6 Eylül Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Kalkış Şehir: İzmir
Varış Şehir: Bandırma

Rota Uzunluğu: 240 Km
Yolculuk Süresi: 6 Saat 20 Dakika

6 Eylül Ekspresi Nedir?

6 Eylül Ekspresi, İzmir’in tarihi garı Basmane ve Balıkesir Bandırma Garı hattında her gün sefer düzenleyen bir tren hattıdır. 6 Eylül Ekspresi tren bileti alarak bineceğiniz trende, yolculuğunuz Basmane Garı’nda başlayacak ve Bandırma Garı’nda sona erecektir. Yolculuk ortalama olarak 6 saat 20 dakika civarında sürmekte olup, iki nokta arasında kat edeceğiniz mesafe 240 kilometre olacaktır.

6 Eylül Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

İzmir Basmane kalkışlı olan 6 Eylül Ekspresi güzergâhı, Balıkesir Bandırma Garı’nda sona ermektedir. Bu rota boyunca tren Basmane, Manisa, Soma, Balıkesir ve Bandırma üzerinden geçmektedir. İzmir’den Balıkesir’e gitmek için yararlanabileceğiniz 6 Eylül Ekspresi sayesinde konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

6 Eylül Ekspresi Sefer Saatleri

6 Eylül Ekspresi sefer saatleri her gün aynı şekilde düzenlenmektedir. Her sabah 8:30’da İzmir Basmane’den hareket eden tren 6 saat 20 dakika sonra yaklaşık olarak 14:49’da Balıkesir Bandırma Garı’na giriş yapmaktadır.

Bu süreç boyunca tren 9:55’te Manisa’dan, 11:31’de Soma’dan, 12:59’da Balıkesir’den geçmektedir.

Dönüşte ise her sabah Bandırma Garı’ndan 7:40’ta hareket etmekte olan 6 Eylül Ekspresi, gelişte izlediği güzergâhın aynısını takip ederek İzmir Basmane Garı’na ulaşmaktadır.

6 Eylül Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

6 Eylül Ekspresi bileti, aynı hatta hizmet veren 17 Eylül Ekspresi’ne göre daha zor bulunabilmektedir. Trenin sabahın erken saatlerinde yola çıkması bu durumda önemli bir etken olarak dikkati çekmektedir. Her ne kadar alternatifine göre daha çok tercih edilen bir tren olsa da çoğu zaman aynı gün içerisinde dahi bilet bulmak mümkündür. Ancak yine de seyahat edeceğiniz tarih kesinleştiğinde tren bilet alımını tamamlamanız faydanıza olacaktır.

6 Eylül Ekspresi bileti almak için TCDD sitesine girmeniz gerekmektedir. Devamında kalkış ve varış yerlerini seçerek seyahat tarihinizi de girebilirsiniz. Listelenecek olan tüm tren seferlerinden dilediğinizi seçerek tren bileti alımını tamamlayabilirsiniz.

İzmir → Bandırma Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 İzmir 08:30
2 Manisa 09:55
3 Balıkesir 12:59
4 Bandırma 14:53 (Varış)
Bandırma → İzmir Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Bandırma 07:35
2 Balıkesir 09:31
3 Manisa 12:46
4 İzmir 14:12 (Varış)

6 Eylül Ekspresi’ndeki Vagon Tipleri

6 Eylül Ekspresi’nde tek bir adet vagon tipi yer almaktadır. 6 Eylül Ekspresi vagon tipleri bilgileri şunlardır:

  • 2+1 Pulman Vagon

Vagonun bir yanında 2 kişilik koltuklar, diğer tarafında ise tek sıra koltukların yer aldığı bu vagonlar 2+1 otobüsler ile oldukça fazla benzerlik göstermektedir. Özellikle tek başınıza yolculuk edecekseniz, tekli koltukları tercih ederek rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

6 Eylül Ekspresi Görselleri

Turistik Olarak 6 Eylül Ekspresi

 

6 Eylül Ekspresi ile seyahat etmek için en uygun zaman.

İzmir’de başlayıp Balıkesir’de son bulmakta olan 6 Eylül Ekspresinde yolculuk yapmak için yılın en uygun zamanları İlkbahar ve Yaz dönemleridir.  Akdeniz iklimine sahip Ege ve Marmara ‘da  Yaz ve İlkbahar dönemi Kaz Dağlarındaki doğanın uyanışını izlemek için ve yolculuk yapmak için en uygun zamanlardır. Ancak Kış döneminde  yolculuk yapacaklar üzülmesinler muhteşem doğa manzarasını yağmurlarla beraber izleme imkanı bulabilecekler.

