Ege Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Kalkış Şehir: İzmir
Varış Şehir: Balıkesir

Rota Uzunluğu: 240 Km
Yolculuk Süresi: 5 Saat

Ege Ekspresi Nedir?

Ege Ekspresi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından işletilmekte olan ve İzmir (Basmane) ve Balıkesir arasında hizmet veren tren seferidir.

Tren daha çok İzmir ve Balıkesir arasındaki demir yolu civarındaki köy ve kasabalara hizmet veren bölgesel bir tren seferi olarak çalışmaktadır. Bu yüzden de iki konum arasında birçok noktada durmaktadır.

Ege Ekspresi tren bileti alarak binebileceğiniz bu tren, ilk kalkış noktası olan İzmir’deki tarihi Basmane Garı’ndan hareket edecek ve seferiniz Balıkesir Garı’nda son bulacaktır. 240 kilometrelik bir yolu kapsayan bu yolculuk yaklaşık olarak 5 saat sürecektir.

 

Ege Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

Ege Ekspresi güzergâhı, İzmir ile Balıkesir arası olarak tanımlanabilir. Balıkesir’e giderken arada il olarak sadece Manisa’da durmakta olan Ege Ekspresi, bunun dışında daha öncede belirtildiği üzere Çiğili, Menemen, Soma ve Akhisar gibi birçok küçük garda da durmaktadır.

İzmir Balıkesir tren seferi için Ege Ekspresi haricinde 4 farklı ekspres daha tercih edilebilmektedir. Bunlar; 17 Eylül Ekspresi, 6 Eylül Ekspresi, Karesi Ekspresi ve İzmir Mavi olarak belirtilebilir. İzmir Mavi’de yataklı vagon seçeneğinin olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Ege Ekspresi Sefer Saatleri

Ege Ekspresi sefer saatleri, haftanın her günü aynı olmaktadır. Dolayısıyla seyahatinizin hangi güne denk geldiğinin hiçbir önemi olmadan aynı saate Ege Ekspresi tren bileti satın alabilirsiniz.

Seferler her sabah 6:40’ta İzmir Basmane Garı’ndan başlamakta ve 11:28’de Balıkesir Garı’nda son bulmaktadır. Ege Ekspresi’nin Balıkesir yönü için Manisa Garı’ndan hareket saati ise yine her gün 08:07 olmaktadır.

Dönüş seferleri ise trenin saat 14:00’te Balıkesir Garı’ndan hareket etmesiyle başlamaktadır. İzmir yönünde Manisa Garı’ndan hareket saati 17:30 olan Ege Ekspresi, son durağı olan İzmir Basmane Garı’na saat 19:02’de ulaşmaktadır.

İzmir → Balıkesir Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 İzmir 06:40
2 Manisa 08:07
3 Balıkesir 11:29 (Varış)
Balıkesir → İzmir Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Balıkesir 14:00
2 Manisa 17:30
3 İzmir 19:02 (Varış)

Ege Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan TCDD sitesine girerek kalkış varış noktalarını ve seyahat tarihinizi seçebilir, tüm tren seferlerini listeleyebilir, tren bileti fiyatlarını karşılaştırabilir, en uygun tren biletini hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Ege Ekspresi’ndeki Vagon Tipleri

Ege Ekspresi vagon tipleri tek bir vagon tipinden oluşmaktadır:

  • 2+1 Pulman Vagon

Ege Ekspresi pulman vagon, bu ekspreste seçebileceğiniz tek vagon tipidir. Vagonun bir sırasında ikili koltuklar yer alırken diğer tarafında ise tekli koltuklar bulunmaktadır. 2+1 otobüslerle oldukça benzer olan bu vagonlarda tek başınıza seyahat edecekseniz tekli koltuklardan tren bileti almayı tercih edebilirsiniz.

17 Eylül Ekspres Görselleri

Turistik Olarak Ege Ekspresi

Ege Ekspresi ile seyahat etmek için en uygun zaman.

Ege Ekspresi ile seyahat amacınıza göre en uygun zaman değişiklik gösterebilir. Hem İzmir hem de Balıkesir yaz turizmi ve mavi bayraklı plajları ile meşhurdur. Sizlerde yaz turizmi için seyahat edecekseniz haziran ve eylül ayları arasında seyahat planı yapabilirsiniz. Yaz turizmi için gitmiyorsanız en güzel zaman bahar aylarıdır. Ağaçların yeşermeye başladığı çiçeklerin güzel kokmaya başladığı aylarda tren seyahatiniz boyunca büyüleyici manzaralara şahitlik edebilirsiniz.

