Dünyada Kış Tatili Yapabileceğiniz 10 Yer

1- ST. MORITZ, İSVİÇRE

st-moriz-isvicre

Özellikle yılbaşlarında ve Noel zamanında ışıklandırılan ve büyülü bir atmosfere sahip olan bu bölgeye, 3 farklı yolla ulaşılmaktadır. Eğer sis yüzünden kapalı değilse, uçakla yoksa da 4 saatlik bir tren yolculuğuyla ulaşılan bu görkemli merkez, dünya sosyetesinin de uğrak yerlerinden biridir. Profesyonel kayakçıların oldukça zorlu pistlerde ustalıklarını sergilediği St. Moritz, muhteşem bir orman manzarasına sahiptir. Hem konaklama tesisleri hem de eğlence mekanları açısından da oldukça popülerdir. Donmuş göl üzerinde yapılan at yarışları uzun yıllardan beri gerçekleşmektedir. Bahis tutanlar ya da köpek yarışlarını izlemeyi tercih edenlere son derece sık rastlanır. St. Moritz dünya jet sosyetesinin karlar üzerindeki şatosu olarak da nitelendirilebilir.

2- LES DEUX ALPES, FRANSA

les-deux-alpes-fransa

Ülkenin en önemli ve popüler kayak merkezlerinden biri olan Les Deux Alpes, 3600 yükseklikten kayak yapma olanağı sağlamaktadır. Kasım ayının sonlarına doğru açılan kayak merkezi Mayıs sonuna kadar ziyaretçi kabul eder ve aktif bir halde hizmet verir. Bir diğer özelliği de çocuklar için düzenlenen birbirinden farklı ve güzel aktiviteler düzenliyor olmasıdır. Gündüz kayakla uğraşanlar gece de ışıltılı bir gece hayatının içine dalabilirler. Birçok bar ve diskonun bulunduğu merkezde sabahın ilk ışıklarına kadar çılgınca bir eğlence devam etmektedir. Yoğun sezonda pistler biraz kalabalık olsa da diğer bütün güzellikler bu olumsuzluğu arka plana itmeye yetiyor. Yakın civardaki La Grave ile Mont De Lans ayrıca görülmesi gereken yerlerdendir.

Biletall.com’dan En Ucuz Fransa Uçak Biletini Bul »

3- ALPBACH (TIROL), AVUSTURYA

alpbach

Avusturya’nın karlarla çevrili bu şirin köyü, profesyonel ya da amatör her tür kayakçının gözde merkezlerinden biri olmaktadır. Mükemmel ve tertemiz bir dağ havasında kayak yapmak ve tesislerinde dinlenmek oldukça keyiflidir. Bu bölgeye sadece kayakçılar değil, sahip olduğu muhteşem manzara eşliğinde yeme içmeye gelmek isteyenlerde uğramaktadırlar. Avusturya sınırları içinde en güzel köy seçilmesi boşuna değildir. Her daim bakımlı, düzenli ve nezih olan Alpbach, özellikle değişik mimarideki köy evleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Kongre merkezi mutlaka görülmesi gereken yapılardan bir tanesidir.

4- COURCHEVEL (SAVOİE), FRANSA

courchevel-savoie

600 km ile dünyadaki en büyük ve uzun pistlerden birine sahip olan Courchevel, elit kesimden bıkanların daha rahat edeceği ve çoluk çocuk tatillerini yapabileceği bir bölgedir. En büyük özelliği suni kar yağdırılarak hazırlanan bir kayak merkezi olmasıdır. Buna rağmen birçok sporcuya ev sahipliği yapmaktadır. Gece ışıklandırması ve harika bir dağ manzarasına sahip olması da tercih edilme sebeplerindendir. İçinde bir de çocuk köyü bulunan bu değişik kayak merkezi aynı zamanda herhangi bir kaza ya da rahatsızlanma olduğunda 10 dakika içinde ambulans gelmesiyle de ziyaretçilerin güvenini kazanmaktadır. Cenevre’den 2,5 saatte ulaşılabilen merkezin bir de helikopter pisti bulunmaktadır.