İzmir’de görülmesi gereken yerler.

İzmir 8500 yıllık köklü bir tarihe sahiptir. Kentten uzaklaşıp tatil beldelerine doğru yol aldıkça Ege’nin en güzel kasaba ve köyleri sizleri bekliyor olacaktır. Çeşme, Alaçatı ve Urla kentin en çok tercih edilen en güzel tatil bölgelerinden birkaçıdır. İzmir’e gelip tarihi bir gezi yapmaksa planınız İzmir Saat Kulesi’ne mutlaka uğramalısınız. İzmir Saat Kulesi Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901’de inşa edilmiş muhteşem mimariye sahip bir eserdir. Şehrin çok değerli bir diğer tarihi eseri ise Efes Antik Kenti’dir. Bu antik kentin kalıntıları 8 kilometrelik geniş bir alana yayılmıştır. Efes Antik Kenti’ni yılda yaklaşık 1,5 milyon turist ziyaret etmektedir. Antik kentin içerisinde bulunun başlıca yapılar ve eserler şöyledir; Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, İsa Bey Camii ve daha niceleridir. İzmir’e gelince bu yerleri gezmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

İzmir’de ne yenir?

İzmir’in kültürel zenginliği kadar mutfağı da zengindir. İzmir mutfağında ilk bakışta zeytinyağı ile lezzetlenen sebze ve balık yemekleri dikkat çeker. Fakat sadece bu kadarla sınırlı değildir. İzmir’in belki de ilk akla gelen yemeği İzmir Köftedir. İzmir Köfteyi özel yapan ise tepside patateslerle birlikte servis edilirken üzerine dökülen domates sosudur. İzmir’in bir başka baş döndüren lezzeti ise bu aralar fazlaca popülerleşmiş olan Lokmadır. İzmir’in her yerinde sık sık rastlayabileceğiniz bu lezzet, kızgın zeytin yağının içine hamur toplarının bırakılması sonra üzerine şerbet dökülmesiyle yapılır.

Balıkesir’de görülmesi gereken yerler.

Balıkesir şehri Türkiye’nin en önemli tatil mekanlarından biri olan Ayvalık’ı sınırları içerisinde bulundurur. Ayrıca Ayvalık ilçesinin de en ünlü yerlerinden biri ise  Şeytan Sofrası’dır. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisidir. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir. Ayrıca gün batımını seyretmek için aşıkların uğrak yeridir. Balıkesir tatil beldeleri kadar tarihi yerlere de sahip bir kentimizdir. Balıkesir’de tarihi açıdan çok önemli 4 adet antik kent bulunmaktadır bunlar şöyledir; Antandros Antik Kenti, Daskyleoin Antik Kenti, Adramytteion Antik Kenti ve Kyzikos Antik Kenti. Sizleri doğa ve tarihle buluşturacak olan Balıkesir’e bekliyoruz.

Balıkesir’de ne yenir?

Balıkesir tarihiyle olduğu kadar mutfağıyla da zengin bir şehrimizdir. Balıkesir’in en bilinen lezzeti Höşmerim tatlısıdır. Höşmerim peynir ve irmiğin bir araya gelmesiyle yapılan bir tatlıdır. Ayrıca Balıkesir’in bir başka akılda ve damakta kalıcı lezzeti Zerde’dir. Zerde Osmanlıdan bu yana varlığını koruyan bir tatlıdır. Hala Balıkesir’in popüler tatlarından olan Zerde, kızamık şekeri, gül suyu, karanfil, tarçın ve en önemlisi pirincin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Sadece bu güzel lezzetleri tatmak için bile Balıkesir’e gidilebilir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.