Viyana Kuşatması İçin En Doğru Zaman: Bu Büyüleyici Yolculuğa Hazır Olun

Bir yandan o tarihi ve mistik havası, diğer yandan “gerçekten kültür başkentiymiş” dedirten kültürel yoğunluğu, bu iki noktanın ortasında sürekli varlığını hissettiren politik yapısı… Kısacası büyülü ve her anlamda farklı duygular yaşatan bir şehir; Viyana… Türkiye’den rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz, Aralık-Ocak aylarında güzel bir kış tatilini size vaat eden bu şehri keşfetmeniz için özel bir liste hazırladık sizlere.

Viyana’da Gezilecek Başlıca Yerler

 

Büyüleyici Mimarisiyle; Aziz Stephan Katedrali:

aziz-stephan-katedrali

1365 yılında inşası tamamlanan ve günümüze kadar çok ciddi restorasyonlar yapılmadan en doğal haliyle getirilen, mükemmel bir mimari yapı. Viyana’nın da en önemli simgelerinin başında yer alır ve mutlaka görülmesi gerekir.

Biletall.com’dan En Ucuz Viyana Uçak Biletini Bul »

Rehbere Takılın ve Hofburg Sarayı’nı Keşfedin:

hofburg-sarayi

Tam adı Hofburg İmparatorluk Sarayı’dır… Başkentin en önemli yapılarından birisidir. Girişteki heykelleri, farklı noktalara açılan mimari yapısı ile sizleri çok farklı bir sürece davet eder. 10-15 Euro karşısında, özel bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz tüm sarayı.

Bir Diğer Tarih ve Kültür Rotamız; Schönbrunn Sarayı:

schonbrunn-sarayi

Viyana’da saraylar çoktur… Fakat bu saray, diğerlerinden çok daha farklı bir içeriğe sahip. Bölgedeki birçok önemli tarihi eser, bu sarayda sergilenir. Haliyle sadece bir sarayı gezmez, aynı zamanda Viyana’nın tarihine ve kültürüne daha yakından tanıklık etmiş olursunuz.

Operanın Merkezi; Viyana Devlet Operası:

viyana-devlet-operasi

Opera dünyası ve sanat camiası için efsane adreslerden birisidir. Opera dendiği zaman, zaten bu şehir başkent olarak kabul edilir. Geçmişi, mimari yapısı ve atmosferi ile sizlere operaya karşı çok daha farklı bir bakış açısı kazandıracak bir yapıdır.

Her An Sanat İçin; Albertina Müzesi:

albertina-muzesi

65.000’in üzerinde sanat eserine ev sahipliği yapan mükemmel bir müzedir. Gravür, taş baskı veya ağaç baskı… Müze içerisinde tablo ve sanat odağında görebileceğiniz içerik sizi şaşırtacak seviyede yoğundur.

Biraz Eğlence İçin; Zoo Vienna:

zoo-vienna

Pandalar ve normal bir hayvanat bahçesinde görmeye alışkın olmadığınız birçok farklı hayvan türü eğlenceli bir serüven yaşatır sizlere. Özellikle de aile ve çocuk odaklı bir Viyana gezisinin olmazsa olmaz adresidir. Üstelik farklı etkinlikleri ile sıradan bir hayvanat bahçesinin daha ötesinde bir deneyim sunar.

Orta Çağ Mimarisi; St. Peter Kilisesi:

st-peter-kilisesi

Orta Çağ için mimari kavramını en iyi yansıtan yapılardan birisidir. İçerisi oldukça sessiz ve garip bir huzur veren yapıya sahiptir. Bu nedenle sadece tarihi bir mimari yapı değil, aynı zamanda ruhani bir gezi noktası olabilmektedir.

Biletall.com’dan En Ucuz Viyana Uçak Biletini Bul »

Doğaya Merhaba Demek İçin; Doğa Tarihi Müzesi:

doga-tarihi-muzesi

Dinozorlar, mükemmel bir yapı içerisinde sunulan diğer canlılar ve doğaya dair birçok detay unsur… Kısacası doğa adına merak ettiğiniz ve aklınızda dahi olmayan ne varsa, bu müzede büyük bir heyecanla görebilirsiniz.

Viyana’da Ulaşım ve Yemek Kültürü

viyanada-ulasim-yemek

Ülkeye ulaşmak için hem karayolu, hem de havayolu seçeneklerini kullanmak mümkündür. Öyle ki, ülkemizdeki bazı otobüs firmaları; doğrudan otobüs seferleri dahi düzenlemektedir Viyana’ya. Şehre ulaştıktan sonra ise, oldukça uygun fiyatlarla sunulan toplu taşıma seçeneklerini bulursunuz. Metrolar, otobüsler hepsi çok ucuzdur ve birçok noktaya hızlı şekilde ulaşmanızı sağlarlar. Şehrin en önemli özelliklerinden birisi de, bisiklet sürüşüne tamamen uyumlu tasarlanmış olmasıdır. Günlük ortalama 1-3 Euro arası bir ücret karşılığında bisiklet kiralayabilir, tüm gün rahatlıkla bisiklet üzerinde güzel bir gezinti yapabilirsiniz.

Gelelim bir iki yemek ipucuna… Viyana’yı keşfiniz sırasında, mutlaka şnitzel tadın. Tavuk eti değil de, dana eti kullanılarak hazırlanan bir şnitzel ile damak zevkinizi çok daha farklı bir noktaya çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca kent genelinde beslenme kavramı çok gelişmiştir… Lüks restoranların yanı sıra, birçok noktada kaliteli ve uygun restoranlar da vardır. Dünya mutfağı ya da Türk mutfağı ile karşılaşmak oldukça kolaydır. Haliyle yeme-içme konusunda asla sorun yaşamazsınız.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.