İzmir’de görülmesi gereken yerler.

Ege’nin en büyük şehirleri arasında yer alan İzmir, her çeşit turistik ihtiyacı karşılayacak imkâna sahiptir. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turist İzmir’i ziyaret etmektedir. Yaz aylarında su sporları ve kamp yapmak için tercih edilebilecek en güzel alanlar Çeşme ilçesinde yer almaktadır. Birkaç öneride bulunmamız gerekirse. Delikli Koy Kamp Alanı, Pırlanta Plajı ve Tanay Orman Kamp Alanları başta gelmektedir. İzmir merkezinde de gezilecek birçok tarihi yapıt bulunmaktadır bunların başında ise İzmir Konak Meydanı gelmektedir.  Konak Meydan’ına yolunuz düşerse 1900’lü yıllarda inşa edilen Saat Kulesi’nin önünde fotoğraf çekinmeyi unutmayın.  İzmir’i temsil eden hediyelik eşyalardan sevdiklerinize götürmeyi unutmayın. İzmir’de hediyelik eşya ve turistik pazar olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na uğrayın ve sevdiklerinizi ufak hediyeler ile sevindirin. İzmir’e geldiğiniz de uğramanız gereken iki mekân daha vardır bunlardan birisi Efes Antik Kenti bir diğeri ise Kordon Sahili’dir.

İzmir’de ne yenir?

İzmir denince akla gelen ilk lezzet özellikle de sabah öğünlerinde boyozdur. Boyozun ardından ise atıştırmalık ve sokak yemeği olan kumru gelmektedir. İzmir’de kumru yenilecek birçok meşhur büfe ve kafe bulunmaktadır. İzmir halkı şerbetli tatlıya oldukça düşkündür. Bu yüzden sahilde yürürken lokma tatlısı satan el arabaları görebilirsiniz. Oldukça lezzetlidir. Yemenizi tavsiye ederiz.

Balıkesir’de görülmesi gereken yerler.

Balıkesir, Türkiye’nin en güzel tatil beldelerine sahiptir. Balıkesir’in ise gözde tatil yeri Sarımsaklı Plajı’nı sınırları içerisinde bulunduran Ayvalık’tır. Sarımsaklı Plajı 100 m eninde, sığ ve ince kumdan oluşan kumsalıyla cennetten bir köşe gibi durmaktadır. Balıkesir’in doğal güzellikleri sadece plajlardan ibaret değildir. Buna en iyi örnek Değirmenboğazı Tabiat Parkı’dır. Değirmenboğazı Tabiat Parkı yeşil ağaçların, kuş cıvıltılarının ve akarsuyun buluşma noktasıdır. Doğayla iç içe bir yürüyüş için mükemmel olan park, sizleri yeşilin her tonuna doyuracaktır. Balıkesir’in bir diğer doğal güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı’dır. Anadolu‘dan Avrupa‘ya geçen kuş göç yolu üzerinde bulunan Kuşcenneti; pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı, yaban ördeği ve birçok kuşa ev sahipliği yapıyor. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp doğayla iç içe olmak isterseniz, Balıkesir’in bu doğa harikası güzelliklerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Balıkesir’de ne yenir?

Balıkesir doğal güzellikleriyle ünlü olduğu kadar mutfağıyla da ünlüdür. Balıkesir denince akla ilk gelen lezzetlerden birisi keşkektir. Keşkek, yarma buğday ve etten oluşmaktadır ve Balıkesir’in köy düğünlerinin vazgeçilmez yemeğidir. Balıkesir’in ünlü lezzetleri arasında ismini Balıkesir’in bir ilçesinden alan Ayvalık tostu da vardır. Balıkesir’e gelenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken bir lezzet olan Ayvalık tostunun adı tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Balıkesir’in mutfağı anlatmakla bitmez ancak burada değinmezsek olmaz dediğimiz bir lezzet daha var. Balıkesir kaymaklısı, şehrin önemli tatlılarındandır. Fırında kızarmış iki çıtır yufka arasına kaymak koyulmasıyla yapılmaktadır. Üzerinin şerbeti de eksik edilmez tabi. Balıkesir’e geldiğinizde daha sonradan pişman olmamak için bu lezzetleri mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.