde hakimiyet süren bu medeniyet yaşadıkları dönem içerisinde barbar olarak nitelendirilmişlerdir. Gittikleri her ülkeye kendi kültürlerinden götürerek etkileşimi hızlandırmışlardır. Avrupa ülkelerine seyahat ettiğinizde bu medeniyette ait müzeler görebilirsiniz. Danimarka da yer alan gemi müzesinde o dönem ait kullanılan gemileri görebilirsiniz. Farklı tasarım olan bu gemiler sizi oldukça şaşırtacaktır. Bu alanı gezerek medeniyetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüze kadar gelmeyi başaran bu medeniyet sayesinde yeni bilgiler de edinebilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.