Baharda Gidebileceğiniz Renkli Şehirler

Her rengin farklı hisler uyandırdığını bir yerlerde okumuş veya duymuşsunuzdur; dahası, bu hisse mutlaka siz de kapılmışsınızdır. Mavi huzuru ve sakinliği hatırlatırken, yeşil rahatlığı yansıtır, sarı ise enerjik hissettirir. İçimizde uyandırdıkları enerjileri ile renklerin, baharda en güzel hallerini görebileceğiniz şehirleri sizin için hazırladığımız listede bulabilirsiniz.

Bruno, İtalya

İtalya’nın, gondollarıyla ünlü Venedik kentine bağlı minik bir ada olan Bruno’da 6.yüzyılda yerleşimin başladığı söyleniyor. Yerleşime açıldığı zamanlardan bu yana dantel dokuma ve balıkçılık en önemli geçim kaynağı olma ünvanlarını kaybetmemiş. Yıllar önce sisli havalarda balıkçıların yollarını bulabilmeleri ve uzaktan Bruno adasını ayırt edip yollarını kaybetmemeleri için evleri boyama gelenekleri sayesinde Ada bugünkü masalsı halini almıştır. Hatta evler renkleriyle o kadar güzel bir kontrast oluşturmuştur ki günümüzde evleri yeniden boyamak ya da rengini değiştirmek isterseniz hükümetten izin almanız gerekmektedir. Siz de uyumun ve renklerin bu kadar önemsendiği bu adayı seyahat listenize ekleyebilirsiniz.

Cape Town, Güney Afrika

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri olan Cape Town, Afrika’nın Avrupa’ya en uzak köşesinde yer almaktadır. Bo Kaap semtinde yer alan renkli evleriyle dikkatleri üzerine çeken bu bölge, gökkuşağında bir yolculuğa çıkmak isteyenler için çok güzel bir seçim. 16. yüzyılda bölgede yaşayan Müslüman topluluğun özgürleşme isteğini evlerini boyayarak göstermesi, canlılığını günümüze kadar koruyan bu renkli villaların ortaya çıkmasıyla sonuçlanmış. Gezgin Kerimcan Akduman’ın Biletall sponsorluğu ile gerçekleştirdiği muhteşem Cape Town gezisini izlemek isterseniz, Biletall Instagram hesabında Öne Çıkanlar bölümüne göz atabilirsiniz 🙂

Biletall.com’dan En Ucuz Cape Town Uçak Biletini Bul »

St. John’s, Kanada

Canlı renklerin içimizi ısıtmasının bilimsel bir açıklaması olmasa da içten içe inandığımız bir durumdur. Kanada da havanın soğukluğuyla bilinen bir ülke olmasına rağmen, Newfoundland adasındaki St. Johns bölgesi, barındırdığı renkli evler sayesinde içinizi ısıtacak bir bölge diyebiliriz.  Zamanında bölgede yaşayan balıkçılar gece yorgun argın şehre döndüklerinde tanımakta zorlandıkları evlerini boyamalarıyla, bölge şimdiki renklerini almıştır. Renklerin güzelliği evlerin “Jellybean Houses” olarak anılmasına neden olmuştur.  Jelibon şekerlerinden gelen bu isim evleri yeme isteği uyandırabilir, lütfen dikkatli olun 🙂

Kopenhag, Danimarka

Kral V. Christian tarafından kurulmuş renk renk evlerin dizildiği, eskilerden kalma gemilerin sıralandığı bir liman, Nyvan.  Bu küçük liman şeridi, kafe ve restoranlarda oturabileceğiniz, kanalda sandal turu yapabileceğiniz, banklarda oturup limanı izleyebileceğiniz, sokaklarda jazz müziği eşliğinde yürüyebileceğiniz Kopenhag’ın sevimli noktalarından biri. Burayı asıl önemli yapan şeylerden biri de ünlü masal ve hikaye yazarı Andersen’in burada yaşamış olmasıdır. Masal ve hikayelerin böyle renkli bir yerden çıkması tesadüf mü bilemeyiz ama Andersen’in yaşadığı 20 numaralı binayı ziyaret ederek yazdığı masalları hissedebilirsiniz belki.

Jodhpur, Hindistan

Sanki bir ressam şuraya da şirin, küçük, mavi evler çizelim demiş ve ortaya Jodhpur kenti çıkmış gibi. Sebebi bir ressam olmasa da bu fikir, yıllar önce kast sisteminin en üst sınıfından olan Brahma rahiplerinden çıkmış. Bölgeye zamanla diğer sınıftan insanların yerleşmelerinden sonra Brahmaların kendini onlardan ayırmak isteyip evlerini maviye boyamalarıyla başlayıp daha sonra gelenek haline gelen ve diğer evlerin de maviye boyanmasıyla birlikte günümüzdeki bütünlüğüne kavuşmuştur. Tüm evlerin mavi olması sebebiyle ‘Mavi Şehir’ olarak anılmaktadır. Evlerin yanı sıra bölgede 1459 yılında inşa edilen ve tarihte hiç işgale uğramamış olmasıyla Mehrangarh Kalesi de dikkatleri üzerine çekmektedir. Hem renkleri hem de tarihiyle görülmesi gereken güzel şehirlerden biri.

Biletall.com’dan En Ucuz Hindistan Uçak Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.