Yükselişteki Dövize Karşı, Seyahat Rotanızı Çevirebileceğiniz Bir Alternatif: Balkanlar!

Balkanlar, tek bir ülkesine takılmak yerine; her ülkesinde çok özel noktaları gezebileceğiniz önemli bir bölgedir. Birbirine yakın şehirleri, vize anlamında rahat hareket etmenize olanak tanıyan anlaşmaları, sizlere özgür bir ortam sunar. Haliyle şu dönemlerde döviz odaklı bir harcama yapmak zorunda kalacağınız Avrupa gezileri yerine; Balkanlar’da çok daha rahat hareket edebileceğiniz bir gezinin içerisinde yer alabilirsiniz.

Bizler bu yazımızda sizlere her bir Balkan ülkesinde mutlaka görmeniz gereken en önemli uğrak yerlerini derledik. Aşağıdaki tüm adresleri, birçok Avrupa ülkesine oranla çok daha uygun ücretlerle gezebilirsiniz. Dövize bağlı olarak normalin neredeyse iki katı ücretler ödemek yerine, daha kapsamlı bir tatili; daha uygun ücretler karşılığında planlayabilirsiniz. Balkanlara gitmeye karar verdiğinizde, yazımıza mutlaka tekrar göz atın. (:

1) Postojna Cave (Slovenya)

postojna-cave

Dünya genelinde birçok yer altı mağarası vardır. Fakat hiçbiri, Postojna Cave kadar derin ve özel değildir. Özellikle Aralık ayı süresince soğukların engel olamayacağı macera dolu bir gezinin parçası ve heyecanlı bir Balkan gezisinin en önemli noktalarından birisi olacaktır Postojna Cave.

Biletall.com’dan En Ucuz Slovenya Uçak Biletini Bul »

2) Prizren (Kosova)

prizren

Kosova’nın, belki de en özel yelerinden birisidir. Özellikle de Rumeli yemekleri ile ünlü olan bu bölge, ailenizle birlikte eğlenceli ve modernize edilmiş sıradan yaşımın dışında çok daha konsept bir gezi yapabileceğiniz adreslerin başında yer alır. Tarihi kalesi ve tamamen doğal yapısı sayesinde deneyiminizi daha sofistike bir noktaya taşımaktadır. Konaklama seçenekleri ve restoranları da bu tarihi dokuyu yansıtır sizlere.

3) Plovdiv (Bulgaristan)

plovdiv

Bir yandan huzurlu bir Balkan gezisinin parçası olabilecek, diğer yandan tarihi dokusu ile çok farklı bir süreç yaşamanızı sağlayacak özel bir adrestir. Birçok tarihi kalıntıya sahip olan Plovdiv, konaklama konusunda da oldukça şirin ve tarihi mimariye sahip eski ama çağdaş imkânlar sunar. Böylelikle oldukça konforlu, özgür ama farklı bir Balkan gezisi yapmanızı sağlar. Yılbaşı tatilinde de ailenizle tercih edebileceğiniz önemli adreslerden birisidir.

4) Kotor (Karadağ)

kotor

Karadağ, kıyı şeritleri ile ciddi anlamda dikkat çekmiş ve ün yapmış bir ülkedir. Kotor ise, tam bir tablo misali sizlere bambaşka bir deneyim sunar. Kış aylarında oldukça sessiz ve huzurlu olması, özellikle romantik bir gezi adresi arayanlar için vazgeçilmez bir seçenek haline getirmektedir Kotor’u. Burada, etrafınızda yemyeşil bir doğa ve orman ile karşı karşıya kalırsınız. Önünüzde ise, masmavi ve tertemiz bir deniz sizi bekler. İşte, bu iki mükemmelin arasında kalmış ve büyük oteller, büyük binalar yerine daha şirin, tarihi yapıları ile dikkat çeken bir noktadır Kotor.

5) Belgrad (Sırbistan)

belgrad

Balkanlar turunuzu, biraz daha eğlenceli hale getirmek; hareketli bir adres içerisinde özel bir tatil yaşamak istiyorsanız, Belgrad en doğru seçeneklerden olacaktır. Tarihi yapının içerisinde konumlandırılmış modern yaşam ve eğlence anlayışı ile özellikle yılbaşına eğlenerek girmek, bunu da daha ekonomik bir yut dışı gezisi ile yapmak isteyenler için en doğru seçim olacaktır.

Biletall.com’dan En Ucuz Belgrad Uçak Biletini Bul »

6) Split (Hırvatistan)

split

Son olarak, özellikle yılbaşı planı yapanlar için önerdiğimiz adreslerin bir diğeri de Split olacaktır. Bölgenin, en büyük şehri olması ve modern yaşamı her alanda en iyi şekilde sunmasıyla birlikte, Roma İmparatorluğu döneminden gelen tarihi dokusunu hiçbir şekilde bozmadan korumuş olması, standart bir tatil, standart bir eğlence anlayışından daha ötesini vaat eder sizlere.

Öneriyoruz: Böyle bir Balkan gezisinde, turlara ya da rehberlere pek fazla ihtiyaç duymazsınız. Bu nedenle, bu tarz harici masraflar yerine; tamamen kendi planınızı yaparak daha özgür ve rahat bir şekilde gezinizi yapabilme şansına Balkanlar sayesinde sahip olabilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.