Engelsiz Seyahat: Engelliler için Seyahat İpuçları

Sakın umutsuzluğa kapılma! Bu yazımızla, engel olarak düşündüğünüz şeyler için birlikte çözümler üretip, önerilerimizi sizin için sunacağız. Şimdi başlayalım.

Önceden planlayın.

Bir seyahat için de olmazsa olmaz olan planlama işin en önemli kısmı. Düşündüğünüz yolculuk esnasında nerelere gideceksiniz? Hangi istasyon ya da duraklarda mola vereceksiniz? Bu tip yerlerde hangi aktivitelerde bulunmanız gerekiyor? Genişçe düşünmek gerekiyor. Ardından tüm bunları göz önünde bulundurarak beklentileri kontrol etmelisiniz.

Bunun için internet üzerinde kısa bir araştırmayla, ziyaret edilecek alanlar, iletişim bilgileri, destek alabileceğiniz kişi ve kurumların iletişim bilgilerini derlemeniz, faydalı olacaktır.

Uygun bir konaklama yeri bulun.

Burada dikkat edilmesi gereken ince nokta, konaklama için bulduğunuz yerin; engellilere yönelik hizmet anlayışını kontrol etmeniz olacaktır. Fiyat konusunda diğer otel ve hostellere göre daha pahalı gibi görünse de aldığınız hizmet buna değecektir.

Seyahatinize adapte olmak için pratikler yapın.

Özellikle ilk defa seyahatini gerçekleştirecekler ya da tek başına yolculuk edecekler için bu madde önemli. Bu durumu bir anda, ilk kez yaşamamanız için aradaki süreçte bol bol pratik yapın. Dışarı çıkın, bu durumları tek başınıza deneyimleyebileceğiniz alanlarda vakit geçirin. Bedeninizi sınayın ve olabilecek durumları bu aşamada yaşayın.

Seyahat sigortanızın tıbbi harcamaları kapsadığından emin olun.

Seyahat sigorta şirketlerinden bazıları, küçük çapta mali kayıpları kapsayan sigortalar düzenleyebiliyor. Bazı sigortalara denizaşırı ülkelere gerçekleştirdiğiniz seyahatleri de kapsamıyor. Bunun için, sigorta şirketinize; nereye ziyaret gerçekleştireceğinizi ve beklentilerinizi aktarmanız önemli.

Her zaman sonrasını göz önünde bulundurun.

Yolculuğunuzu gerçekleştirmek üzere, bilet aldığınız araca ya da uçağa bindiniz. Peki ilgili yere vardığınızda sizi nasıl bir süreç bekliyor olacak?
Bu tip durumları önceden yaşamanız mümkün değil. Lakin daha önce yaşayanlardan ve bölgeye gelen turistlerin rota ve deneyimlerine bakarak kendinize bir iç görü çıkarabilirsin. Ayrıca, bu yerlerde engellilere yardım etme konusunda deneyimli kamu ve özel kuruluşlar da bulunuyor. Gerektiğinde bu departmanlarla da iletişime geçebileceğinizi unutmayın.

Özel indirimlerden yararlanmayı deneyin.

Birçok ulaşım firması engelliler için, normal biletlere göre daha ekonomik biletleri satışa sunuyor. Bu tip indirimleri kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Öte yandan eğer böyle bir uygulamanın varlığını sorgulamak için ilgili seyahat şirketinin web sitesine ya da acentedeki yetkiliye danışarak bu konu hakkında daha detayı bilgi alabilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.