Ankara’da Gezebileceğiniz Müzeler

Bir şehirden başka bir şehre gittiğimizde gideceğimiz, gezeceğimiz yerler arasında mutlaka müzeler vardır. Bizim kültürümüzde de müze anlayışı oldukça fazladır. Tüm şehirlerimizde mutlaka müze bulunmaktadır. Biz de şimdi sizlere Ankara’ya gittiğinizde uğramanız gereken müzeleri listeleyeceğiz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunmaktadır. Tarih ve arkeoloji müzesidir. İki Osmanlı binasından oluşmaktadır. Bunlardan biri Mahmut Paşa bedesteni diğeri ise Kurşunlu Han’ıdır. 1881 yılında çıkan bir yangından dolayı kullanıma kapatılmıştır. Ancak daha sonra Atatürk’ün isteği ile tekrardan yenilenip düzenlenerek kullanıma açılmıştır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde arkeolojik eserler Paleolitik Çağ’dan başlamak üzere kronolojik bir şekilde sergilenmektedir. Ankara’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken müzelerin başında yer almaktadır.

Anıtkabir Müzesi

21 Haziran 1960’da ziyarete açılmıştır. Anıtkabir müzesi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Atatürk’ün özel eşyaları yer almaktadır. İkinci bölümde Çanakkale Savaşları panoraması, üçüncü bölümde ise Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz panoraması, dördüncü bölümde ise Atatürk devrimlerinin fotoğraflarının tanıtıldığı bir koridor bulunmaktadır. Müzede dünyada eşi benzeri olmayan güzellikte mükemmel bir üç panorama sergilenmektedir. Ankara’ya gittiğinizde elbette ki gideceğiniz en önemli müze burasıdır. Mutlaka gitmeniz gerekmektedir.

Etnografya Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Resim, heykel müzesi olarak kullanılmaktadır. Selçuklu döneminden bu zamana kadar devam eden Türk sanatını sergilemektedir. Anadolunun çeşitli yörelerinden izler taşıyan halk giysileri, ayakkabılar, süs eşyaları bulunmaktadır. Bunlar Türk sanatının örnekleridir. Birçok örnek daha içerisinde yer almaktadır. Etnografya müzesini sanatseverler oldukça fazla ziyaret etmektedirler.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Birinci TBMM binasıdır. En belirgin özelliği duvarlarında Ankara taşı kullanılmasıdır. Kurtuluş Savaşı Müzesi çeşitli bir koleksiyona sahiptir.  Lozan Antlaşması ve Sevr Antlaşması’na ait belgeler, çeşitli devlet büyüğü hediyeleri ve dönemin önemli yazışmaları ve haberleşme araçları müze içerisinde sergilenmektedir. Müzeye gitmenizi tavsiye ederiz.

Biletall.com’dan Ankara’ya En Ucuz Otobüs Biletini Bul »

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

2011 yılında Altındağ belediyesi tarafından bakım ve onarımı yapılmıştır. Daha sonra ziyarete açılmıştır. Ulucanlar Cezaevi düşüncelerinden dolayı hapis yatan yüzlerce gazeteci, yazar ve şairin bulunduğu bir cezaeviydi. Burada o insanlara ait birçok anı, belge bulunmaktadır. Gittiğinizde bütün duygularınızın alt üst olacağı bir müzedir. Onarılmış olsa da içerisinde ki o cezaevi havası asla geçmeyen bir müzedir. Size de o havayı verecektir. Ankara’ya gittiğinizde mutlaka uğramalısınız.

Rahmi M. Koç Müzesi

Eski İstanbul’un merkezinde, Haliç kıyısında bulunmaktadır. Ülkemizin ilk ve tek sanayi müzesidir. Sosyal mekân olarak oldukça gelişmiştir. Endüstriyel müze olarak geçmektedir. Ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Müzede ziyaretçilerin rahat ve konforlu bir şekilde gezmeleri için birçok şey detaylı olarak düşünülmüştür. Rampalar, asansörler ziyaretçiler için ayarlanmıştır. Müzeye mutlaka uğramalısınız.

Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Sanatsever Yüksel Erimtan’ın arkeolojiye olan ilgisiyle yıllar içinde biriktirdiği eserlerin bir koleksiyon haline getirmesiyle oluşmuştur. Müze 2015 yılında ziyarete açılmıştır. Arkeolojik eserlerin bulunduğu yenilikçi bir müze anlayışıyla tasarlanmıştır. Müzede geçici sergiler de zaman zaman yer almaktadır. Ankara’ya gittiğinizde uğramanızı tavsiye ederiz.

PTT Pul Müzesi

Ankara’nın Ulus semtinde yer almaktadır. 2013 yılında hizmete açılmıştır. Müzede, haberleşme tarihi, tarihimizi yansıtan eserler ve bunun yanında çeşitli binlerce pul bulunmaktadır. Ankara’ya gittiğinizde gitmeniz gereken ve ilginizi çekecek bir müzedir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.