Atatürk Anıtının Olduğu 10 Ülke

Yüzlerce yıllık geçmişi olan bir ülke, karşılaştığı en büyük krizle yüz yüze kaldığı sırada liderlik görevini üstlenmişti Atatürk. Öyle bir lider olmuştu ki Türk halkına, tüm dünyanın saygısını kazanmıştı yaptıklarıyla. Nice generaller, krallar bu büyük adamla aynı zamanda yaşamış olduğu için bile gurur duyduğunu açıklamıştı. İşte Atatürk’e olan saygısını sadece sözlerle sunmakla yetinmeyip, Atatürk anıtı yaptırmış olan 10 Ülke.

1- Canberra, Avustralya

Tarihte ilk kez iki ülkenin dostluk bağları bir savaş ile gelişmiştir. Atatürk’ün
Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen Anzak askerleri için söylediği sözlerden sonra, Anzaklar da şükranlarını iletmiştir:
“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar!
Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” Atatürk, 1934

“Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti. Gözyaşlarımız dindi. Bir ana olarak bana, bir güzelim teselli bahşetti. Yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata demek istiyoruz. Çünkü, yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın sözleri gibi yüce, ilahi. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla…” Avustralyalı bir anne iki ülkenin de şehitlerinin anısını yaşatmak için Avustralya’da Atatürk anıtı yapılmıştır.

2- Be’er Sheva, İsrail

Ülkesinin başına bir savaş sırasında geçmek zorunda kalmış biri olmasına rağmen, Atatürk tüm dünyada barışla ilgili söylediği sözlerle hatırlanmaktadır. Be’er Sheva’da bulunan heykelin levhasında “Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu” yazısı bulunmaktadır.

3- Wellington, Yeni Zellanda

Başkent Wellington’ın Tarakina koyunda Atatürk anıtı dikilmesinin sebebi, Cook Boğazı’nın Gelibolu Yarımadası’na benzemesiymiş.

4- Mexico City, Meksika

Meksika’nın bağımsızlığının 100.yıl dönümünde Türk vatandaşlarının hediye ettiği saat kulesi, Meksikalılar tarafından ‘Osmanlı Saati’ olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor. Her ne kadar yeni bir devlet kurmuş olsa da Atatürk’ün adı hala Osmanlı Devleti’yle de anılmaktadır.

Biletall.com’dan En Ucuz Meksika Uçak Biletini Bul »

5- Havana, Küba

Küba’da Atatürk’ten başka devlet adamının heykeli olmadığı söylenmektedir.
Fakat Atatürk haricinde başka devlet adamlarının da heykelleri olduğu bilinmektedir. Fidel Castro’nun kendi heykelinin olmamasını istediği için bu durum bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmuştur. Atatürk’ün heykelinin altında ise hem Türkçe hem İspanyolca “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu – Yurtta Barış, Dünyada Barış” yazmaktadır.

6- Kuşimoto, Japonya

Japonya Türklere olan saygısını her zaman göstermiş bir millet. 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni Kuşimo açıklarında battığında, ölen mürettebatın anısına kasabada bir anıt yapılmış. 2010 yılında Atatürk heykeli yine aynı kasabada dikilmiştir.

7- Santiago, Şili

Şili’nin başkenti Santiago’da, kentte yaşayanların örnek alması için bir parka Atatürk’ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırmıştır. Rölyefte yazılı metin şu şekilde: “Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali… Bütün hayatını Türk milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır!”

8- Caracas, Venezuela

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bulunan bir parka Atatürk heykeli dikilmiştir. Heykelin altında ise “Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazısı vardır.

9- Bükreş, Romanya

Romanya’daki Atatürk Meydanı. Bu meydanda bir de Atatürk Büstü bulunmaktadır.

Biletall.com’dan En Ucuz Romanya Uçak Biletini Bul »

10- Bakü, Azerbaycan

Her zaman iyi ilişkilere sahip olduğumuz komşu ülkemizde de tabi ki Atatürk heykeli
var hem de bakan herkesi etkileyecek güzellikte.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.