5- KILLINGTON (VERMONT), AMERİKA

killington

Kış turizmi sektöründe lider konumda olan Killington, Amerika’nın doğusunda yer almaktadır. Yakanın küçük bir kasabası olarak kış turizminde en çok rağbet gören merkezlerdendir. Tek bir el tarafından işletilen kasabada rezervasyon, ulaşım ve kayak sporları hizmetleri aynı yerde toplanmıştır. Kayak turizminin artık bir endüstri haline geldiği kasaba, özellikle kar yapım makineleri dikkat çekmektedir. Dünyadaki benzerlerine göre de oldukça hesaplı bir işletmeye sahiptir. Doğal güzellikleri dillere destan Vermont, Kanada sınırına da oldukça yakındır.

6- ZERMATT (VALAIS) , İSVİÇRE

zermat-isvicre

Avrupa’daki
en güzel dağ manzaralarından birine sahip olan Zermatt, 3899 metrelik yüksekliğiyle kayak yapanlara macera dolu bir tatil yaşatmaktadır. Kentin içinde araç kullanılmayan ve doğallıkla konforu aynı yerde birleştiren kasaba, eşsiz güzellikteki manzarasıyla, sadece kayak meraklıların değil diğer ziyaretçilerinde mutlu ayrıldıkları bir bölgedir. İsviçre’nin diğer güzel kentleri Cenevre ve Zürih’e olan yakınlığıyla da gözde bir yer olan Valais, kartpostal güzelliğindeki konumuyla her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

7- MAYRHOFEN (TIROL), AVUSTURYA

mayrhofen-tirol

Denizden 630 metre yükseklikteki konumuyla ayrı bir yere sahip olan bu kayak merkezi aynı zamanda Alpler’deki çocuklara yönelik aktiviteler organize eden ilk tesistir. Merkezdeki düzenli ve hızlı ulaşım sistemi sayesinde kendinizi bir anda 2250 metreyi bulan şahane bir yükseklikte buluyorsunuz. Bu yükseklikten de adrenalin dolu bir kayak macerası sizleri bekliyor. Konaklama tesislerinin yeterliliği ve kalitesiyle de göz dolduran Mayrhofen, turizm sektöründe özelikle kış sezonunda gözde mekanlardan biri haline gelmiştir. Muhteşem bir Alp manzarasında 15 dakika içinde dolaşılabilecek bölgede uzun yürüyüş parkurları yer almaktadır.

8- LES ARCS, FRANSA

les_arcs

Üç bölgeden oluşan bu muhteşem kayak merkezi, yüksekliklerine göre sınıflandırılmaktadır. 1600, 1800 ve 2000 metre yükseklikte konumlanan Les Arcs, kayak haricinde de dolaşması en zevkli merkezlerden biridir. En çok Arc 1600 ‘ün rağbet gördüğü bölgede, hem konaklama hem de alışveriş olanağı bulabilirsiniz. Fransa’nın bir diğer güzel şehri Lyon’a sadece 2,5 saat uzaklıkta olması da bölgenin her sezon dolu olmasına neden olmaktadır. Tatil dönemlerinde fiyatların yüksek olduğu merkezde Ocak sonu – Mart ortası gitmekte fayda vardır.

9- COURMAYEUR (AOSTA), İTALYA

courmayeur

Kayak yapmanın yanı sıra birbirinden leziz menüler sunan restoranları ve tertemiz sularıyla da ünlü bir bölge olan Courmaeur, kış turizminin gözde merkezlerinden biridir. Mont Blanc Tüneli vasıtasıyla Fransa’nın Chamonix adlı kayak merkezine de çıkılabilen merkezde, köy evleri de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Biletall.com’dan En Ucuz İtalya Uçak Biletini Bul »

10- BRECKENRIDGE (COLORADO), AMERİKA

breckenridge

Amerika’nın en önemli kayak merkezlerinden biri olan Breckenridge aynı zamanda birbirinden çeşitli mağazaları ve yeme içme yerleriyle de ünlüdür. 3962 metreden kayak yapma heyacanı yaşayabileceğiniz bölge, çılgın bir gece hayatına sahiptir. Amerika’nın vahşi batı tarzı bir atmosfere sahip olması, restorasyonun çok başarılı yapılması, buraya gelenlerin kendilerini bir macera filminin içinde bulur gibi hissetmelerine neden olmaktadır. Kenti dolaşmak her ne kadar çok zevkli olsa da araç kiralama tavsiye edilmektedir. Denver şehrinin 2 saat uzaklıkta olması ve eski bir maden olan Bakır Dağı’nın da bu bölgede olması, bu kayak merkezini daha cazip bir hale getirmektedir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.